template-builder.php

Odzyskiwanie danych z dysku SSD
Odzyskiwanie danych z dysku SSD

Odzyskiwanie danych z dysku SSD

STRACIŁEŚ DANE?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI…

SPOKOJNIE, NIE PRÓBUJ DZIAŁAĆ NA WŁASNĄ RĘKĘ, DZIĘKI TEMU ZWIĘKSZASZ SZANSE NA ODZYSKANIE W 100% SWOICH DANYCH Z NOŚNIKA.

TEL.: (22) 250-00-77 / KOM.: 663-690-690

LUB WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE ONLINE

Zgłoszenie online

Odzyskiwanie danych z dysku SSD 

Odzyskiwanie SSD to proces opiera się na pracy z pamięcią Flash. Dyski tego typu są bardziej odporne na uszkodzenia (głównie mechaniczne) spowodowane ich upadkiem, czy wstrząsem i dzięki temu stwarzają większe bezpieczeństwo dla danych. Wbrew pozorom w przeciwieństwie do pamięci Flash, najbardziej awaryjnym elementem, który wymusza odzyskiwanie danych w specjalistycznej firmie okazuje się kontroler pamięci (odpowiada za komunikację z pamięcią za pośrednictwem równoległych kanałów). To on gwarantuje prawidłową pracę dysku i dostęp do danych.

Odzyskiwanie danych z tego typu nośników rozwija się wraz z postępującymi zmianami wśród dostępnych na rynku producentów. Przykładowy cennik odzyskiwania danych z SSD

Odzyskiwanie danych z dysku SSD

co możemy zrobić?

 

Odzyskiwanie danych z dysków SSD

w największym  Europejskim Centrum odzyskiwania danych w Warszawie.

Punkty przyjęć nośników do odzyskiwania danych

Jeśli macie państwo problem z dyskiem, w każdym przypadku uszkodzenia bądź utraty danych prosimy o dostarczenie go w celu analizy możliwości przywrócenia dostępu do danych.

Kontakt do Centralnego Laboratorium Odzyskiwania Danych w Warszawie

 

Cztery kroki odzyskiwania danych z MiP Data & Forensic

Krok 1

dostarczenie nośnika

Nośnik jest dostarczany do laboratorium lub punktu przyjęć bezpośrednio przez klienta lub za pośrednictwem kuriera. Usługa ta realizowana jest bezpłatnie przez firmę MiP Data & Forensic. W celu odbioru dysku skontaktuj się z biurem, bądź wypełnij formularz na stronie.

Krok 2

analiza

Analiza dysku opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny utraty danych. Jest ona całkowicie bezpłatna. Dzięki uzyskanym informacjom, klient poznaje proces działania I koszty usługi. Analiza nie zobowiązuje do realizacji zlecenia przez MiP Data & Forensic.

Krok 3

proces odzyskiwania danych

Odzyskiwanie danych obejmuje stworzenie kopi w celu zabezpieczenia danych, a także każdą pracę podjętą na nośniku w celu przywrócenia utraconych plików, czy jego struktury itp. Czas trwania różni się w zależności od przyjętego trybu prac.

Krok 4

odbiór danych

Gdy w panelu klienta status zlecenia przyjmie formę zrealizowanego, klient uzyskuje dostęp do swoich danych. Nośnik jest odsyłany, bądź niszczony na życzenie klienta. Może on również odebrać go osobiście w laboratorium.

zamów usługę

Dyski te montowane są głównie w laptopach, ale coraz częściej w komputerach stacjonarnych. W tych drugich okazują się jednak mniej funkcjonalne ze względu na brak wysokiego poziomu stabilności i niedopasowanie do kieszeni dyskowej.

Dyski tego typu wyposażone są w interfejs SATA ze względu na zachowanie kompatybilności z większością rozwiązań technologicznych do przechowywania danych.

Dyski SSD 2,5 cala produkowane są w takiej postaci, gdyż każdy z komputerów ma złącze SATA (musi to być przynajmniej “SATA 2” lub 3 – na niższych dysk SSD nie działa). Koszty dysków wahają się w zależności od ich pojemności.

Spadek cen tego rodzaju dysków szacuje się nawet na 20% w ciągu roku. Statystycznie odzyskiwanie danych z dysku ssd jest na poziomie 40% ponieważ brakuje wsparcia producentów dysków.

Dysk SSD  1,8″  i złącze mSATA to nowsze złącza, które odpowiadają zapotrzebowaniu na miniaturyzację i oszczędność energii.

Stworzone głównie z myślą o netbookach i innych mniejszych urządzeniach. Zapewniają bezgłośną pracę i bezpieczeństwo danych.

Jak odczytać skrót SSD?

