• (22) 250-00-77 alarmowy 24h: 663-690-690
 • office@recovery.pl
 • Poniedziałek-Piątek: 9:00 -17:00
 • Dyżur 17:00-9:00 oraz weekendy: 535-690-690

Odzyskiwanie danych z dysku

RODZAJE USZKODZEŃ DYSKÓW TWARDYCH HDD

Odzyskiwanie z uszkodzonego dysku
po upadku lub uderzeniu
więcej
Odzyskiwanie danych z dysku
po formacie lub skasowaniu
więcej
Odzyskiwanie danych z dysku
po zalaniu lub pożarze
więcej
Odzyskiwanie danych z dysku
po awarii systemu
więcej
Odzyskiwanie danych z dysku.
po zwarciu lub przepięciu
więcej

STRACIŁEŚ DANE?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI…

SPOKOJNIE, NIE PRÓBUJ DZIAŁAĆ NA WŁASNĄ RĘKĘ, DZIĘKI TEMU ZWIĘKSZASZ SZANSE NA ODZYSKANIE W 100% SWOICH DANYCH Z NOŚNIKA.

TEL.: (22) 250-00-77 / KOM.: 663-690-690

LUB WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE ONLINE

Zgłoszenie online

Obsługujemy
Obsługiwane złącza dysków

ATA | SATA | mSATA | µSATA
ZIF | LIF
FC | SCSI | iSCSI | SAS
USB 2.0 | USB 3.0 | FireWire

System plików

FAT | FAT32 | EXFAT | NTFS | NTFS5
EXT2/3/4/5
JFS | BTRFS | UFS | ZFS | XFS | HPFS
HFS | HFS+

Typy dysków

Mikrodrive
1.8” | 2.5” | 3.5” | 3.5” He
SSD

Cztery kroki odzyskiwania danych z MiP Data Recovery

Krok 1

dostarczenie nośnika

Nośnik jest dostarczany do laboratorium lub punktu przyjęć bezpośrednio przez klienta lub za pośrednictwem kuriera. Usługa ta realizowana jest bezpłatnie przez firmę MiP Data Recovery. W celu odbioru dysku skontaktuj się z biurem, bądź wypełnij formularz na stronie.

Krok 2

analiza

Analiza dysku opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny utraty danych. Jest ona całkowicie bezpłatna. Dzięki uzyskanym informacjom, klient poznaje proces działania I koszty usługi. Analiza nie zobowiązuje do realizacji zlecenia przez MiP Data Recovery.

Krok 3

proces odzyskiwania danych

Odzyskiwanie danych obejmuje stworzenie kopi w celu zabezpieczenia danych, a także każdą pracę podjętą na nośniku w celu przywrócenia utraconych plików, czy jego struktury itp. Czas trwania różni się w zależności od przyjętego trybu prac.

Krok 4

odbiór danych

Gdy w panelu klienta status zlecenia przyjmie formę zrealizowanego, klient uzyskuje dostęp do swoich danych. Nośnik jest odsyłany, bądź niszczony na życzenie klienta. Może on również odebrać go osobiście w laboratorium.

zamów usługę

Odzyskiwanie danych z dysku twardego, to główny nurt prac związanych z odzyskiwaniem danych. Podzielić go można na następujące składowe: odzyskiwanie danych z dysku twardego po uszkodzeniu logicznym, odzyskiwanie danych z twardego dysku po uszkodzeniu mechanicznym, odzyskiwanie danych z twardego dysku po uszkodzeniu elektronicznym.

Nasze wieloletnie działania w branży odzyskiwania danych a szczególnie w zakresie odzyskiwania danych z dysku, pozwoliły nam zbudować ogromną zawierająca ponad 40 tysięcy skatalogowanych nośników, służących jako baza dysków której używamy do pozyskania części zamiennych takich jak elektronika dysku czy głowice. Bez takiego zasobu części zamiennych odzyskanie danych w niektórych przypadkach byłoby niemożliwe.

MiP Data Recovery to skuteczne odzyskiwanie danych bez względu na: producenta dysku, typ dyskumodel dysku, interfejs. Filmy jak zbudowany jest dysk twardy – ZOBACZ

Brak dostępu do danych może wynikać zarówno z błędów logicznych struktury plików, jak i samego działania dysku. Aby ustalić rodzaj uszkodzenia, zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej analizy lub płatnej ekspertyzy, która pozwoli również oszacować koszt odzyskania danych.

