template-builder.php

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID
Odzyskiwanie danych z macierzy warszawa

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

STRACIŁEŚ DANE?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI…

WSZELKIE INFORMACJE DO TEGO CO NALEŻY ZROBIĆ BY NIE DOPROWADZIĆ DO NIEODWRACALNEJ UTRATY DANYCH UDZIELIMY PAŃSTWU POD NUMEREM 663-690-690 GDZIE NA PYTANIA ODPOWIADAJĄ SPECJALIŚCI OD ROZWIĄZAŃ ZWIĄZANYCH Z MACIERZAMI RAID WSZELKICH TYPÓW ORAZ ODZYSKIWANIEM DANYCH PO AWARII MACIERZY.

TEL.: (22) 250-00-77 / KOM.: 663-690-690

LUB WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE ONLINE

Zgłoszenie online

Typy konfiguracji RAID

zamów usługę

Cztery kroki odzyskiwania danych z MiP Data & Forensic

Krok 1

dostarczenie macierzy

Nośniki z macierzy są dostarczane do laboratorium lub punktu przyjęć bezpośrednio przez klienta lub za pośrednictwem kuriera. Usługa ta realizowana jest bezpłatnie przez firmę MiP Data & Forensic. W celu odbioru macierzy skontaktuj się z biurem, bądź wypełnij formularz na stronie.

Krok 2

analiza macierzy

Analiza macierzy opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny utraty danych. Jest ona płatna. Dzięki uzyskanym informacjom, klient poznaje proces działania I koszty usługi. Analiza nie zobowiązuje do realizacji zlecenia przez MiP Data & Forensic.

Krok 3

proces odzyskiwania danych

Odzyskiwanie danych obejmuje stworzenie kopi w celu zabezpieczenia danych, a także każdą pracę podjętą na macierzy w celu przywrócenia utraconych plików, czy jego struktury itp. Czas trwania różni się w zależności od przyjętego trybu prac.

Krok 4

odbiór danych

Gdy w panelu klienta status zlecenia przyjmie formę zrealizowanego, klient uzyskuje dostęp do swoich danych. Nośniki są odsyłane, bądź niszczone na życzenie klienta. Może on również odebrać je osobiście w laboratorium.

14 sposobów na pełne wykorzystanie systemu RAID

RAID jest skrótem od angielskiego terminu Redundant Array of Independent Disks, co po polsku oznacza nadmiarową macierz niezależnych dysków. Jest ona wykorzystywana do podtrzymywania aktywności systemu w przypadku awarii, a używana jest głownie w serwerach firmowych.

Dziś, gdy ceny dysków twardych systematycznie opadają, macierze RAID coraz częściej występują w prywatnych domach. I pomimo, że domowe systemy nie równają się z tymi klasy korporacyjnej, mogą służyć jako Network Area Storage (NAS). Działając w ten sposób, macierze te są połączone z siecią domową, w której wszyscy użytkownicy mogą udostępniać i pobierać filmy, zdjęcia, muzykę i inne pliki zawierające materiały rozrywkowe.

Z drugiej strony, macierze RAID klasy korporacyjnej są w stanie wykonywać zadania niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa, a ich wydajność i czas pracy są olbrzymie. Te systemy RAID są kompatybilne ze środowiskami wirtualizacji (np. VMware i Hyper V), bazami danych (np. MS SQL i Oracle), systemami pocztowymi (np. Microsoft Exchange Server), i wszystkimi innymi aplikacjami, które do działania wymagają wydajności, niezawodności i skalowalności.

W takich sytuacjach, awaria systemu RAID połączona z utratą danych jest prawdziwą katastrofą, której należy się wystrzegać.

Zaufanie jest dobre, ale jego brak lepszy

Systemy RAID są bardziej niezawodne niż indywidualne dyski twarde z wirującymi talerzami czy też półprzewodnikowe (SSD). Jest to prawdą, ponieważ posiadanie wielu dysków, czyli też redundancji, sprawia, że w przypadku awarii jednego z nośników system nie przestaje działać. Natomiast w przypadku awarii systemu RAID dane mogą zostać odbudowane poprzez obliczania parzystości i zapisane podczas zwykłych operacji zapisu.

Jako, że zaufanie jest dobre, ale jego brak czasami jeszcze lepszy, niżej znajduje się zbiór komentarzy i sugestii naszych ekspertów, które pomogą ci zwiększyć efektywność i być bardziej zadowolonym z pracy swojego systemu RAID.

Oto wskazówki na zwiększenie efektywności systemu RAID

  1. Nie jest prawdą jakoby systemy RAID nie traciły danych.

W systemach RAID prawdopodobieństwo utraty danych jest zmniejszone, lecz nie wyeliminowane. Właściwie to nie ma systemów pamięci, które by się charakteryzowały całkowitą odpornością na utratę danych.