SSD to inaczej Solid State Drive. Dysk wykorzystujący układy pamięci NAND, bądź DRAM, które zastępują mechaniczne części dysków.

SSD i HDD – co za różnica?

HDD, czyli dyski twarde wykorzystują do zapisania  danych talerze, które odczytywane są przez poruszające się na nich głowice. Części te powodują, iż są one w mniejszym stopniu odporne na uszkodzenia  fizyczne.

SSD wykorzystuje układy pamięci typowe dla USB, czyli tzw. pamięć flash.  Charakteryzuje je zwiększona prędkość zapisu oraz spora objętość danych.

Skąd tak wysoka cena?

Koszty produkcji nadal są wysokie. Warunkuje je świeżość produktu, jakim jest SSD. Wraz ze wzrostem sprzedaży dysków, ich cena stopniowo zmaleje.

Jak szybki jest SSD?

Jego prędkość jest zależna od systemu operacyjnego, na którym pracuje, a także procesora, używanych aplikacji, czy sterowników.  Według badań wskazuje się, że jest ona ok. dwudziestokrotnie większa niż w przypadku wysokiej klasy dysków twardych.

Dostęp do danych na dyskach SSD jest ciągły i usystematyzowany w przeciwieństwie do dysków twardych, gdzie  odczyt na krawędzi talerzy jest najszybszy.

Z czego musimy zrezygnować zamieniając dysk twardy na SSD?

Z niskiej ceny. Przekłada się to jednak na pojemność dysku i większą wydajność.

Czy SSD nadaje się do wykorzystania w macierzach RAID?

Tak.

Czy SSD współpracują z interfejsem SAS?

W zależności od zgodności dysku SATA i SAS w dokumentacji systemu.

Czy można przenieść dane z SSD na HDD?

Tak.

Czym jest IOPS?

(Input/Output operations per sekund), czyli liczba operacji na sekundę, jaką może wykonać urządzenie (nie oznacza szybkości odczytu i zapisu danych).

Czy SSD należy defragmentować?

Defragmentacja nie jest konieczna, przeciwnie może zmniejszyć wydajność dysku. Jeśli mamy włączoną funkcję jej automatycznego przeprowadzania, najlepiej wyłączyć ją w momencie rozpoczęcia pracy z SSD.

Czym jest zrównoważone zużycie?

Dyski SSD opierają się na pamięci flash, której główną wadą jest  stopniowe uleganie zużyciu. Kontroler pamięci odpowiada za to, aby zapisywane dane trafiały do różnych komórek pamięci, dzięki czemu pojedyncze z nich nie zostają zużyte. Dane rozprowadzane są równomiernie.

Dlaczego niektóre dyski SSD mają mniejszą pojemność niż inne?

W przypadku niektórych dysków blokowana jest ich określona pojemność. Tego typu zabieg kryje się pod nazwą nadmiarowości. Pozwala to na zwiększenie wydajności poprzez udostępnienie pamięci użytkownika na rzecz kontrolera.

Czy wraz z użytkowaniem zmniejsza się wydajność dysku?

Z racji tego, że dyski opierają się na pamięci NAND Flash, ulega ona zużyciu w zależności od zapisanych terabajtów/ Jego wydajność nie ulega jednak zmianie.

Czy można używać systemu S.M.A.R.T w napędach SSD?

Wiele narzędzi systemu S.M.A.R.T zostało wyprodukowanych z myślą o dyskach twardych, dlatego, dokonując wyboru, upewnij się, że dana opcja jest kompatybilna z dyskiem SSD.

S.M.A.R.T – to  angielski skrót, który, w wolnym przekładzie oznacza system monitorowania, analizowania i powiadamiania o problemach związanych z napędem (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology.) To fantastyczne narzędzie, które jest w stanie przewidzieć błędy hardwarowe na dysku twardym.

Technologia pozwala przeglądać uszkodzone sektory, ale to nie wszystko. Niektóre elementy oprogramowania są również testowane pod kątem czynników takich jak temperatura, prędkość rdzenia czy anomalie prędkości w wentylatorach systemowych.

Kiedy oprogramowanie S.M.A.R.T dostrzeże błąd dysku twardego, którego nie można uniknąć, wysyła do użytkownika powiadomienie. Dzięki temu może on skorzystać z funkcji back-up, co pozwoli uniknąć utraty danych.

Tego typu programy diagnostyczne są popularne w połączeniu z napędami mechanicznymi (HDD) oraz macierzą RAID. Czy można ich jednak efektywnie używać z dyskami pół-przewodnikowymi (SSD)?

Weryfikacja obejmuje takie parametry jak wydajność elektryczna i mechaniczna oraz wskaźniki błędów zapisu/odczytu. Testy elektryczne monitorują stan obwodów zapisu/odczytu oraz RAM. Testy mechaniczne poszukują informacji zwrotnej na ścieżkach danych, skanując całą powierzchnię dysku w celu znalezienia wadliwych sektorów.