Pamiętaj! 

Poniżej znajdą Państwo opisy przypadków utraty danych w dyskach po upadku, wstrząsie lub uderzeniu.

Uszkodzenia fizyczne dysków doprowadzają do rożnych uszkodzeń powierzchni nośnika. Jednym z przykładów jest zarysowanie powierzchni. Czasem jest ono tak małe, że staje się niewidoczne na pierwszy rzut oka, a dostrzegalne jedynie pod mikroskopem.

Przykłady:

Poniżej widzimy bruzdę w środkowej części talerza. Odzysk danych w takim przypadku jest niemożliwy.

Na kolejnych zdjęciach można zobaczyć talerze dysku w którym przeprowadzana była próba wymiany głowic ( po otwarciu widoczna powierzchnia dysku nie wskazywała na uszkodzenie powierzchni). Zwykle, gdy dochodzi do podjęcia próby wymiany uszkodzonych podzespołów dysku, uwagę koncentrujemy na filtrze (fot. filtr z widocznym pyłem). Dysk był wcześniej otwierany i nie zawierał filtra, przez co głowice doznały uszkodzenia. Po zdjęciu talerza uszkodzenie wyglądało następująco. W tego typu przypadkach odzyskiwanie danych jest niemożliwe.

Zabrudzenie powierzchni dysku – Co to takiego? Skąd się bierze?

Możemy wyróżnić następujące typy zabrudzenia powierzchni

 1. wynikające z działań użytkownika (niektórzy twierdzą, że warto zajrzeć do dysku, gdy ten odmawia posłuszeństwa, często pozostawiając odcisk palca na jego powierzchni)
 2. spowodowane powodzią. (zdarzają się przypadki zatopienia różnego typu urządzeń; w tym zawierających dyski)
 3. powstałe w wyniku dehermetyzacji (dysk posiada rewizję służącą podglądaniu powierzchni, gdy zostanie uszkodzona, wówczas dochodzi do przedostania się kurzu do środka nośnika)
 4. spowodowane uszkodzeniem elektroniki wewnętrznej (spalenie taśmy przewodzącej sygnał z komutatora (wzmacniacza sygnału głowic) do elektroniki, lub też spalenie samego komutatora.)

Oto kilka fotografii ilustrujących zabrudzenie powierzchni wynikające z pkt. 4.

Co należy zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do upadku dysku?

 • odłączyć nośnik od zasilania (w przypadku dysków zewnętrznych),
 • nie podłączać i nie „zapuszczać” dysku (może dojść do uszkodzenia powierzchni),
 • oddać nośnik w ręce specjalistów recovery (gwarantuje to bezpieczną pracę z nośnikiem, która nie pogorszy jego stanu technicznego).

Dysk SCSI po paru godzinach pracy, od momentu kiedy wystąpiła awaria.

 

Poniżej przypadek uszkodzenia dysku SATA 2,5 cala. Dysk Hitachi posiada talerze, zrobione ze specjalnego szkła, pokryte po obu jego stronach materiałem magnetycznym ( składającym się głównie z żelaza i niklu). Szkło pozwala na łatwe i szybkie formowanie; w odróżnieniu np. do metalu. Metoda ta polega na napylaniu nośnika magnetycznego na powierzchni szklanego talerza.  Czytaj więcej na pcformat.pl

Dysk posiadający szklane talerze jest bardziej delikatny, gdyż przy wstrząsie możliwym jest uszkodzenie powierzchni z nośnika magnetycznego.

Dlaczego producenci stosują szklane talerze?

 • są tańsze w porównaniu do metalowych
 • są łatwiejsze w obróbce i dokładniejsze w wykonaniu
 • są lżejsze – nie trzeba więcej energii na rozpędzenie się talerza

Poniżej pęknięty szklany talerz dysku (z prawej), oraz potłuczony talerz (z lewej).

Głowice w dysku mechanicznym.

budowa głowic w dysku
schemat ideowy głowic w dysku twardym

Rysunek przedstawia rozkład głowic w dysku z trzema talerzami.

Górna grafika obrazuje dysk z sześcioma głowicami, dolna zaś z czterema.

Jak widać oznaczenie głowic fizycznych w dysku zaczyna się od dolnej powierzchni dolnego talerza.

