template-builder.php
Metoda polega na odzyskiwaniu danych poprzez wylutowanie kości pamięci z urządzeń wyposażonych w eMMC. Jest często jedynym sposobem na odzyskanie danych. Firmy odzyskujące dane wykorzystują ją w momencie, kiedy nie istnieje fizyczna możliwość ich sczytania np. dzięki modyfikacji oprogramowania z poziomu komputera. Chip-off opiera się na wylutowaniu kości pamięci z płyty głównej. Metoda jest dość radykalna, gdyż ingeruje w strukturę pamięci nośnika. Po tego typu operacji niemożliwym jest przywrócenie jego sprawności.
SPOKOJNIE, NIE PRÓBUJ DZIAŁAĆ NA WŁASNĄ RĘKĘ, DZIĘKI TEMU ZWIĘKSZASZ SZANSE NA ODZYSKANIE W 100% SWOICH DANYCH Z NOŚNIKA.
TEL.: (22) 250-00-77 / KOM.: 663-690-690
Krok 1
dostarczenie nośnika
Nośnik jest dostarczany do laboratorium lub punktu przyjęć bezpośrednio przez klienta lub za pośrednictwem kuriera. Usługa ta realizowana jest bezpłatnie przez firmę MiP Data & Forensic. W celu odbioru dysku skontaktuj się z biurem, bądź wypełnij formularz na stronie.
Krok 2
analiza
Analiza nośnika opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny utraty danych. Jest ona całkowicie bezpłatna. Dzięki uzyskanym informacjom, klient poznaje proces działania I koszty usługi. Analiza nie zobowiązuje do realizacji zlecenia przez MiP Data & Forensic.
Krok 3
proces odzyskiwania danych
Odzyskiwanie danych obejmuje stworzenie kopi w celu zabezpieczenia danych, a także każdą pracę podjętą na nośniku w celu przywrócenia utraconych plików, czy jego struktury itp. Czas trwania różni się w zależności od przyjętego trybu prac.
Krok 4
odbiór danych
Gdy w panelu klienta status zlecenia przyjmie formę zrealizowanego, klient uzyskuje dostęp do swoich danych. Nośnik jest odsyłany, bądź niszczony na życzenie klienta. Może on również odebrać go osobiście w laboratorium.
Na czym polega?
Początkowo telefon (bądź tablet) jest rozkręcany. Wyjmowana z niego zostaje płyta główna. Proces odzyskiwania danych polega na nagrzaniu części powierzchni (w tym przypadku kości pamięci) przy pomocy stacji lutowniczej.
Warto pamiętać żeby podczas poddawania urządzenia działaniu temperatury zabezpieczyć pozostałą część płyty głównej. Górna granica nagrzewania kości pamięci to około 260 stopni. Jednak sama kość wytrzymuje temperaturę mieszczącą się w granicach do 320 stopni. Kiedy kość odpowiednio się nagrzeje, następuje jej oddzielenie. Poziom trudności separacji pamięci od płyty głównej jest zależny od zabezpieczeń, jakie zastosowali producenci urządzenia. Ciężko usuwalne są kleje epoksydowe. Ich odporność na wysokie temperatury powoduje, że podczas oddzielania może dojść do uszkodzenia pamięci. Na tym etapie pamięć oczyszczana jest z osadzonych na niej pozostałości, a następnie umieszczana w adapterze w celu akwizycji pamięci. Metoda ta nie daje jednak 100% gwarancji odzyskania danych. Nie wszystkie rodzaje pamięci dają się wyczytać, niektóre wchodzące dopiero do sprzedaży nie są jeszcze przeanalizowane, oraz ich algorytmy nie są włączone, do oprogramowania urządzeń wyczytujących analizujących i odzyskujących dane metodą Chip-Off, takich ja Visual Nand Reconstructor firmy Rusolut.
Technologie Chip-off i JTAG pozwalają na dostęp do niskopoziomowego (low-level) obrazu danych, poprzez bezpośrednie spenetrowanie chipu pamięci NAND. Pomimo pewnych podobieństw, obie techniki znacząco się od siebie różnią.
Unikalne metody odzyskiwania danych są niezbędne ze względu na różnicę pomiędzy urządzeniami opartymi na technologii flash, a napędami dysków twardych. W pierwszym przypadku informacje są przechowywane w chipach pamięci; w drugim – za dane odpowiadają talerze oraz głowice zapisu i odczytu.
Producenci dysków twardych są jednomyślni w swoim podejściu do przechowywania danych. Dzięki temu napędy HDD nie wymagają specjalistycznych, trudno dostępnych narzędzi do odzysku informacji. W przypadku technologii flash jest dokładnie na odwrót. Bogactwo odmiennych formatów danych, struktur plików, algorytmów, rodzajów pamięci i konfiguracji sprawia, że ekstraktory danych są zwykle przypisane do konkretnego urządzenia. Z tego powodu, jedyną metodą, która pozwoli nam otrzymać kopię surowych danych bit po bicie, jest bezpośrednia penetracja chipu pamięci, która skutecznie ominie system operacyjny. Tutaj do gry wchodzą technologię Chip-off i JTAG.
Metoda chip-off polega (jak sama nazwa wskazuje) na odlutowaniu chipów pamięci od systemu obwodów. Nie jest to łatwe. Usunięcie chipów bez uszkodzenia urządzenia wymaga zegarmistrzowskiej precyzji i mikroskopu. Najmniejszy błąd może doprowadzić do permanentnej utraty wszystkich danych. Po udanym wyjęciu, chip może zostać odczytany za pomocą ekstraktorów danych. Chipy NAND, które zwykle zasilają karty SD i iPhone’y są łatwiejsze do odczytu, a to z uwagi na standaryzację architektury pamięci oraz konfigurację szpil (pin). Szpile są usytuowane na zewnątrz, więc proces odczytu nie wymaga przebudowy złączy. Znacznie trudniejsze zadanie czeka nas przy chipach innego rodzaju, niech za przykład posłuży BGA. BGA posiada, wiele złączy, które są, od spodu, bezpośrednio przylutowane do płyty głównej; do tego dochodzi tysiące różnych konfiguracji. Jest to prawdziwie syzyfowa praca!
W przeciwieństwie do technologii Chip-off, JTAG nie wymaga usuwania chipów. Mówiąc krótko, specjaliści od przywracania danych są w stanie dotrzeć do pamięci przy pomocy portów JTAG. Proces jest znacznie dłuższy, ale metoda JTAG nie niszczy urządzenia – wymóg konieczny np. w dochodzeniu sądowym. Z drugiej strony, JTAG cechuje się mniejszym wskaźnikiem sukcesu. Jest też bardziej ryzykowny.
Niezależnie od wykorzystywanej metody, po uzyskaniu niskopoziomowego obrazu, jest on „dekodowany”, czego rezultatem jest „odbudowanie” danych użytkownika. Technologie Chip-off oraz JTAG są obecnie w fazie dynamicznego rozwoju i, z roku na rok, stają się coraz bardziej niezawodne. Oznacza to, że wskaźnik sukcesu w odzyskiwaniu danych z telefonów mobilnych wkrótce może osiągnąć poziom dysków twardych.