page.php
macierze Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1

Firma MiP Data & Forensic posiada bardzo bogate doświadczenie obejmujące odzyskiwanie danych z macierzy raid 1. Wykonujemy odzyskiwanie danych z macierzy pracujących we wszystkich konfiguracjach RAID przywracając dane lub w niektórych przypadkach pierwotną sprawność macierzy przed awarią, zapobiegającą reinstalacji i konfiguracji.

RAID (Redundant Array of Independent Disks) nadmiarowa macierz niezależnych dysków.

Specjalny układ połączenia dysków stworzony w celu specjalnych zastosowań.

RAID 1 to prosta konfiguracja RAID, która wymaga tylko dwóch dysków o jednakowej wielkości. Gdy dane są zapisywane w macierzy RAID 1, są zapisywane na dysku i jednocześnie kopiowane na dysk zapasowy. Jeśli twardy dysk macierzy RAID 1 ulegnie awarii, system będzie kontynuował działanie przy użyciu dysku kopii zapasowej.
Macierze RAID 1 są budowane dla bezpieczeństwa. Zamiast zapisywania danych na jednym dysku, macierz RAID 1 zapisuje dane razem na dwóch dyskach. Oto prosty przykład ilustrujący sposób działania RAID 1.
Załóżmy, że mamy plik tekstowy składający się z czterech znaków „ABCD” i macierzy RAID 0 dwóch dysków (szerokość dwóch pasków) z paskiem/blokiem o rozmiarze czterech bitów (co odpowiada połowie jednego bloku).
Oto ciąg analizy danych pliku tekstowego:

1-1 Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1

Oto, co się dzieje, gdy zapisujemy plik:
Pierwszy blok czterech bitów (pierwsza połowa jest zapisana z A) jest zapisywany na dysku 1, a drugi blok czterech bitów (druga połowa litery A) jest zapisywany na dysku 2.

Jak widać, system RAID 1 jest bardzo prosty. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1 jest tak proste, jak przywracanie danych z jednego dysku.

RAID 1

 • Budowa

  Na każdy dysk przypada dysk nadmiarowy, który zawiera kopię danych (do zabezpieczenia danych można przeznaczyć większą ilość dysków przypadających na jeden właściwy). Podczas procesu zapisu, informacje zapisywane są jednocześnie na obu dyskach.

 • Opis działania

  Działanie opiera się na replikacji pracy nośników (dwóch lub więcej). Oznacza to równoległy zapis danych na dyskach. Odnotowuje najlepszą prędkość zapisu wśród dysków nadmiarowych. Szybkość i przepustowość przesyłania danych może być zwiększona dzięki dwóm dyskom służącym odczytywaniu informacji.

 • Zastosowanie

  Wysoki poziom niezawodności sprawia, iż RAID 1 jest odpowiednim do takich zastosowań jak systemy operacyjne, transakcyjne bazy danych, czy też obronność, medycyna.

1-1 Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn utraty danych na RAID 1:

 • Uderzenie prądem, uderzenie pioruna lub awaria zasilania.
 • Dane usunięte przez uzytkownika
 • Kontroler RAID jest uszkodzony
 • Karta RAID jest uszkodzona
 • Wiele awarii dysków twardych
 • Z powodu ataku wirusa
 • Ogień, powódź lub klęski żywiołowe
 • Wpływ nadpisywania plików ma duży wpływ na szanse powodzenia odzyskiwania RAID 1. Aby zapobiec niechcianym zapisom trzeba wyłączyć RAID, gdy tylko zauważymy objawy usterki. Wczesne znaki ostrzegawcze mogą wskazywać na błąd macierzy RAID 1. Np. Rebuilds failed, disconnected i read errors.

Często zdarza się, że jeden z dysków uległ awarii i odłączył się od macierzy. Wtedy Jeśli kontroler nie zgłosi takiego uszkodzenia to użytkownik nie ma świadomości, że raid 1 nie chroni już jego danych. Bywają przypadki gdzie dostajemy macierz raid 1, bo uszkodzeniu uległ drugi dysk i klient dziwi się, że macierz nie działa. Ciekawsze jest to, że nie wiadomo z którego dysku odzyskiwać dane. By odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1 było skuteczne trzeba odzyskać dane z dwóch dysków i porównać zawartość, ponieważ klient nie wie, który dysk się uszkodził ostatni. Koszt takiego odzyskiwani danych z macierzy raid 1 jest prawie dwukrotnie większy, zwłaszcza jeśli jest to uszkodzenie mechaniczne i nie ma żadnej możliwości bez naprawy dysku ustalić jakiej daty są interesujące klienta pliki. W macierzy Raid 5 też trzeba odzyskać dane z minimum 2 dysków, jednakże gdy jeden z trzech dysków wchodzących w skład macierzy jest sprawny to wystarczy odzyskać jeden z dwóch uszkodzonych aby zbudować macierz raid 5 i uzyskać dostęp do danych.

Awaria mechaniki obydwu dysków w macierzy raid 1 wymaga od klienta decyzji odnośnie kolejności odzyskiwania danych z dysków.

 Jeśli jesteście państwo zainteresowani usługą jaką jest odzyskiwanie danych z macierzy raid 1 prosimy o kontakt telefoniczny a nasi specjaliści poprowadzą państwa przez cały proces.