• (22) 250-00-77 alarmowy 24h: 663-690-690
  • office@recovery.pl
  • Poniedziałek-Piątek: 9:00 -17:00
  • Dyżur 17:00-9:00 oraz weekendy: 535-690-690

Odzyskiwanie danych w Technologii Flash

PENDRIVE
KART FLASH
DYKTAFONÓW CYFROWYCH

STRACIŁEŚ DANE?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI…

SPOKOJNIE, NIE PRÓBUJ DZIAŁAĆ NA WŁASNĄ RĘKĘ, DZIĘKI TEMU ZWIĘKSZASZ SZANSE NA ODZYSKANIE W 100% SWOICH DANYCH Z NOŚNIKA.

TEL.: (22) 250-00-77 / KOM.: 663-690-690

LUB WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE ONLINE

Zgłoszenie online

Utrata danych z kart flash, nie zawsze jest skutkiem uszkodzenia samego aparatu, najczęstszą przyczyną ich utraty są:
Sformatowanie karty
Uszkodzenie karty
Błąd powstały podczas odczytu przez USB
Nieprawidłowe połączenie aparatu lub karty z komputerem
Awaria zasilania

Cztery kroki odzyskiwania danych z MiP Data Recovery

Krok 1

dostarczenie nośnika

Nośnik jest dostarczany do laboratorium lub punktu przyjęć bezpośrednio przez klienta lub za pośrednictwem kuriera. Usługa ta realizowana jest bezpłatnie przez firmę MiP Data Recovery. W celu odbioru dysku skontaktuj się z biurem, bądź wypełnij formularz na stronie.

Krok 2

analiza

Analiza nośnika opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny utraty danych. Jest ona całkowicie bezpłatna. Dzięki uzyskanym informacjom, klient poznaje proces działania I koszty usługi. Analiza nie zobowiązuje do realizacji zlecenia przez MiP Data Recovery.

Krok 3

proces odzyskiwania danych

Odzyskiwanie danych obejmuje stworzenie kopi w celu zabezpieczenia danych, a także każdą pracę podjętą na nośniku w celu przywrócenia utraconych plików, czy jego struktury itp. Czas trwania różni się w zależności od przyjętego trybu prac.

Krok 4

odbiór danych

Gdy w panelu klienta status zlecenia przyjmie formę zrealizowanego, klient uzyskuje dostęp do swoich danych. Nośnik jest odsyłany, bądź niszczony na życzenie klienta. Może on również odebrać go osobiście w laboratorium.

zamów usługę

Odzyskiwanie danych z karty pamięci typu flash, używanych obecnie w cyfrowych aparatach fotograficznych to jedna z czołowych usług MiP Data Recovery. Korzystamy z rozwiązań najbardziej zaawansowanych światowych technologii oraz urządzeń do wyczytywania i analizy danych.

Najnowocześniejszym obecnie urządzeniem tego typu jest VNR (Visual Nand Reconstructor)

Odzyskiwanie danych z karty pamięci wykonywane bez odpowiedniego doświadczenia grozi nieodwracalną utratą danych.

Każda próba, gdzie następuje samodzielne odzyskiwanie danych z karty pamięci może spowodować nadpisanie danych, bądź inne nieodwracalne w skutkach następstwa, które mogą bardzo utrudnić lub wręcz uniemożliwić odtworzenie danych. Dlatego, aby zwiększyć szanse na odzyskiwanie danych z karty pamięci wyjmij ją, nie podłączaj ponownie i skonsultuj się z nami telefonicznie.

Secure Digital card (SD card)

Karta Secure Digital (SD) to mała karta pamięci flash przeznaczona do dużej pojemności pamięci i różnych urządzeń przenośnych, takich jak systemy nawigacji samochodowej, telefony komórkowe, e-booki, PDA, smartfony, aparaty cyfrowe, odtwarzacze muzyczne, cyfrowe kamery wideo I komputery osobiste.

Jeśli twoja karta SD przestała działać, oto kilka sposobów, dzięki którym możesz odzyskać znajdujące się na niej zdjęcia, filmy oraz inne pliki.