Chociaż dyski półprzewodnikowe (SSD) znacznie różnią się swoją budową, to S.M.A.R.T jest w stanie wykryć niektóre błędy – zwykle dotyczy to uszkodzonych bloków flash w chipach pamięci NAND.

Metoda działania jest taka sama jak w przypadku tradycyjnych dysków twardych – system kontrolny zaznacza uszkodzony sektor do ponownego przydzielenia, a następnie przenosi go do obszaru zapasowego. Ostatecznie napęd nie będzie w stanie wytworzyć dodatkowych bloków, co pozwoli technologii S.M.A.R.T na identyfikację problemu.

Zaletą SSD jest to, że operacja odnajdywania oraz zapisu danych przez ramię głowicy (head seek) nie wymaga przechodzenia pomiędzy kolejnymi ścieżkami (track),  kiedy dysk twardy jest remapowany.

W przypadku dysków twardych powyższy proces spowalnia działanie napędu. W SSD remapowanie jest niemal transparentne, a wyszukiwanie przeniesionych bloków nie wpływa na szybkość funkcjonowania urządzenia.

Warto wskazać, że wiele narzędzi S.M.A.R.T było przeznaczonych głównie dla napędów dysków twardych. Oznacza to brak kompatybilności z dyskami SSD, czego konsekwencją będą błędy w raportach dotyczących jakości danych. Co to w praktyce oznacza?

Kiedy wartość atrybutu jest niższa niż próg wyznaczony przez producenta, dysk twardy jest uważany za wadliwy. Jeśli narzędzia S.M.A.R.T nie są w stanie poprawnie określić danych, to w efekcie całkiem sprawny dysk SSD, może być oceniony negatywnie. Jest zatem sprawą niezwykle istotną, aby korzystać z takich narzędzi, które współpracują z napędem SSD.

Jak sprawdzić „stan zdrowia” naszego SSD? Aby przeprowadzić operację sprawdzania danych  na Windowsie można posłużyć się narzędziami od osób trzecich lub wierszem poleceń protokołu WMI (WMIC).

Dostęp jest prosty – wystarczy otworzyć interpreter poleceń (cmd) i wpisać „wmic”. Następnym krokiem jest wpisanie formuły „diskdrive get status”. Jeśli masz szczęście, to otrzymasz wiadomość „OK”, jeśli nie, to natychmiast dokonaj back up’u danych!

Odzyskiwanie danych z dysku SSD opiera się na pracy z pamięcią Flash. Uszkodzony dysk ssd w większości przypadków nie jest widoczny w biosie. Dyski tego typu są bardziej odporne na uszkodzenia (głównie mechaniczne) spowodowane ich upadkiem, czy wstrząsem.

Wbrew pozorom w przeciwieństwie do pamięci flash, najbardziej awaryjnym elementem, który wymusza odzyskiwanie danych w specjalistycznej firmie okazuje się kontroler pamięci (odpowiada za komunikację z pamięcią za pośrednictwem równoległych kanałów). To on gwarantuje prawidłową pracę dysku.

Odzyskiwanie danych z tego typu nośników rozwija się wraz z następującymi zmianami wśród dostępnych na rynku producentów.

Polecenie TRIM umożliwia wydajniejszą pracę dysków półprzewodnikowych (SSD). System operacyjny (Windows, MacOS lub Linux) informuje dysk SSD, kiedy bloki danych nie są używane. Kontroler pamięci masowej dysku SSD może następnie usunąć te bloki.

Dyski SSD to dyski oparte o pamięć Flash i działają inaczej niż tradycyjne dyski twarde. Dyski SSD przechowują dane w postaci bloków podzielonych na poszczególne strony.

Gdy dane są usuwane z dysku SSD, kontroler dysku SSD musi zawsze usunąć cały blok, a następnie ponownie zapisać wszystkie strony w bloku, które nadal zawierały dane i nie były przeznaczone do usunięcia.

Innymi słowy: w przypadku nośników danych opartych na pamięci NAND (SSD, Pendrive’y lub karty pamięci) zapis może odbywać się tylko w całkowicie pustym bloku, który jest najpierw usuwany. W przeciwieństwie do tego, dysk twardy zawsze zapisuje dane bezpośrednio, a tym samym nadpisuje usunięte, ale nadal istniejące dane.

