odzyskiwanie danych z macierzy odzyskiwanie danych z macierzy Odzyskiwanie danych z macierzy macierze

Odzyskiwanie danych z macierzy

Firma MiP Data Recovery posiada bardzo bogate doświadczenie obejmujące odzyskiwanie danych z macierzy. Obsługujemy macierze pracujące we wszystkich konfiguracjach RAID, przywracając dane, a także w niektórych przypadkach pierwotną sprawność macierzy przed awarią, zapobiegając tym samym reinstalacji i konfiguracji.

Odzyskiwanie danych z macierzy to jedna z czołowych usług MiP Data Recovery. Najbardziej zaawansowane technologie ochrony danych to nie 100% gwarancji na ich zachowanie. Odzyskiwanie danych z macierzy wiąże się z olbrzymią wiedza o budowie systemów plików i poziomach raid, które są tworzone i doskonalone dla powiększania pewności, że dane zawarte na macierzach są najbardziej bezpieczne.

STRACIŁEŚ DANE?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI…

WSZELKIE INFORMACJE DO TEGO CO NALEŻY ZROBIĆ BY NIE DOPROWADZIĆ DO NIEODWRACALNEJ UTRATY DANYCH UDZIELIMY PAŃSTWU POD NUMEREM 603-690-690 GDZIE NA PYTANIA ODPOWIADAJĄ SPECJALIŚCI OD ROZWIĄZAŃ ZWIĄZANYCH Z MACIERZAMI RAID WSZELKICH TYPÓW ORAZ ODZYSKIWANIEM DANYCH PO AWARII MACIERZY.

TEL.: (22) 250-00-77 / KOM.: 603-690-690

LUB WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE ONLINE

Zgłoszenie online

Specjalizujemy się w odzyskiwaniu danych z wyszczególnionych poniżej interfejsów i systemów plików:
Obsługujemy

ATA | SATA | SCSI | SAS

System plików

FAT | FAT32 | ExFAT | NTFS | NTFS5
EXT2/3/4
JFS | BTRFS | UFS | ZFS | XFS | HPFS
HFS | HFS+

Typy dysków

1.8” | 2.5” | 3.5” | 3.5” HE

Ze względu na zastosowanie (środowisko pracy) macierze można podzielić na:

Wewnętrzne

Wewnętrzne - Są one w pojedynczych komputerach działających jako serwery firmowe i zawierają najczęściej system operacyjny Windows serwer od wersji 2003 do 2016 z systemem plików NTFS (New Technology File System) lub jakąś odmianę Linuxa działającą na innych systemach operacyjnych (UFS, XFS, ZFS, EXT2,3,4 i odchodzącym już w zapomnienie ReiserFS).

Zewnętrzne

Zewnętrzne - Podłączane jako półki dyskowe do obsługującego je serwera

Sieciowe

Sieciowe - NAS (Network Attached Storage) działające najczęściej jako serwery plików w sieciach firmowych głównie oparte na systemach EXT2,3,4 i najczęściej już teraz używanym systemie plików XFS.

Cztery kroki odzyskiwania danych z MiP Data Recovery

Krok 1

dostarczenie macierzy

Macierz bądź nośniki z macierzy są dostarczane do laboratorium lub punktu przyjęć bezpośrednio przez klienta lub za pośrednictwem kuriera. Usługa ta realizowana jest bezpłatnie przez firmę MiP Data Recovery. W celu odbioru dysku skontaktuj się z biurem, bądź wypełnij formularz na stronie.

Krok 2

analiza

Analiza macierzy opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny utraty danych. Jest ona całkowicie płatna. Dzięki uzyskanym informacjom, klient poznaje proces działania I koszty usługi. Analiza nie zobowiązuje do realizacji zlecenia przez MiP Data Recovery.

Krok 3

proces odzyskiwania danych

Odzyskiwanie danych obejmuje stworzenie kopi każdego z nośników macierzy w celu zabezpieczenia danych, a także każdą pracę podjętą na macierzy w celu przywrócenia utraconych plików, czy jej struktury itp. Czas trwania różni się w zależności od przyjętego trybu prac.

Krok 4

odbiór danych

Gdy w panelu klienta status zlecenia przyjmie formę zrealizowanego, klient uzyskuje dostęp do swoich danych. Nośniki są odsyłane, bądź niszczone na życzenie klienta. Może on również odebrać je osobiście w laboratorium.

zamów usługę

Macierz powinna być dostosowana do planów i stopnia rozwoju systemu, który na niej pracuje. W momencie pojawienia się chęci jego poszerzenia nie możemy być ograniczeni przez pojemność macierzy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup macierzy takiej marki, która umożliwia dodawanie dodatkowych dysków (np. Qsan, w której rozbudowa polega na dostawieniu dodatkowej półki).