Tutaj się dowiesz jak możesz odzyskać pliki z karty SD w sytuacji gdy odmówi ona posłuszeństwa. W zasadzie robi się to tak samo jak w przypadku odzyskiwania usuniętych plików z dysku twardego komputera stacjonarnego lub każdego innego typu nośnika pamięci. Karty SD to bardzo dobre karty pamięci, ale są też kruche, więc należy się z nimi obchodzić delikatnie. Ponieważ są nośnikiem pamięci telefonów, cyfrowych aparatów fotograficznych i kamer, często znajdują się na nich cenne dane.

Innymi słowy, jakakolwiek awaria takiej karty może się wiązać z utratą ważnych danych.
W tym artykule skupiliśmy się na opisaniu jak można odzyskać pliki takie jak zdjęcia, filmy i dokumenty. Jeśli chodzi o aplikacje, to ich reinstalacja nie stanowi problemu, a muzyka, o ile uzyskana w legalny sposób, może zostać jeszcze raz skopiowana na kartę bez żadnych opłat.

Uwaga !!!

Nie formatuj karty jeśli chcesz odzyskać znajdujące się na niej zdjęcia. Możesz skorzystać ze wskazówek zawartych w naszym drugim artykule dotyczącym tego jak sformatować zabezpieczoną przed zapisem kartę SD po tym, jak już się próbowało odzyskać z niej jakiekolwiek dane.

Spróbuj użyć innego czytnika kart. Jeśli z daremnym skutkiem wsadzałeś kartę do slotu w swoim laptopie czy komputerze stacjonarnym, sprawdź na innym komputerze lub czytniku kart USB.

Czasami bywa tak, że to czytnik odpowiada z a niemożność odczytu karty. Za zaledwie kilkadziesiąt zł  w Internecie można znaleźć czytniki kart SD z interfejsem USB obsługujące większość standardów kart pamięci w tym i SD.

Programy do odzyskiwania danych

Jest wiele darmowych programów, których używa się do odzyskiwania danych z uszkodzonych lub nieodczytywalnych kart pamięci. Opisujemy krok po kroku jak korzystać z programu Disk Digger by odzyskać usunięte przez pomyłkę pliki, lecz te same kroki podejmuje się w przypadku kart SD, których zawartości nie można przejrzeć w Windowsie. Jeśli nie lubisz Disk Diggera, możesz użyć innego narzędzia służącego do odzyskiwania danych, takiego jak np. EaseUs Free Data Recovery.

Programy tego typu nie dają jednak gwarancji odzyskania plików w stanie w jakim były zanim zostały utracone. Najczęściej pliki odzyskane w ten sposób dostają nowe nazwy co może dla niektórych użytkowników być problemem. Plikom tym można później oczywiście bez problemu nadać ich stare nazwy.

W przypadku niektórych darmowych programów, liczba plików czy też ilość danych, którą można odzyskać jest ograniczona więc podczas poszukiwania takiego oprogramowania zwracaj uwagę w ich opisach, czy istnieją jakieś ograniczenia w ich używaniu. Nie należy wybierać opcji  ‘rekomendowanej’ instalacji takiego darmowego programu, żeby przy okazji nie został zainstalowany jakieś niechciany program trzeci.

Zawsze instaluj ‘manualnie’, uważnie czytając każde okno instalacji i rezygnuj z proponowanych dodatkowych instalacji pasków wyszukiwania czy też innego oprogramowania.

Innym programem do odzyskiwania danych dostępnym za darmo jest ZAR (Zero Assumption Recovery). Większość programów działa w podobny sposób, lecz poniższe instrukcje ukażą ci ogólny zarys użytkowania programu ZAR.

Zainstaluj ZAR, po czym włóż uszkodzoną kartę SD do czytnika kart swojego PC. Teraz uruchom ZAR (być może będziesz musiał wyłączyć ochronę przed zagrożeniami i dla bezpieczeństwa rozłączyć się z Internetem).

Jeśli będziesz chciał, kliknij Image Recovery (Free), co pomoże ci w odzyskaniu zdjęć z karty SD.