Problem z dyskami SSD polega na tym, że zawsze zapisują więcej, niż faktycznie muszą (a mianowicie dane/strony, które faktycznie zostały już usunięte). Jak opisano, dyski SSD zawsze usuwają i zapisują cały blok, nawet jeśli wystarczy napisać tylko kilka stron. Jednak ponieważ komórki pamięci NAND mogą tolerować tylko ograniczoną liczbę operacji/cykli zapisu to takie zachowanie może prowadzić do szybkiego uszkodzenia  dysku SSD, ponieważ zbyt wiele komórek pamięci uległo awarii.

Polecenie TRIM zostało teraz opracowane, aby przeciwdziałać temu problemowi. System operacyjny zwykle zaznacza nieważne, odrzucone strony (ponieważ należą do usuniętych plików) w stanie bezczynności, a następnie wykonuje polecenie TRIM. To zasadniczo wysyła wiadomość do kontrolera pamięci dysku SSD, które strony zostały usunięte i mogą zostać usunięte.

Teraz, gdy kontroler pamięci wie, które strony zostały usunięte, nie musi przepisywać tych danych dla nowego procesu zapisu, ale może je odrzucić. To nie tylko sprawia, że ​​dyski SSD są bardziej wydajne, ponieważ wszystkie nośniki Flash są podatne na zużycie, polecenie TRIM wydłuża również żywotność dysku jednak odzyskiwanie danych z dysku ssd po formacie lub skasowaniu z włączoną funkcją TRIM jest niemożliwe.

Jak można przeczytać powyżej, polecenie TRIM zwiększa wydajność i żywotność dysków Flash, takich jak dyski SSD, i jest dziś szeroko stosowane: wszystkie nowoczesne systemy operacyjne i wewnętrzne dyski SSD obsługują TRIM. Jednak istnieją również pewne wady związane z poleceniem TRIM.

Nie, ponieważ wykonanie TRIM różni się w zależności od systemu operacyjnego i typu pamięci. Większość nowoczesnych systemów operacyjnych obsługuje polecenie TRIM, w szczególności Microsoft Windows oraz Mac OS X.

Firma Apple początkowo zaimplementowała polecenie TRIM tylko dla dysków półprzewodnikowych własnej produkcji. Wszystkie nowsze dyski półprzewodnikowe obsługują teraz TRIM, a starsze dyski można zwykle wyposażyć w aktualizację oprogramowania układowego dysku SSD.

Nie. Polecenie TRIM nieodwracalnie usuwa dane, niezależnie od systemu operacyjnego lub marki dysku SSD. Odzyskiwanie danych nie jest wtedy możliwe przy użyciu oprogramowania do odzyskiwania danych lub profesjonalnych narzędzi do odzyskiwania danych. Polecenie TRIM jest nieodwracalne!

Jednak polecenie TRIM nie zawsze jest natychmiast wykonywane przez system operacyjny i zależy również od ilości danych usuniętych z dysku SSD. Więc jeśli usunąłeś dane z dysku SSD, nadal może być jakaś nadzieja.

Odzyskiwanie danych z dysku ssd

Lista modeli dysków SSD które obsługujemy pod względem odzyskiwania danych z dysków SSD

Modele, które mają zaawansowane możliwości odzyskania z nich danych są wymienione według marki:

Modele z zaawansowaną obsługą według typu kontrolera:

W niektórych przypadkach można odzyskać dane z innych dysków SSD, ale jest to znacznie mniejsza szansa procentowa niż w przypadku wymienionych powyżej urządzeń.

*    Modyfikacje Lite-on oprogramowania Marvell nie są obsługiwane w przypadku zaawansowanego odzyskiwania.
**   Dyski SSD PCIe nie są obsługiwane w przypadku zaawansowanego odzyskiwania.
*** Modyfikacje firmy Intel w oprogramowaniu Silicon Motion nie są obsługiwane w przypadku zaawansowanego odzyskiwania.

Dyski SSD - FAQ

Czy z SSD da się odzyskać dane?

Czy z SSD da się odzyskać dane? - Tak, możliwe jest odzyskanie danych z uszkodzonego, martwego lub uszkodzonego dysku SSD. Chociaż masz możliwość przeprowadzenia odzyskiwania po awarii dysku SSD, może to być skomplikowany proces.

Jak odzyskać dane z uszkodzonego SSD?

Jak odzyskać dane z uszkodzonego SSD? - Wiele narzędzi do odzyskiwania danych konsumenckich, takich jak EaseUS, Stellar Data Recovery, Disk Drill i Recoverit, oferuje konkretną opcję odzyskiwania danych z dysku SSD lub samodzielne narzędzie.

Jak odzyskać dane z dysku SSD

Jak odzyskać dane z dysku SSD - W przypadku utraty plików z dysku SSD proces odzyskiwania jest taki sam, jak w przypadku dysku twardego; jednak wystarczy mieć oprogramowanie do odzyskiwania danych, które obsługuje odzyskiwanie dysku SSD.