Oprócz kalkulowania kosztów, jakie generuje zakup macierzy, warto zastanowić się nad kwestią jej utrzymania. Nabycie macierzy po okazyjnej cenie może odbić się na portfelu użytkownika w przyszłości. Korzystając z serwerowni powinno zależeć nam na zaoszczędzeniu na przestrzeni. Lepszym rozwiązaniem jest zakup jednej macierzy, niż utrzymywanie kilkudziesięciodyskowych, w których każdy z pojedynczych dysków ma wielkość równą całej macierzy. W wynajętej szafie płacimy wtedy za np. za 4U, a nie 12U. Większe zagęszczenie macierzy oznacza również mniejsze zużycie prądu. W dłuższym czasie użytkowania mogą się to okazać wysokie kwoty.

W zależności od tego, czy macierz przechowuje ważne dane, ich kopie zapasowe, czy np. maszyny wirtualne, musimy dobrać odpowiednie dla nich rozwiązania. Różnorodność przechowywanych danych obliguje nas do wyboru macierzy, która składać się będzie zarówno z dysków SAS, jak i SATA. W momencie, gdy macierz udostępnia przestrzeń dyskową przy użyciu iSCI, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z macierzy SAN. Macierz udostępniająca przestrzeń samej sobie przy użyciu protokołów sieciowych, wybór powinien kierować się na NAS. Jeśli macierz ma być wykorzystywana zarówno do udostępniania blokowego, jak i plikowego, warto połączyć macierze SAN i NAS.

Macierz dobiera się względem sposobu jej użytkowania. Kiedy praca wymaga szybkiego dysku SAS, a nie jesteśmy w stanie inwestować w tego typu rozwiązania, dobrą propozycją jest SSD cache. Dzięki niemu SATA, która dobrze sprawdza się w przypadku przechowywania danych pracowników, uzyskuje osiągi równe SAS. Przy dużych wymaganiach wciąż niezbędny będzie SAS wzbogacony o kontroler.

Pierwszym z elementów jest kontroler. Ich ilość zależy od rodzaju przechowywanych danych. Wersja z jednym kontrolerem jest podstawą, dokładanie kolejnych zależne jest od użytkownika.

To, na co warto zwrócić uwagę przy kwestiach bezpieczeństwa danych przechowywanych na macierzach to zapewnienie ciągłości pracy systemu. Jeśli producent zapewnia możliwość wymiany uszkodzonych modułów, bądź naprawy systemu podczas jego pracy to dodatkowy atut. Jednak warto zastanowić się, czy jest to bezpieczne dla każdej operacji. Dużym plusem jest, jeśli podczas awarii kontrolera macierz wciąż zapewnia dostęp do danych.

Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo warto zastanowić się nad połączeniem różnych grup macierzy RAID (0,1 itd.), a także ich konfiguracją w taki sposób, aby dyski zapasowe w momencie uszkodzenia obsługiwały każdą z grup RAID.

Nasi specjaliści rutynowo odzyskują dane z macierzy RAID w następujących przypadkach:

 • wolumeny macierzy RAID nie chcą się zamontować
 • doszło do zniszczenia informacji o konfiguracji macierzy
 • wstawienia niekompatybilnych nośników
 • w przypadku konfliktów sprzętowych
 • przy awarii karty kontrolera
 • podczas utraty konfiguracji rejestrów systemu serwera
 • doszło do uszkodzenia kilku dysków, w tym przypadku przejścia dysków do trybu offline
 • w przypadku niemożności uruchomienia serwera (boot failure)
 • niedokończenia operacji przebudowy macierzy
 • po formacie lub reinicjalizacji
 • z uszkodzeniami elektroniki
 • po powodzi i pożarze
 • w przypadku utraty danych
 • podczas uszkodzenia informacji o konfiguracji macierzy na kontrolerze (SAS/SATA)

Oferujemy analizę i wolne od ryzyka odzyskiwanie danych z RAID.

Zapewniamy brak kosztów w przypadku braku możliwości odzyskania/przywrócenia dostępu do plików.

Skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta by zacząć już dziś, bądź napisz mail na office@recovery.pl

Macierze RAID nie są systemami bezawaryjnymi, dlatego niezbędnym jest ich stałe monitorowanie. Natychmiast po uszkodzeniu jednego z dysków kontroler informuje on poprzez maila i sygnałem dźwiękowym o konieczności jego wymiany.

Zawsze wymieniaj uszkodzony dysk, nigdy nie instaluj go ponownie w konfiguracji RAID.