Dysk, by mieć możliwie największą pojemność powinien posiadać jedną głowicę na każdą powierzchnię talerzy. Jeśli jest inaczej, oznacza to, że głowice nie zostały zamontowane ze względu na zbyt wysoką liczbę uszkodzeń. W tym przypadku pojemność oczywiście również jest mniejsza.

Tak się właśnie pojawiają dyski, które nie maja 1TB a 750GB lub 640 GB. (brakuje wtedy jednej lub więcej głowic, ponieważ producent uznał, że skoro przy produkcji talerzy poszło niezgodnie z przewidywaniami odnośnie formowania powierzchni to nie ma sensu wstawiać głowicy, która możne zniszczyć powierzchnie i zapylić dysk nośnikiem magnetycznym z tej powierzchni.

 


Tak wygląda w powiększeniu komutator. Jest to układ scalony napylany na folię ze ścieżkami przewodzącymi sygnał do głowic.

Komutator pełni rolę wzmacniacza sygnału z głowic.

Umieszcza się go w możliwie jak najkrótszym miejscu, by straty impulsów czytanych przez głowice były jak najniższe.

Z drugiej strony, po wzmocnieniu na elektronikę dostarczany jest sygnał dysku, a stamtąd do komputera przez złącze ATA/SATA/SAS/SCSI.

Komutator nazywany jest też często elektroniką wewnętrzną dysku.

komutator-foto-średni


Schemat elektrycznego połączenia głowic ze wzmacniaczem sygnału (komutatorem).

W przypadku uszkodzenia elektroniki zewnętrznej dysku, uszkodzenie delikatnego, połączonego z nią układu jest bardzo prawdopodobne. Nie ma możliwości wymiany komutatora bez wymiany głowic, ponieważ elementy te są zespolone i wrażliwe mechanicznie.

Jeszcze raz przedstawiamy umiejscowienie wzmacniacza głowic w dysku. Schemat pokazuje, jak połączone są elementy czytające głowic ze wzmacniaczem.

Jeszcze raz pokazujemy umiejscowienie wzmacniacza głowic w dysku. Schemat pokazuje jak połączone są elementy czytające głowic ze wzmacniaczem.

komutator-foto-all-średni


komutator-średni

Połączenia elektroniki wewnętrznej dysku (schemat w powiększeniu).

 

Przedstawiamy tutaj typowe uszkodzenia głowic.

 

Oczywiście, że tak.

Trzeba jednak pamiętać o:

 • Poznaniu zasad działania i budowy dysku twardego (w tym pomoże zbiór patentów USA).
 • Umiejętności doboru odpowiednich głowic do nośnika, w którym chcemy je wymienić.
 • Zakupie urządzeń pomagających w wymianie głowic (są one dużym wydatkiem).
 • Manualnych zdolnościach i przewidywaniu różnych sytuacji w trakcie wymiany głowic.
 • Programistycznej wiedzy z zakresu naprawy oprogramowania strefy serwisowej dysku, która często ulega uszkodzeniu przy takich uszkodzeniach.
 • Wiedzy elektronicznej na temat tego, jak z dysku donora zrobić dysk akceptora (dla potrzeb odtworzenia na nim strefy serwisowej, gdyby ta uległa uszkodzeniu i nie pozwalała na zapis potrzebnych informacji).
 • Specjalnych technik wybudzania dysku przy uruchamianiu go.
 • Wreszcie ogromnej wiedzy o wszystkich systemach plików lub tego, na którym pracujemy, gdyby uszkodzone głowice uszkodziły jakieś fragmenty obszaru startowego dysku lub inne tablice danych o rozmieszczeniu plików.

Teraz możemy się rozpocząć przekładanie głowic.

Specjalne urzadzenia do ściągania głowic

Animacja komputerowa

https://www.youtube.com/watch?v=_9DUHRXCGqs

Praca z urządzeniem nauka…

https://www.youtube.com/watch?v=RZIEzuN2i6I

Specjalne urządzenia do wymiany uszkodzonego silnika w dysku.

Animacja komputerowa

https://www.youtube.com/watch?v=RlDapAlIxEg

Praca z urządzeniem nauka…

https://www.youtube.com/watch?v=cBIR7OxZ2hk

Atola Insight Forensic

atola

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=P4palRHJ5Os

 

Poniżej znajdą Państwo opisy przypadków utraty danych w dyskach po formacie lub skasowaniu.