ZAR rozpocznie teraz wyszukiwanie zamontowanych urządzeń, a ty musisz wskazać wadliwą kartę SD. Po wybraniu odpowiedniego nośnika i kliknięciu Next, program rozpocznie badanie twojej karty SD, co może potrwać kilka minut.

Po skończonej analizie karty, ZAR wyświetli ci listę odzyskanych plików. Najprawdopodobniej w przypadku większości kart SD, zaznaczenie opcji Root spowoduje, że wybrane zostaną wszystkie obrazy.

Teraz kliknij ‘Next’ i zdecyduj, w którym folderze zapisać odzyskane pliki. Domyślnie jest to folder, w którym zapisujesz dane (czyli najprawdopodobniej Root).

Co ważne: zostaniesz poproszony o wskazanie folderu docelowego dla odzyskanych plików. Upewnij się, że folder, który wybrałeś znajduje się na dysku twardym twojego komputera stacjonarnego, a nie na wadliwej karcie SD, bo to uczyniło by operację daremną.

Odczekaj kilka minut na skopiowanie plików, po czym otwórz folder docelowy. Powinna tam się znajdować większość, jeśli nie wszystkie pliki, które chciałeś odzyskać.

Odzyskane pliki mogą nie mieć swoich dawnych nazw, więc, jeśli będzie ci na tym zależało, będziesz musiał własnoręcznie nazwać je na nowo (może to również oznaczać dopisywanie do nich rozszerzeń, aby Windows je prawidłowo rozpoznał).

Porady dotyczące naprawiania niewykrywalnej karty SD

Z racji swojej cienkiej plastikowej obudowy, karty SD o standardowych rozmiarach łatwo jest uszkodzić, jeśli się je nosi w kieszeni czy niezabezpieczone w torbie.

Wystarczy, że wypadnie włącznik zabezpieczenia przed zapisem, a twoja karta SD przestanie współpracować z jakimkolwiek urządzeniem, które wykorzystuje jej do zapisywania danych.

W takiej sytuacji, oprócz braku możliwości zapisu na karcie, nie będzie można również usunąć z niej żadnych danych. Dzieje się tak dlatego, że system plików FAT musi zostać zmieniony co wiąże się z zapisem na karcie.

karta SD z pokazaną blokadą zapisu

Jeśli twoja karta nie jest uszkodzona fizycznie, a włącznik (jeśli w niej tak jest) jest w ustawiony w pozycji wyłączonej, spróbuj użyć jednego z wbudowanych narzędzi systemu Windows w celu jej naprawienia.

Okno windows - właściwości

To jakie opcje będą dla ciebie dostępne będzie zależeć od tego, czy Windows wykrywa obecność twojej karty czy nie. Jeśli twoja karta widnieje w twoim Eksploratorze Windows, kliknij na nią prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz Właściwości, potem zakładkę Narzędzia i w sekcji Sprawdzanie błędów kliknij Sprawdź. Teraz Windows rozpocznie skanowanie karty w poszukiwaniu błędów, które będzie próbował naprawić.

Jeśli karta SD nie jest widoczna w Eksploratorze Windows, poszukaj w menu start funkcji Zarządzanie dyskami.

Dzięki tej funkcji dowiesz się, które dyski ‘widzi’ Windows oraz zobaczysz listę dysków, którym nie została przydzielona litera. Jeśli nie znajdziesz swojej karty SD na tej liście, oznacza to, że jest już w ogóle nie nadająca się do użytku, albo że czytnik kart jest wadliwy (co może wynikać z problemów ze sterownikami).

Jeśli karta SD znajduje się na liście, lecz nie ma przydzielonej litery, spróbuj kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy i skorzystać z dostępnych opcji by dać jej literę lub sformatować ją do innego systemu plików. W efekcie Windows może odczytać kartę, po czym przydzielić jej literę.

Manager zadań windows

SDHC (Secure Digital High Capacity) Memory Cards

Są to karty pamięci SD, jednak o większej pojemności. Oryginalne karty SD osiągnęły maksymalnie 2 GB, więc SDHC został stworzony by powiększyć pojemność do 32 GB. Są one identyczne pod względem kształtu i wielkości, ale różnią się one typami mediów. Chociaż aparat może przyjąć taką kartę SDHC, należy zachować ostrożność, ponieważ jeśli aparat został wykonany przed pojawieniem się karty SDHC, może jej nie rozpoznawać.