Podczas awarii jednego dysku, żadne dane nie zostaną skasowane. Ryzyko istnieje w przypadku, kiedy podczas wymiany uszkodzeniu ulegnie drugi z nich. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wyłączenie macierzy.

Jeśli posiadasz aktualną kopię zapasową, oznacz wszystkie napędy kolejno liczbami 1,2,3 itd. lub literami A, B, C, a następnie wyjmij i zastąp każdy nowym dyskiem twardym. Oryginalne pliki przechowuj w bezpiecznym miejscu, tak aby w przypadku awarii mogły zapobiec utracie danych.

Jeśli nie posiadasz kopii danych to przed jakąkolwiek pracą zmierzającą do odzyskanie danych lub przywrócenia sprawności macierzy koniecznie zabezpiecz po-sektorowe obrazy dysków z których jest macierz zbudowana. Da to szanse na odzyskanie danych w przypadku gdyby nie powiodły sie próby.

Pamiętaj !!!

Wszystkie operacje odczytu/zapisu danych na nośnikach są nieodwracalne w skutkach.

Zanim cokolwiek zrobisz POMYŚL !!!

Najlepszym wyjściem jest zabezpieczenie kopi dysków i dopiero dokonywanie prób odbudowy macierzy.

Używanie uszkodzonego RAID powoduje pojawienie się ryzyka przypadkowego nadpisania, czy pogłębienia uszkodzeń, które mogą skomplikować proces odzyskiwania danych, a nawet sprawić, że odzyskanie danych okaże się niemożliwe.

 • Nigdy nie próbuj zastąpić więcej niż 1 dysku, a następnie odbudowywać tablicy.
 • Nigdy nie próbuj ponownie wprowadzać napędu do macierzy, która przeszła w tryb offline.
 • Nigdy nie należy usuwać więcej niż 1 dysku naraz chyba, że wszystkie dyski są wyraźnie oznaczone. (chodzi o sytuacje w której potem trzeba się zastanawiać gdzie był dany dysk)

Informacje jakich potrzebujemy do przyjęcia zlecenia są następujące:

 1. – typ RAID  (0, 1, 5, 6, 10, 0+1)
 2. – ilość dysków, z których zbudowana jest macierz
 3. – rodzaj interfejsu dysków (dyski ATA, SATA, SCSI, SAS)
 4. – rodzaj systemu plików
 5. – jaki jest stan faktyczny macierzy (ile dysków jest online a ile offline)
 6. – jak doszło do uszkodzenia
 7. – co po uszkodzeniu było robione?
 8. – istotna jest także kolejność nośników oraz wiedza o tzw. stripe-block, który jest ustawiany ręcznie bądź automatycznie w trakcie tworzenia macierzy na kontrolerze.
 9. – ostatnia informacja to marka/typ/model kontrolera na którym zbudowany jest raid. O ile raid  nie jest software-owy


oczywiście są to informacje bardzo przyspieszające analizę, jednak w przypadku braku odpowiedzi na powyższe pytania sami wszystko ustalimy, no może poza faktami jak doszło do uszkodzenia.

W przypadku analizy RAID jest ona płatna i zależy od ilości dysków i systemu plików. Na cenę analizy nie wpływa natomiast pojemność pojedynczych uczestników macierzy. Wielkość dysków ma jednak wpływ na czas analizy.

Analiza dysków w trybie standardowym trwa ok 3 dni roboczych pod warunkiem, że nie ma w nich dysków z uszkodzeniami fizycznymi, które spowalniają odzysk danych, ponieważ należy przed tym dokonać odzyskania danych z uszkodzonego dysku, oraz nie ma nośników o poj. większej niż 500 GB

Średnio uszkodzony dysk o pojemności ok 500 GB po naprawie mechaniki czyta się ok od 20-100 godzin.

Posiadamy zatem inne tryby pracy by móc odzyskać dane przed momentem, w którym mogą przestać być potrzebne.

Tu jest link bezpośrednio do formularza zamówienia usługi. Zleć analizę online

Gdyby państwo chcieli porozmawiać odnośnie danego przypadku lub dowiedzieć się więcej szczegółów prosimy zadzwonić na numer alarmowy bądź bezpośrednio do inżyniera, który odpowie na państwa pytania pod numerem  603-690-690

Macierz Raid 0

Jeden z podstawowych systemów macierzy, gdzie zespolone dyski (dwa lub więcej fizycznych nośników) tworzą jeden napęd logiczny. Operacje zapisu i odczytu są więc zrównolegnione w obrębie wszystkich dysków.

odzyskiwanie-danych-z-macierzy-raid-0

Dane są dzielone i zapisywane na kilku odrębnych dyskach traktowanych, jako pojedynczy logiczny dysk. Cechuje się największą szybkością. Równolegle wykonuje transakcje zapisu i odczytu. Posiada prostą organizację zapisu danych, gdzie nie potrzebny jest dysk parzystości. W przypadku awarii uszkodzone dane ciężko odzyskać, nie posiada bowiem nadmiarowości.