Odzyskiwanie danych po formacie lub skasowaniu

Formatowanie oznacza przygotowanie nośnika do odczytu i zapisu danych. Podczas procesu formatowania system operacyjny usuwa wszelkie zaindeksowane informacje, a następnie sprawdza poprawność sektorów dysku. Oznaczone zostają uszkodzone sektory, a następnie tworzone nowe tablice adresowe służące w późniejszym czasie do lokalizowania informacji.

Prawidłowa terminologia sugeruje, że gdy wykonujemy pierwsze operacje na dysku, zabieg ten nosi nazwę formatowania. Kiedy proces wykonywany jest po wcześniejszym jego użyciu i formatowaniu, analogicznie określamy go mianem re­formatowania.

Bądź ostrożny!

Zanim dokonasz formatowania, zadaj sobie pytanie, jaki jest powód jego przeprowadzenia. Jeśli podstawowym celem jest przywrócenie sprawności dysku, najlepiej w pierwszej kolejności zgrać potrzebne dane na inny nośnik. Jeśli przyczyna tkwi w zawirusowaniu komputera, zrzucenie danych może być niemożliwe, bądź niewskazane.

W warunkach domowych formatowanie możemy przeprowadzić na dwa sposoby:

 • szybki format Jego szybkość opiera się na pominięciu procesu wyszukiwania uszkodzonych sektorów dysku. Wada tego typu usuwania danych polega na tym, iż pliki choć niewidoczne z poziomu użytkownika, nadal znajdują się na dysku. Szybki format nadpisuje pliki, jednak trwale ich nie usuwa. Przy użyciu odpowiednich programów, możliwym jest och odzyskanie. Innymi słowy szybkie formatowanie jest niemalże przeciwnością pełnego formatu. Kasuje on tylko wierzchnią część systemu plików, także część (niezależnie, czy będą to pliki NTFS, czy np. ext4) pozostaje ukryta. Buduje się na niej „nowa warstwa” systemu plików.
 • pełne formatowanie – w tym przypadku wyszukiwane zostają uszkodzone sektory. Czas trwania procesu jest wydłużony, jednak wciąż istnieje prawdopodobieństwo, że dane istnieją na dysku i ich odzyskanie wciąż pozostaje możliwe. Jeśli uważasz, że pełne formatowanie jest stratą czasu, to należy zaznaczyć, że czas poświęcony na tego typu proces ma swoje powody.

Istnieją zasadnicze różnice, które oddzielają te oba typy. Jeśli dysk pozostaje w rękach właściciela, szybkie formatowanie pamięci jest środkiem, który w zupełności wystarcza. W przypadku problemów z komputerem, zalecany jest natomiast jego pełny proces. Pozbywając się nośnika warto jednak o zastosowanie dodatkowych środków ostrożności, które pozwolą na trwałe usunięcie danych i zabezpieczenie ich przed osobami trzecimi.

Co zrobić by poprawnie sformatować dysk?

Jeśli dysk został zakupiony wraz z systemem zapewne posiada własną konfigurację odzysku i przywracania systemu (czasem dostarczaną w postaci CD). Wykonuje ona automatycznie proces formatowania dysku, instaluje system, a także wszelkie programy i sterowniki niezbędne dla jego funkcjonowania. W przypadku braku tzw. Master CD należy skontaktować się z producentem, bądź uzyskać zamiennik. Zanim przeprowadzisz formatowanie, ważnym jest posiadanie wszystkich sterowników do posiadanych sprzętów. W przypadku Windows 2000 i jego nowszych wersji, formatowanie znajduje się wśród standardowych funkcjonalności. Można ją odnaleźć m.in. poprzez wiersz polecenia podczas uruchamiania komputera.

Wybieranie systemu plików.

System Windows obsługuje dwa systemy plików : NTFS i FAT . Większość dysków opartych jest na systemie plików FAT, który zapewnia kompatybilność ze wszystkimi systemami operacyjnymi. FAT obsługuje nośniki nie przekraczające pojemności 2 TB, a także plików powyżej 9 GB. NTFS obsługuje dyski do ponad stukrotnie większej pojemności, przy wielkości plików do 16 TB . NTFS posiada także opcje zabezpieczeń, czego brakuje w systemie plików FAT.

