template-builder.php
bg_tryby-analiz Pytania

Pytania

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zagadnienia odzyskiwania danych.


Analizą nazywamy zbiór czynności zmierzających do uzyskania odpowiedzi na 3 pytania:

  1. Czy jest możliwość odzyskania danych?
  2. W jakim czasie może to nastąpić?
  3. Jaka będzie cena usługi?

Więcej możemy przeczytać tutaj…


Ekspertyzą nazywamy zbiór prac zmierzających do odzyskania danych przy użyciu podzespołów sprawnych nośników o tych samych parametrach jak uszkodzony. Ekspertyza jest wykonywana tylko w przypadkach gdy uszkodzeniu uległy podzespoły wewnętrzne dysku i nie można określić bez ich wymiany czy odzyskanie danych zakończy się powodzeniem.

Więcej możemy przeczytać tutaj…


Kwota za odzyskiwanie danych nie zależy od ilości danych, które chcemy odzyskać. Czynności doprowadzające do odzyskania przynajmniej jednego pliku na dysku np. uszkodzonym mechanicznie, musza być tożsame z tymi, które próbują odzyskać wszystkie dane z dysku, by doszło do operacji odczytu uszkodzonego dysku.

Znalezienie profesjonalnej usługi w sprawie odzyskiwania danych, która, zarazem, poszerzy twoją wiedzę, może stanowić wyzwanie. Wnętrze dysku twardego trochę przypomina odtwarzacz audio. Są tam talerze, które budzą skojarzenia z rekordami, a także ramię rozrusznika głowic odczytu/ zapisu, który może kojarzyć się z igłą w starych gramofonach.
Talerze to miejsca, gdzie dane są zapisywane i odczytywane, kiedy dysk twardy komunikuje się z komputerem.
Podczas okresu inicjalizacji, głowice będą podróżować poprzez talerze do miejsca zwanego obszarem usług, w którym znajduje się zapis oprogramowania od którego zależy funkcjonalność napędu. Zarysowanie talerza w tym obszarze sprawi, że dysk stanie się bezużyteczny, a danych nie będzie można odzyskać.

Kiedy dojdzie do uszkodzenia talerzy, zwykle dzieje się to poprzez zadrapanie spowodowane przez kurz i/lub, gdy głowice zapisu/odczytu wejdą ze sobą w kontaktach podczas wykonywania procesów zapisu/odczytu. Takie uszkodzenie jest powszechnie znane jako „awaria głowicy”, chociaż termin jest często błędnie wykorzystywany przez niedoświadczone osoby do opisania problemu klikającego napędu lub dysków twardych, które wymieniają zmiany głowicy zapisu/odczytu.
Kiedy talerz zostanie wystarczająco mocno zadrapany, przełoży się to na uszkodzenie głowic zapisu/odczytu i sprawi, że napędu nie będzie można odczytać. Często wiążę się to z charakterystycznymi dźwiękami – klikania, drapania, skrzeczenia czy świergotania. Nie znaczy, to jednak z automatu, że talerze są uszkodzone.
Kiedy jednak talerze zostaną zarysowane w ten sposób, napędu nie będzie można już odzyskać, a pliki i dane zapisane na dysku zostaną bezpowrotnie utracone. Takie uszkodzenie nosi nazwę katastrofalnej awarii głowicy i większość procesów naprawy błędów dysku twardego nie jest w stanie tego zreperować.

To jedna z przyczyn, która powoduje, że bardzo ważny jest trening i głębokie zrozumienie wewnętrznych komponentów dysku twardego podczas otwierania kieszeni. Jest to, zarazem powód, dla którego przeprowadzanie zamiany głowic uszkodzonego napędu jest bardzo kosztowne, trudne i żmudne – proces, którym powinni zajmować się wyłącznie eksperci.
Jeden błędny ruch, jedna mała rysa na talerzu albo coś co jest znane jako „ting”, może sprawić, że danych na dysku nie będzie można odczytać i nie będą miały wtedy znaczenia pieniądze, ekwipunek czy posiadane doświadczenie.

Jeżeli wysłałeś swój nośnik do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych i powiedzieli Ci, że nie da się ich odzyskać, to niestety Ci się nie poszczęściło.Jest to prawdziwe zwłaszcza wtedy, jeśli spółka ma dobrą reputację potwierdzoną sukcesami w trakcie poprzednich prób odzyskiwania informacji.
Jedyną metodą, która pozwoli firmie poznać stan dysku – czy doszło do zarysowania płyt lub katastrofalnej awarii, jest otwarcie kieszeni dysku twardego. Do takiego działania powinno dojść tylko w obecności profesjonalistów, w specjalnie przygotowanym czystym pomieszczeniu. Spółki IT i firmy zajmujące się naprawianiem komputerów nie posiadają tego typu środowiska i doświadczenia.

Jeżeli chcesz sam spróbować swoich sił w zakresie próby odtworzenia danych z dysku po skasowaniu, sformatowaniu bądź problemów z partycjami objawiającymi się brakiem dostępu do partycji (lub dysku logicznego) ewentualnie pokazującym się po wejściu na dysk w managerze urządzeń partycją RAW to skorzystaj z programu opisanego na tej zakładce i tłumaczącego jak skopiować dysk do obrazu (wiernej kopii posektorowej) na dysku. Kopia taka jest potem matrycą na której nie ma żadnych zmian wprowadzanych przez programy do odzyskiwania danych bądź sam system operacyjny. Proszę kliknąć TUTAJ