Przeznaczony głównie dla plików o dużej pojemności, częstokroć są nimi multimedia. Jego wykorzystanie mieści się w ramach montażu audio-video, czy też obróbki graficznej. Jest tanim i wydajnym rozwiązaniem. Wykorzystywany w przypadku aplikacji wymagających wysokiej przepustowości kanałów I/O. Nieadekwatny dla aplikacji data critical.

Tryby specjalne analiz:

Tryby specjalne analiz
Dla systemów: Windows Serwer od 2000 do 2016 oraz Windows XP/Vista/7/8/10 (FAT/FAT32/ExFAT/NTFS/NTFS5)
Analiza macierzy Raid 0 standard – ilość dysków w macierzy – 2 szt.
300 PLN
Analiza macierzy Raid 0 niestandardowa – za każdy dodatkowy dysk
150 PLN
Dla systemów: Linux, Unix, OS X, Novell i inn. opartych na systemach plików (BtrFS, XFS, JFS, UFS, ZFS, HFS, HFS+, EXT2/3/4, ReiserFS, LVM)
Analiza macierzy Raid 0 standard – ilość dysków w macierzy – 2 szt.
600 PLN
Analiza macierzy Raid 0 niestandardowa – za każdy dodatkowy dysk
300 PLN

Uszkodzenia logiczne:

UsługiCena
Uszkodzenia logiczne
Dla systemów: Windows Serwer od 2000 do 2016 oraz Windows XP/Vista/7/8/10 (FAT/FAT32/ExFAT/NTFS/NTFS5)
Uszkodzenie logiczne macierzy RAID 0
od 800 PLN
Dla systemów: Linux, Unix, OS X, Novell i inn. opartych na systemach plików (BtrFS, XFS, JFS, UFS, ZFS, HFS, HFS+, EXT2/3/4, ReiserFS, LVM)
Uszkodzenie logiczne macierzy RAID 0
od 1500 PLN

Uszkodzenia mechaniczne:

Usługi
Uszkodzenia mechaniczne
Cena jest sumą prac nad odzyskiwaniem danych z dysków oraz prac związanych z odbudową macierzy. Cennik odzyskiwania danych z dysków jest  TUTAJ
Jeżeli odzyskiwanie danych z dysków nie zakończy się sukcesem na jednym z dysków macierzy raid 0, nie klient nie będzie ponosił żadnych opłat z wyjątkiem kosztów ekspertyzy (jeśli wyrazi na nią zgodę).
Macierz Raid 1

Na każdy dysk przypada dysk nadmiarowy, który zawiera kopię danych (do zabezpieczenia danych można przeznaczyć większą ilość dysków przypadających na jeden właściwy). Podczas procesu zapisu, informacje zapisywane są jednocześnie na obu dyskach.

odzyskiwanie-danych-z-macierzy-raid-1

Działanie opiera się na replikacji pracy nośników (dwóch lub więcej). Oznacza to równoległy zapis danych na dyskach. Odnotowuje najlepszą prędkość zapisu wśród dysków nadmiarowych. Szybkość i przepustowość przesyłania danych może być zwiększona dzięki dwóm dyskom służącym odczytywaniu informacji.

Wysoki poziom niezawodności sprawia, iż RAID 1 jest odpowiednim do takich zastosowań jak systemy operacyjne, transakcyjne bazy danych, czy też obronność, medycyna.

Referencje można znaleźć klikając w menu lub bezpośrednio przejść klikając TUTAJ  a oto kilka przykładowych, jesteśmy dumni, że możemy dla państwa wykonywać usługi odzyskiwania danych.

Tryby analiz dla macierzy RAID 1

Tryby specjalne analiz
Dla systemów: Windows Serwer od 2000 do 2016 oraz Windows XP/Vista/7/8/10 (FAT/FAT32/ExFAT/NTFS/NTFS5)
Analiza macierzy Raid 1 standard – ilość dysków w macierzy – 2 szt.
300 PLN
Analiza macierzy Raid 1 niestandardowa – za każdy dodatkowy dysk
150 PLN
Dla systemów: Linux, Unix, OS X, Novell i inn. opartych na systemach plików (BtrFS, XFS, JFS, UFS, ZFS, HFS, HFS+, EXT2/3/4, ReiserFS, LVM)
Analiza macierzy Raid 1 standard – ilość dysków w macierzy – 2 szt.
600 PLN
Analiza macierzy Raid 1 niestandardowa – za każdy dodatkowy dysk
300 PLN

Ważne informacje – kliknij tutaj.