Czy formatowanie dysku usuwa wszystkie dane?

Należy pamiętać, że formatowanie, czy usuwanie plików poprzez komendę delete nie oznacza trwałego skasowania danych. Format usuwa tablice adresowe, które przy pomocy specjalisty w łatwy sposób odzyskać. Każda z informacji zawartych na nośniku może więc dostać się w niepowołane ręce. Najprostszym sposobem na trwałe usunięcie danych jest ich nadpisanie. Jest ono wykonalne na własną rękę, choć zajmuje sporo czasu. W sieci znajdują się programy, które pomagają w realizacji procesu nadpisania. Nazywane są częstokroć, jako „data dump”.

Odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu lub pożarze

Zalanie komputera herbatą, colą, kawą, czy nawet wodą jest zjawiskiem dość powszechnym. Tego typu substancje silnie ingerują w strukturę nośnika ze względu na znajdujące się w nich cukry, czy sole, które mogą przyspieszyć korozję, czy zakleić nośnik. Dodatkowo, dyski jako nośniki informacji znajdują się prawie we wszystkich urządzeniach rejestrujących. Do jednych z nich należą np. kamery cyfrowe, wyposażone są w dyski twarde (w większości przypadków). Wbrew pozorom często tego typu urządzenia mają kontakt z wodą.

W jaki sposób? Podczas rejestracji kamera może wraz z operatorem wpaść do wody. Dron, któremu zbyt wcześnie skończy się zasilanie lub jego lot zostanie zdestabilizowany przez powiew wiatru również może wpaść do wody (wraz z kamerą którą przenosi). Istnieją również inne przypadki. W następstwie gaszenia pożarów zalewane są urządzenia elektroniczne (zalanie dysków twardych lub komputerów). Niejednokrotnie przez powodzie zalewane są także serwerownie. W takich sytuacjach należy zastosować odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu, bądź utopieniu. Cały proces jest bardzo czasochłonny i skomplikowany ponieważ na odzyskiwanie danych składa się wiele czynności. Niestety wyobrażenie o tym, że dysk jest hermetyczny jest tylko mitem. W środku dysku jest powietrze, a także otwór wyrównujący ciśnienie przy pracy dysku. Jest tam oczywiście filtr, odpowiadający za to, by powietrze, które tam jest zasysane było maksymalnie przefiltrowane. Skoro może tam wejść powietrze to również może się tam dostać woda.

Fot. poniżej ilustrują jak wygląda wnętrze dysku po zalaniu.

Po otwarciu dysku od razu zanurzamy go w czystym płynie, by krople wody nie zdążyły zaschnąć. Następnie większość operacji wykonujemy pod wodą. W pierwszej kolejności należy ściągnąć głowice, ponieważ mogłyby porysować powierzchnię talerzy. Kolejne czynności są uzależnione od ilości talerzy. Jeśli ich liczba to jeden lub dwa zdejmujemy je, a następnie po wysuszeniu i wyczyszczeniu przenosimy podmieniając talerze w sprawnym dysku. Zakładamy odpowiednio dopasowane głowice i dokonujemy przeprogramowania elektroniki oraz przechodzimy do właściwego już procesu odzyskiwania danych z dysku po zalaniu zakończonego wyczytaniem po-sektorowej kopi danych znajdujących się na talerzach. Jeśli dysk posiada więcej niż 2 talerze, przystępujemy do jednego z najcięższych typów odzyskiwania danych porównywalnego z uszkodzeniem silnika. Opis takiego przypadku znajduje się w case study, jako odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu, posiadającego trzy (i więcej) talerzy.

Odzyskiwanie danych z dysku po wystawieniu na działanie wysokich temperatur, jakie występują np. podczas pożarów jest możliwe. Struktura dysku pozostaje w dużym stopniu nienaruszona. Dane mogą zostać odzyskane pomimo pyłu i sadzy, jaka osadziła się na powierzchni oraz głowicach. Istotnym dla dysku jest jednak, aby temperatura nie przekroczyła ona punktu Curie. W takim przypadku talerze tracą bowiem swoje właściwości magnetyczne, a powierzchnia może odseparować się od talerzy. Niejednokrotnie zdarzało się, że firmy recovery odzyskały dane z katastrof, jakimi były np. atak na WTC, czy przypadek airbusa w Alpach.

Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu

Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu oraz dobór metod zastosowanych do odzysku jest zależny od struktury i budowy samego systemu. Inaczej postępujemy w przypadku, kiedy przedmiotem pracy jest Windows, inaczej Os X, a inaczej Linux. Błędy systemu operacyjnego wynikają m.in. z niewłaściwego użytkowania, ingerencji wirusów i niechcianego oprogramowania, a także błędnych instalacji aktualizacji. Kiedy rozruch komputera jest możliwy, odzyskiwanie danych jest ułatwione i zdarza się, że można poradzić sobie z nim w domowych warunkach (oczywiście nie zawsze).

Przywracamy dane z systemu:

 • Windows
 • Linux
 • OsX

Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu wymaga lokalizacji usterki i usunięcia jej z systemu operacyjnego.
Zajmujemy się złożonymi przypadkami awarii systemów połączonych z uszkodzeniami mechanicznymi i elektronicznymi.

Przywracamy dane, a także systemy operacyjne wraz z zainstalowanymi aplikacjami i plikami.

W momencie, kiedy system nie odnajduje struktury dysku, możemy stwierdzić, że najpewniej doszło do uszkodzenia jego partycji. Należy ona do uszkodzeń logicznych nośnika. W takiej sytuacji system wykrywa dysk, jednak nie jest on widoczny dla użytkownika. Na ekranie monitora możliwe jest wyświetlenie się komunikatu o możliwości jej sformatowania. Jeśli posiadamy cenne dane, nie dokonujmy tego typu operacji.

Checkdisk to nic innego, jak program służący naprawie i usuwaniu błędów dysku, który wykrywa je przy wykonaniu serii testów. Podczas korzystania z programu możliwym jest wybór wersji:

– graficznej, gdzie do wyboru jest:

 • automatyczna naprawa błędów ( opiera się na skanowaniu sektorów dysku, oznaczaniu tych zawierających błędy i odzyskiwaniu z nich danych – proces ten zapobiega zapisywaniu informacji na wadliwych sektorach)
 • raportowanie błędów

– konsolowej (odwołującej się do komendy CHKDSK z niezbędnymi dla niej przełącznikami, jakimi są np. /f, który naprawia błędy, bądź /r, który je lokalizuje).

Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu to w większości przypadków przywracanie systemu. Jest ono częstym sposobem na usunięcie występującej awarii. Pozwala on na odtworzenie systemu w jego nienaruszonej postaci. Problemem jest jednak fakt, że wraz z uruchomieniem procesu, użytkownik traci dane zapisane przez niego na nośniku od momentu ustalenia przez komputer punktu przywracania. Jest on tworzony w sytuacji, gdy dochodzi do instalacji aktualizacji systemu, bądź instalacji aplikacji i sterowników wymagających kompatybilności z wspomnianą funkcją przywracania. Dane te jednak nie giną, nie zostają również nadpisane. Ich odzyskanie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Niebieski ekran z towarzyszącym mu skryptem tekstowym oraz kodem świadczy o krytycznym błędzie systemu operacyjnego. Nazywany jest również błędem zatrzymania. Jego źródło może mieć zarówno podłoże sprzętowe, jak i systemowe.

Odzyskiwanie danych z dysku po zwarciu lub przepięciu

Odzysk danych z dysków, które uległy uszkodzeniu spowodowanym:

 • przypadkowym zwarciem w komputerze (podczas prac serwisowych)
 • zwarciu przez odwrotne podłączenie zasilania
 • zwarciu w skutek awarii zasilacza komputerowego
 • przepięciu w sieci energetycznej
 • innym przypadkom gdzie efektem było uszkodzenie elektroniki dysku twardego

Prace przy odtworzeniu elektroniki są stosunkowo proste, jednakże wymagają ogromnej wiedzy oraz bardzo dużego zaplecza dysków dawców (donorów, tak to się fachowo nazywa w tej profesji).

Poniżej mamy najczęściej spotykane uszkodzenia elektronik w dyskach Seagate i Western Digital.

Dlaczego trzeba posiadać tak dużą bazę nośników?

Jaka wiedza jest potrzebna by dobrać właściwą elektronikę i spowodować by zadziałała ona na dysku, z którego chcemy odzyskać dane.