SDXC (Secure Digital ‘Xtra Capacity’) Memory Cards

Są to karty SD, ale o znacznie większej pojemności i szybszych prędkościach przetwarzania. Mają maksymalną pojemność 2 TB (Terabyte). Podobnie jak w przypadku SDHC, w tym SDXC mieści się w normalnym gnieździe SD – ale aparat może nie być w stanie rozpoznać tej nowszej technologii, więc zawsze sprawdzaj z wyprzedzeniem. Komputery muszą mieć możliwość odczytywania systemu plików exFAT tak, aby był zgodny z SDXC. Obecnie Linux, Windows 7, Mac OSX (Snow Leopard) i niektóre starsze wersje systemu Microsoft Windows są kompatybilne.

microSD (TransFlash) to karta pamięci Secure Digital o rozmiarach 11 × 15 × 1 mm. Najmniejsza seryjnie produkowana karta pamięci. Jest o połowę mniejsza od miniSD. Posiada złącze o ośmiu stykach.

microSDHC (Micro Secure Digital High Capacity) − rodzaj kart pamięci flash.

Karty microSDHC, pomimo że są identyczne mechanicznie i elektrycznie z kartami microSD – nie są w pełni kompatybilne z dotychczasowymi urządzeniami obsługującymi standardowe kartymicroSD. Mogą być wykorzystane w aparatach cyfrowych, kamerach cyfrowych, odtwarzaczach MP3, telefonach komórkowych, palmtopach lub systemach nawigacji satelitarnej, pod warunkiem, że urządzenia te są zgodne ze specyfikacją SD 2.0.

Karta microSDHC nie będzie rozpoznawalna w urządzeniach obsługujących poprzedni standard microSD.

Nośnik microSDHC to technologia, która przede wszystkim daje większe możliwości w kwestii pojemności. Karta może mieć od 4 GB do 32 GB (karty o mniejszych pojemnościach to microSD, a o większych to microSDXC).

MultiMedia Card (MMC) karta pamięci typu flash posiadająca rozmiary 24 × 32 × 1,4 mm i dużą wytrzymałość na warunki zewnętrzne. Różnica pomiędzy kartami SD i kartami MMC to brak przełącznika zabezpieczania danych przed zapisem.

xD („eXtreme Digital”) Picture Memory Cards

Karty graficzne xD („eXtreme Digital”) to format Fujifilm stosowany w niektórych (starszych) aparatach Fuji i Olympus, choć te marki są obecnie rutynowo kompatybilne z bardziej standardową technologią SD / SDHC.

Co musisz wiedzieć o kartach pamięci?

Na rynku funkcjonują karty MicroSD, MiniSD, SD, SDXC, SDHC, która jest odpowiednia dla Twojego urządzenia? Najlepszym rozwiązaniem jest dobranie jej względem przeznaczenia, czyli sposobu, w jaki będzie używana.
Karty pamięci są niezbędnym narzędziem dla osób, które korzystają ze smartfonów, odtwarzaczy mp3, kamer, czy innych urządzeń mobilnych. Wzbogacają one nasz sprzęt w dodatkową pamięć. Najczęściej używanym rodzajem kart jest SD, czyli Secure Digital. Jej wybór nie jest jednak prosty ze względu choćby na jej format, pojemność, czy prędkość zapisu.

GRAFIKA-3

Format
Na ogół warto wybrać taki, jaki odpowiada urządzeniu, który ją obsługuje. Niemniej jednak można korzystać z mniejszych wersji za pomocą adapterów, czy tzw. przejściówek. Standardowa karta (obsługiwana przez większość urządzeń) ma wymiary 32 na 24 na 2,1 mm i wagę ok. 2 gramów. Charakterystycznym dla niej jest „ucięty” górny róg. Są one największymi kartami, zachowując przy tym jednocześnie swoje małe wymiary.