Uszkodzenia logiczne macierzy RAID 1

UsługiCena
Uszkodzenia logiczne
Dla systemów: Windows Serwer od 2000 do 2016 oraz Windows XP/Vista/7/8/10 (FAT/FAT32/ExFAT/NTFS/NTFS5)
Uszkodzenie logiczne macierzy RAID 1
od 800 PLN
Dla systemów: Linux, Unix, OS X, Novell i inn. opartych na systemach plików (BtrFS, XFS, JFS, UFS, ZFS, HFS, HFS+, EXT2/3/4, ReiserFS, LVM)
Uszkodzenie logiczne macierzy RAID 1
od 1500 PLN

* Wszystkie podane ceny są kwotami netto. Należy do nich doliczyć podatek VAT w wys. 23%

Uszkodzenia mechaniczne macierzy RAID 1

Usługi
Uszkodzenia mechaniczne
Cena jest sumą prac nad odzyskiwaniem danych z dysków oraz prac związanych z odbudową macierzy. Cennik odzyskiwania danych z dysków jest  TUTAJ
W przypadku dostarczenia macierzy, w której na żadnym z dysków nie można uzyskać dostępu do danych, bez przeprowadzenia operacji odzyskiwania danych, klient zobligowany jest wskazać nośnik, który jako pierwszy będzie poddany procesom odzyskiwania danych wg cennika dotyczącego odzyskiwania danych z dysków twardych, a gdy okaże się że dane są na drugim dysku to cena usługi będzie składową cen za odzyskiwanie danych z obu tych dysków. Akceptacja prac zobowiązuje klienta do poniesienia kosztów odzyskiwania danych z dysku, na którym może ich nie być.

* Wszystkie podane ceny są kwotami netto. Należy do nich doliczyć podatek VAT w wys. 23%

Macierz Raid 5

Raid 5 wykorzystuje dzielenie danych na paski z wykorzystaniem obliczania danych parzystości. Wymaga on trzech dysków, przy czym traci pojemność jednego. W tym wypadku w przypadku awarii odporny jest wyłącznie na awarię jednego dysku. Na każdy wiersz w pasków przypada blok stanowiący sumę kontrolną pozostałych dysków.

raid-5

Dane parzystości są rozproszone po wszystkich dyskach. Raid tego typu cechuje się asymetrią wydajności. Jeśli w przypadku zapisu dojdzie do awarii, bądź uszkodzenia możliwym jest, iż blok parzystości oraz danych będą niezgodne. Tego typu zjawisko nazywane jest dziurą zapisu. Podczas nadpisywania bloków, nadpisana musi zostać również suma kontrolna. Etapy każdej operacji przedstawiają się następująco:

 • – Odczytanie bloku danych
 • – Odczytanie bloku parzystości
 • – Porównanie bloku do żądania zapisu i przeliczenia parzystości
 • – Zapisanie bloku danych
 • – Zapisanie bloku parzystości

Operacje przeliczania sum dokonują się na procesorze. Podczas odczytywania danych bloki parzystości nie są odczytywane.

Stosowany głównie dla typowych operacji w LAN, serwerach plików, odbudowie baz danych, hurtowniach danych, czy archiwizacji i serwerach www.

Tryby analiz dla macierzy RAID 5:

Tryby specjalne analiz
Dla systemów: Windows Serwer od 2000 do 2016 oraz Windows XP/Vista/7/8/10 (FAT/FAT32/ExFAT/NTFS/NTFS5)
Analiza macierzy Raid 5 standard dyski SATA – ilość dysków w macierzy – 3 szt.
500 PLN
Analiza macierzy Raid 5 niestandardowa dyski SATA – za każdy dodatkowy dysk
300 PLN
Analiza macierzy Raid 5 standard dyski SCSI – ilość dysków w macierzy – 3 szt.
800 PLN
Analiza macierzy Raid 5 niestandardowa dyski SCSI – za każdy dodatkowy dysk
350 PLN
Analiza macierzy Raid 5 standard dyski SAS – ilość dysków w macierzy – 3 szt.
1000 PLN
Analiza macierzy Raid 5 niestandardowa dyski SAS – za każdy dodatkowy dysk
500 PLN
Dla systemów: Linux, Unix, OS X, Novell i inn. opartych na systemach plików (BtrFS, XFS, JFS, UFS, ZFS, HFS, HFS+, EXT2/3/4, ReiserFS, LVM)
Analiza macierzy Raid 5 standard dyski ATA/SATA – ilość dysków w macierzy – 3 szt.
1200 PLN
Analiza macierzy Raid 5 standard dyski ATA/SATA – za każdy dodatkowy dysk
500 PLN
Analiza macierzy Raid 5 standard dyski SCSI/SAS – ilość dysków w macierzy – 3 szt.
2000 PLN
Analiza macierzy Raid 5 niestandardowa dyski SCSI/SAS – za każdy dodatkowy dysk
800 PLN