  1. Uważaj, nie wszystkie systemy RAID cechują się takim samym poziomem redundancji.

 Niektóre konfiguracje RAID nie zapewniają tolerancji awarii. RAID 0 (stripping) nie zapewnia redundancji ani żadnych przestrzeni parzystości. Dane w takich systemach zazwyczaj są zapisane na dwóch dyskach, a w przypadku awarii jednego z nich, wszystkie dane, które się na nim znajdowały, zostają utracone.

  1. RAID działa nawet w przypadku awarii jednego z dysków, ale…

W większości przypadków jest to prawdą, ale są pewne wyjątki. Fakt, że system RAID działa nawet gdy dysk ulegnie awarii jest prawdziwy w sytuacji RAID 5, który jest jednym z najczęściej spotykanych. Jednak nawet mimo tego, awaria dysku w konfiguracji RAID 5 nie powinna być lekceważona. Taki dysk powinien zostać jak najszybciej wymieniony, ponieważ awaria drugiego spowoduje utratę danych.

  1. Awaria dwóch dysków dla RAID jest już problemem.

Konfiguracje RAID 5 nie tolerują awarii dwóch dysków. Tolerancja awarii dwóch dysków jest zapewniana przez macierze RAID 6 posiadające podwójną parzystość. W środowiskach, których wysoka tolerancja awarii jest wskazana, należy używać macierzy RAID 6. W przypadkach, w których najważniejsza jest wydajność, RAID 5 byłby zadowalającym wyborem, gdyż stanowi połączenie bezpieczeństwa z wydajnością. Jest tak dlatego, że dzięki ‘prostocie’ obliczania parzystości, prędkość zapisu na tych macierzach jest szybsza niż w konfiguracjach RAID 6.

  1. Wymiana dysku po awarii.

Często bywa tak, że nowo zainstalowane dyski w macierzy pochodzą z tej samej partii. Oznacza to, że ich średni czas między awariami (MTBF) jest taki sam, a więc ryzyko, że w krótkim czasie po awarii jednego dysku nastąpią kolejne, jest podwyższone. Dlatego, mimo że dyski w macierzy powinny być dobrane pod względem wspólnych cech wydajności i pojemności, jest zalecane, by pochodziły one od różnych producentów, lub jeśli są dziełem tego samego producenta, z różnych partii. Dzięki temu obniża się ryzyko awarii kolejnego dysku, która może nastąpić przed wymianą tego wadliwego.

  1. Odbuduj tak, odbuduj nie

Operacja odbudowy, jak nazwa wskazuje, odbudowuje urządzenie wyposażone w RAID w przypadku problemu z dyskiem. Wiele urządzeń posiada opcję ‘hot plug’, dzięki której bez wyłączenia systemu można wymienić w niej dysk twardy, co w konsekwencji kończy dzieło. Odbudowa macierzy zazwyczaj zajmuje sporo czasu, lecz i tak jest ona preferowana nad rekonstrukcją danych od zera. Natomiast jeśli podczas procesu obudowy wystąpi jakiś błąd, skutkiem operacji będą dodatkowe szkody. Odbudowa macierzy też się wiąże z ryzykiem, więc decydując się na jej wykonaniem powinno się dysponować w pełni sprawną i zaktualizowaną kopią zapasową.

  1. Pamiętaj, żeby rozróżniać dyski

Dyski w systemie RAID mają swoje określone miejsca w macierzy. Jeśli nauczysz się fizycznych pozycji dysków w macierzy, twoje życie będzie znacznie łatwiejsze w przypadku wystąpienia potrzeby rekonstrukcji systemu RAID lub wysłania dysków do specjalistów od odzyskiwania danych. Chociaż w dzisiejszych systemach każdy osobny dysk ma przestrzeń zarezerwowaną na ukryte informacje o macierzy, więc wiedza o fizycznym położeniu dysków może nie być koniecznie potrzebna. W tych przypadkach nie ma znaczenia który dysk będzie podłączony do którego slotu. Nawet losowe wyciąganie dysków, po czym wsadzanie ich do innych slotów nie powinno mieć wpływu na układ, jeśli tylko informacje o RAID są w nienaruszonym stanie. Niestety, w większości przypadków przestrzeń na informacje o macierzy jest uszkodzona lub nadpisana.

  1. Nie używaj narzędzia do naprawy jeśli w systemie RAID wystąpiło uszkodzenie danych

Uszkodzenie systemu plików może być następstwem problemu ze sterownikiem lub awarii zasilania. Nie uruchamiaj narzędzi do naprawy woluminów, bo podczas dokonują one operacji zapisu, co może dodatkowo uszkodzić strukturę logiczną danych. W efekcie tego, dane mogą stać się jeszcze trudniejsze do odzyskania.