Karty MiniSD posiadają wymiary 21,5 na 20 na 1,4 mm, ważąc przy tym tylko gram. Te, które stosowane są w telefonach i smartfonach to karty Micro SD, które osiągają 15 na 11 na 1 mm. Karty Micro o tych samych parametrach są nieco droższe od standardowych kart SD, oprócz wielkości nie różnią się one jednak niczym innym.

Pojemność
Karty SD oferują różne pojemności. Warto pamiętać, że karty microSD w smartfonie to w rzeczywistości nie standardowe karty microSD, a microSDHC lub Micro Secure Digital High Capacity. Standardowe pojemności karty SD posiadają maksymalnie 2 GB. Większość kart SD dostępnych dziś na rynku to faktycznie SDHC o pojemności pomiędzy 4 GB, a 32 GB. Największe pojemności uzyskują karty SDXC i Secure Digital Extended Capacity,które osiągają od od 64 GB do 2 TB (w rzeczywistości ogólnodostępne są wartości do 128GB.
Jeśli chcemy wybrać większą pojemność warto zastanowić się, czy urządzenie ją obsługuje. Starsze aparaty cyfrowe mogą czytać wyłącznie karty SD, SDHC okaże się więc w ich przypadku bezużyteczne. Podobnie jak kamery, które nie są kompatybilne z SDXC (tego typu urządznienie nie zaakceptuje karty 64GB).

Prędkość zapisu

W przypadku używania standardowych aparatów cyfrowych (kompaktowe) lub kamer kieszonkowych prędkość zapisu nie ma dużego znaczenia.
Jeśli robisz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości (np. RAW) za pomocą lustrzanki najlepiej wybrać szybką kartę. Karty SD są klasyfikowane od 2 (najwolniejsza) do 10 (najszybsza). Istnieje również osobna kategoria, UHS Class 1 (Ultra High Speed), ale większość obecnych urządzeń nie może jednak z niej korzystać. Standard 2 przeznaczony jest do nagrywania video o standardowej rozdzielczości, natomiast 4 i 6 pozwala na rejestrowanie w wysokiej rozdzielczości. Prędkość karty pamięci jest uzależniona również od jej producenta.

Przenośne urządzenia typu pendrive, podobnie jak dyski twarde posiadają system plików. Wpływa to na fakt, iż dane pomimo wykasowania nadal znajdują się w pamięci urządzenia. Należy jednak pamiętać, iż używanie urządzenia po utracie danych może nadpisać miejsca, z których chcemy odzyskać dane, co spowoduje, że ich odtworzenie staje się niemożliwe.

Jednym z typów utraty danych może okazać się uszkodzenie elektroniki urządzenia. W takim przypadku odzyskanie danych w sposób programowy jest niemożliwe, a eksperci są zobowiązani do wyczytania danych z kości pamięci specjalistycznym urządzeniem. Innym sposobem jest wymiana części elektroniki z innego, identycznego urządzenia.

Firma MiP Data Recovery gwarantuje profesjonalne odzyskiwanie danych, które zawdzięcza bogatemu doświadczeniu. Pozwala to na odzyskanie danych utraconych w skutek logicznych błędów lub działań użytkownika, jak i elektronicznych uszkodzeń pendrive-ów. Każdy z procesów odbywa się w laboratorium, które jest wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia pozwalające na bezpośredni dostęp do kości pamięci.

Pamiętaj!   Każde odzyskiwanie danych z pendrive-a prowadzone w sposób samodzielny, bez specjalistycznej wiedzy obniża prawdopodobieństwo odzyskania danych. Jeżeli zauważyliście Państwo utratę danych, należy bezzwłocznie wyjąć pendrive z komputera i skonsultować się z nami telefonicznie.

Odzyskiwanie danych z karty pamięci typu flash, używanych obecnie w cyfrowych aparatach fotograficznych to jedna z czołowych usług MiP Data Recovery.

Odzyskujemy dane z kart takich producentów jak:

Typy kart, z których odzyskujemy dane: Compact Flash, MemoryStick, Multimedia, SecureDigital i inne.