* Wszystkie podane ceny są kwotami netto. Należy do nich doliczyć podatek VAT w wys. 23%

Ważne informacje – kliknij tutaj.

Uszkodzenia logiczne macierzy RAID 5

UsługiCena
Uszkodzenia logiczne
Dla systemów: Windows Serwer od 2000 do 2016 oraz Windows XP/Vista/7/8/10 (FAT/FAT32/ExFAT/NTFS/NTFS5)
Uszkodzenie logiczne macierzy Raid 5
od 1500 PLN
Dla systemów: Linux, Unix, OS X, Novell i inn. opartych na systemach plików (BtrFS, XFS, JFS, UFS, ZFS, HFS, HFS+, EXT2/3/4, ReiserFS, LVM)
Uszkodzenie logiczne macierzy Raid 5
od 3000 PLN
Uszkodzenia logiczne – maszyny wirtualne
Dla systemów: Windows Serwer od 2000 do 2016 oraz Windows XP/Vista/7/8/10 (FAT/FAT32/ExFAT/NTFS/NTFS5)
Odzyskiwanie danych z maszyn wirtualnych stojących na Raid 5
od 4000 PLN
Dla systemów: Linux, Unix, OS X, Novell i inn. opartych na systemach plików (BtrFS, XFS, JFS, UFS, ZFS, HFS, HFS+, EXT2/3/4, ReiserFS, LVM)
Odzyskiwanie danych z maszyn wirtualnych stojących na Raid 5
od 5000 PLN

* Wszystkie podane ceny są kwotami netto. Należy do nich doliczyć podatek VAT w wys. 23%

Uszkodzenie mechaniczne macierzy RAID 5

Usługi
Uszkodzenia mechaniczne
Cena jest sumą prac nad odzyskiwaniem danych z dysków oraz prac związanych z odbudową macierzy. Cennik odzyskiwania danych z dysków jest  TUTAJ
W przypadku dostarczenia macierzy składającej się z 3 nośników, na której dwóch dyskach nie można uzyskać dostępu do danych, bez przeprowadzenia operacji odzyskiwania danych, klient zobligowany jest wskazać nośnik, który jako pierwszy będzie poddany procesom odzyskiwania danych wg cennika dotyczącego odzyskiwania danych z dysków twardych, a gdy okaże się że dane są na drugim dysku to cena usługi będzie składową cen za odzyskiwanie danych z obu tych dysków. Akceptacja prac zobowiązuje klienta do poniesienia kosztów odzyskiwania danych z dysku, na którym może ich nie być lub są nieaktualne z powodu odłączenia sie wcześniejszego od macierzy.

* Wszystkie podane ceny są kwotami netto. Należy do nich doliczyć podatek VAT w wys. 23%

 

 

Macierz Raid 10

Macierz hybrydowa (zagnieżdżona) opiera się na łączeniu jednego typu RAID i kilku kopii innego typu. Najczęściej jest po połączenie RAID 0 z kopiami macierzy nadmiarowych np. RAID 1 (ma to na celu przyspieszenie ich pracy). Rozwiązanie zapewnia najmniejszą liczbę dysków do odbudowy w przypadku awarii jednego nośnika.

RAID_10

Zagnieżdżenie wielopoziomowe umożliwia tworzenie nieograniczonych macierzy stanowiących jeden logiczny dysk. Awaria dysku wymaga wymiany tylko i wyłącznie uszkodzonego dysku wchodzącego w skład macierzy Raid 1. Kopiowanie w przypadku Raid 10 odbywa się z poziomu dysków fizycznych. W odróżnieniu od pozostałych RAID-ów, niewielkie bloki danych podlegają stripingowi. Dane są zapisane na dwóch dyskach. Przy awarii dysku w tym przypadku odbudowywany jest fragment macierzy.