  1. Uważaj na „domyślne opcje”

Większość użytkowników macierzy ma je skonfigurowane fabrycznie. Można jednak udać się do specjalisty, który będzie w stanie skonfigurować te opcje (np. zaimplementować konfigurację RAID 6), czyniąc przy tym system bardziej bezpiecznym. W przypadku występowania błędów, użytkownicy ograniczają się do zmienienia ustawień, w tym przywrócenia ustawień fabrycznych. Może to mieć skutek w utracie danych, ponieważ układ RAID 5 może zacząć nadpisywać RAID 6.

  1. Niezwłocznie wyłącz system!

W przypadku utraty danych przez przypadkowe skasowanie należy niezwłocznie odłączyć zasilanie systemu. Użycie tej ‘niekonwencjonalnej’ metody jest koniecznością, ponieważ standardowe wyłączenie systemu może się wiązać z nadpisaniem przestrzeni dysku w miejscach, w których znajdują się dane do odzyskania. Ta procedura powinna być również wykonana w przypadku gdy z dysku twardego dochodzą nietypowe dźwięki, tyle że tutaj celem jest zmniejszenie fizycznego uszkodzenia (zazwyczaj są to uderzenia głowicy w miejscu gdzie tworzy ona rowki usuwając przy tym nośnik magnetyczny, na którym są przechowywane dane).

  1. Proszę o kopię zapasową

Jeśli planujesz dokonać zmian w systemie RAID, najpierw się upewnij czy dysponujesz jego uaktualnioną i działającą kopią zapasową. Używanie i modyfikowanie konfiguracji RAID może mieć skutek w utracie danych, czego można uniknąć dzięki posiadaniu kopii zapasowej.

  1. Jak przywrócić kopię zapasową

Ważne jest, żeby nie ulec pokusie przywrócenia kopii zapasowej bezpośrednio na RAID, na którym dane zostały utracone. Jeśli kopia zapasowa nie jest zaktualizowana czy działająca lub procedura nie została wykonana pomyślnie, jedyne źródło danych (oryginalny system RAID), które może zostać użyte do odzyskania danych, zostanie nadpisane.

  1. Wsparcie techniczne od producenta urządzenia

Nawiązanie kontaktu ze wsparciem technicznym producenta w przypadku awarii systemu RAID jest czymś naturalnym (zwłaszcza kiedy się używa zaawansowanych i rozbudowanych systemów). Pamiętaj, że celem pomocy technicznej jest to, by przywrócić twój system do sprawności, a nie zapisane w nim danych. Do kompetencji tego typu techników należy wymiana wadliwych dysków czy też konfiguracja system w sposób taki, by znów działał. Co w takim razie z odzyskaniem danych? Wytłumacz pomocy technicznej producenta urządzenia, że potrzebujesz zasięgnąć rady specjalistów od odzyskiwania danych. Pamiętaj, że w takiej sytuacji powstaje konflikt interesów, ponieważ producent urządzenia dąży do tego, by twój system działał idealnie, co się często wiąże z utratą zapisanych w nim danych.

  1. Dane zostały utracone, co teraz?

O tym dlaczego proces odzyskiwania danych w systemach RAID jest tak skomplikowany decydują trzy czynniki:

Odzyskanie danych z macierzy RAID

Nie jest czymś niemożliwym, lecz żeby to się udało bardzo ważny jest dobry wybór specjalistów w tej dziedzinie. Wybierz dobrze znaną na rynku firmę posiadającą kompetencje w skomplikowany procesie odzyskiwania plików z systemów RAID. W wielu przypadkach wymagane jest opracowanie nowych narzędzi lub dostosowanie tych istniejących tak, by mogły zostać wykorzystane w bieżącej sytuacji. Wybrany przez ciebie specjalista powinien być w stanie opracować takie narzędzia w swoim centrum badań. Upewnij się jeszcze, że firma wybrana przez ciebie funkcjonuje całodobowo przez cały tydzień. Jest to istotne, ponieważ funkcjonalność systemów RAID jest kluczowa dla działania przedsiębiorstw i musi jak najszybciej zostać przywrócona, by zminimalizować straty spowodowane przestojem.

Firma MiP Data & Forensic posiada bardzo bogate doświadczenie obejmujące odzyskiwanie danych z macierzy raid oraz dziesiątki operacji ratowania danych popartych referencjami. Wykonujemy odzysk danych z urządzeń pracujących we wszystkich konfiguracjach RAID przywracając dane lub w niektórych przypadkach pierwotną sprawność macierzy przed awarią, zapobiegającą reinstalacji i konfiguracji.