Są one najczęściej stosowane przy bazach danych, serwerach aplikacji (z intensywnymi operacjami I/O, serwerami stron, czy mailami)

Tryby analiz dla macierzy RAID 10:

Tryby specjalne analiz
Dla systemów: Windows Serwer od 2000 do 2016 oraz Windows XP/Vista/7/8/10 (FAT/FAT32/ExFAT/NTFS/NTFS5)
Analiza macierzy Raid 10 standard – ilość dysków w macierzy – 4 szt.
600 PLN
Analiza macierzy Raid 10 niestandardowa – za każdą dodatkową parę dysków
300 PLN
Dla systemów: Linux, Unix, OS X, Novell i inn. opartych na systemach plików (BtrFS, XFS, JFS, UFS, ZFS, HFS, HFS+, EXT2/3/4, ReiserFS, LVM)
Analiza macierzy Raid 10 standard – ilość dysków w macierzy – 4 szt.
1200 PLN
Analiza macierzy Raid 10 niestandardowa – za każdą dodatkową parę dysków
300 PLN

* Wszystkie podane ceny są kwotami netto. Należy do nich doliczyć podatek VAT w wys. 23%

Ważne informacje – kliknij tutaj.

Uszkodzenia logiczne macierzy RAID 10

UsługiCena
Uszkodzenia logiczne
Dla systemów: Windows Serwer od 2000 do 2016 oraz Windows XP/Vista/7/8/10 (FAT/FAT32/ExFAT/NTFS/NTFS5)
Uszkodzenie logiczne macierzy RAID 10
od 800 PLN
Dla systemów: Linux, Unix, OS X, Novell i inn. opartych na systemach plików (BtrFS, XFS, JFS, UFS, ZFS, HFS, HFS+, EXT2/3/4, ReiserFS, LVM)
Uszkodzenie logiczne macierzy RAID 10
od 1500 PLN

* Wszystkie podane ceny są kwotami netto. Należy do nich doliczyć podatek VAT w wys. 23%

Uszkodzenie mechaniczne macierzy RAID 10

Usługi
Uszkodzenia mechaniczne
Cena jest sumą prac nad odzyskiwaniem danych z dysków oraz prac związanych z odbudową macierzy. Cennik odzyskiwania danych z dysków jest  TUTAJ
W przypadku dostarczenia macierzy składającej się z dwóch par nośników, na której dwóch dyskach nie można uzyskać dostępu do danych, bez przeprowadzenia operacji odzyskiwania danych, klient zobligowany jest wskazać parę, która jako pierwsza będzie poddana procesom odzyskiwania danych wg cennika dotyczącego odzyskiwania danych z dysków twardych, a gdy okaże się że dane są na drugiej parze dysków to cena usługi będzie składową cen za odzyskiwanie danych z obu tych par. Akceptacja prac zobowiązuje klienta do poniesienia kosztów odzyskiwania danych z dysku, na którym może ich nie być lub są nieaktualne z powodu odłączenia się wcześniejszego od macierzy.

* Wszystkie podane ceny są kwotami netto. Należy do nich doliczyć podatek VAT w wys. 23%

 • RAID Poziom 0
 • RAID Poziom 1
 • RAID Poziom 2

 • RAID Poziom 3
 • RAID Poziom 4
 • RAID Poziom 5

 • RAID Poziom 6
 • RAID Poziom 7

 • RAID 0+1
 • RAID 1+0
 • RAID 100 (RAID 1+0+0)
 • RAID 0+3 and 3+0

 • RAID 0+3 (RAID 0+3)
 • RAID 30 (RAID 3+0)
 • RAID 50 (RAID 5+0)
 • RAID 51 (RAID 5+1)

 • RAID 05 (RAID 0+5)
 • RAID 53
 • RAID 60 (RAID 6+0)

 

Znany również jako Parity RAID.

Jest to nieużywana w aktualnym sprzęcie metoda kontroli parzystości z firmy EMC Symmetrix podobna do raid 5 z kilkoma ulepszeniami wydajności, które pochodza z posiadania cache dysków o dużej prędkości na macierzy dyskowej.

EMC Raid

Formalnie nazywany jako Intel Matrix RAID

odzyskiwanie danych z macierzy

Jak niezawodna jest twoja macierz dyskowa?

Jednym z problemów szczególnie istotnych w przypadku dysków twardych kategorii „ultra-large” jest  błąd straconych bezpowrotnie bitów (unrecoverable bit error –UBE). Chociaż sprawa jest rzadko omawiana z potencjalnymi nabywcami i stanowi temat z rodzaju tych „pobocznych, nieistotnych”, UBE jest problemem, który napotka ostatecznie każdy, kto korzysta z dysków twardych „ultra-large” i rozwiązania RAID. Dlaczego?  Ponieważ wraz ze zwiększaniem się rozmiarów napędu, segmentowanie RAID nakłada na użytkownika końcowego ryzyko konieczności przeczytania większej liczby bloków danych niż dysk twardy UBE może bezproblemowo pomieścić. Oznacza to, że przebudowa parzystości nie zostanie zakończona co naruszy cały zestaw RAID.

Czym jest UBE? Wszystkie dyski twarde posiadają stopę nienaprawialnych błędów (UBER), który wskazuje jak wiele bitów napęd jest w stanie przetransferować zanim napotka UBE. W normalnych okolicznościach dysk może poradzić sobie z błędami bitowymi, a życie będzie się toczyło dalej. Ale kiedy napęd napotka na nienaprawialny błąd  (UBE), to zaczynają się dziać straszne rzeczy. Napędy desktopowe SATA posiadają UBER  – 1 w 10^14 lub 12.5TB. Napęd wielkości 2TB jest porównywalny do 1/6 tego UBERa. Zestaw RAID posiadający pięć napędów będzie równy 5/6 UBERa. Jeśli choć jeden napęd zawiedzie w tej konfiguracji RAID, istnieje 83% prawdopodobieństwo, że zestaw RAID napotka UBE podczas rekonstrukcji RAID. Chociaż takie dyski nie są standardem w macierzach napędu z wyższej półki, niektóre z nich torują sobie drogę do centrów danych w celu obniżenia ceny.

Większość dostawców macierzy będzie wspierało „tanie i rozszerzone”  napędy SATA lub SAS typu near-line z UBERem – 1 w 10^15 lub 125TB. Takie zwiększenie UBERa oznacza, że wspomniany pięcio-napędowy zestaw RAID będzie posiadał 8,3% prawdopodobieństwo doświadczenia UBE podczas rekonstrukcji, które uniemożliwiłoby skuteczne odzyskanie danych RAID. Chociaż relatywne ryzyko jest mniejsze, to wyobraź sobie sytuację, w której informujesz zarząd (organ regulacyjny), że  istnieje 91,7% szans na to, że dane przetrwają awarię pojedynczego napędu na tej nowiutkiej, drogiej matrycy RAID, którą kupili za twoją namową. Prawdopodobnie efekt nie byłby taki jakiego się spodziewasz (chyba że, rzecz jasna, rozglądasz się za inną pracą, w takim wypadku być może otrzymał byś to co chcesz!)

Jaka jest odpowiedź? Po pierwsze, przestań myśleć, że wszystkie dyski twarde są sobie równe, a jedynym istotnym kryterium jest cena. Nie są i nie jest. Upewnij się, że napędy, które sprzedawca reklamuje są odpowiednie względem wagi danych, które będą przechowywać. Jeżeli zamierzasz korzystać z klasy napędów dla komputerów stacjonarnych, skorzystaj z RAID 10 zamiast RAID 5 (Chociaż dodatkowe obciążenie kosztowe może zniwelować oszczędności w napędach z niższej półki.) Po drugie, sprawdź czy producent pamięci, z którego korzystasz, subskrybuje ANSI T10 Data Integrity Field (DIF). DIF jest standardem, który zapewnia całościową integralność danych.

T10-DIF zapewnia: ochronę układów logicznych, aby porównać dane faktycznie zapisane na dysku, z tym co powinno być zapisane, znacznik aplikacji układów logicznych, który zapewnia, że dane są zapisane we właściwych jednostkach logicznych i znacznik referencyjny układów logicznych, aby sprawdzić czy dane są zapisane na odpowiednim wirtualnym bloku.

Innymi słowy, DIF najpierw wykorzystuje cykliczny kod nadmiarowy (CRC), aby upewnić się, że surowe dane są matematycznie takie same pomiędzy źródłem, a celem ostatecznym. CRC jest używany od lat i jak większość ludzi w tym fachu wie – jeśli binarna sekwencja (kod CRC) obliczona w miejscu docelowym będzie wykazywała inne dane niż w źródle, oznacza to, że stwierdzono błąd i dane są zwykle zapisywane ponownie. Wadą CRC jest to, że stanowi ono jedynie gwarancję tego, że dane zostały zapisane poprawnie, nie gwarantuje natomiast tego czy będzie w stanie je kiedykolwiek znaleźć po raz kolejny. DIF rozwiązuje ten problem, zapewniając nie tylko poprawne zapisanie danych przez CRC, ale także to, że zostaną one zapisane do odpowiedniego folderu i pliku. DIF stanowi pewność, że dane zawsze będzie można odzyskać, co jest milowym krokiem w sprawie rozwiązania problemów UBE związanych z technologiami odzyskiwania danych z dysków twardych.

Więcej informacji o macierzach znajdą państwo na stronie odzyskiwanie danych z macierzy warszawa