template-dobre-rady.php
dobre-rady-bg dobre rady na temat odzyskiwania danych

dobre rady na temat odzyskiwania danych

Dobre rady na temat odzyskiwania danych to kilka słów o tym jak brak świadomości co robić w takich przypadkach, może niekorzystnie wpłynąć na proces ich odtwarzania. Moment utraty danych jest trudny. Wtedy też najczęściej dochodzi do największych błędów, które skutkują zwiększeniem kosztów odzysku danych, bądź nieodwracalną ich stratą.

MiP Data & Forensic radzi, co zrobić, gdy dysk odmawia posłuszeństwa.

 

1

Po pierwsze, bez paniki

Nie rozkręcajmy naszego sprzętu i nie działajmy na własną rękę. Każdy nośnik pamięci jest wrażliwy na wszelkiego typu zmiany, czy uszkodzenia. Na początek pomóc może usunięcie, czy też izolacja sprzętu od możliwych przyczyn zdarzenia. Wypnijmy więc kable, odłączmy zasilanie i odłóżmy nośnik w bezpieczne miejsce. Teraz możemy mieć pewność, że jego stan nie ulegnie pogorszeniu.

2

Sięgamy po programy

Kiedy okazuje się, że nie dzieje się nic poważnego do dyspozycji mamy jedną z ogólnodostępnych (m.in. w Internecie) opcji. Programy do odzyskiwania danych są funkcjonalne i działają głównie w prostych przypadkach. Ich stosowanie zaleca się w trybie doraźnym. Jest to aplikacja pozwalająca na oszacowanie, które z plików zostały utracone i w jakim stopniu możliwe będzie ich odzyskanie.

3

Nie podejmuj działań na własną rękę

Musimy pamiętać również, że wszystkie, choćby najmniejsze, podejmowane przez nas kroki wpływają na zmniejszenie szans odzyskania utraconych informacji. Zapisanie nowych plików na dysku, który utracił pierwotnie dane może uniemożliwić ich odzyskanie. Takie ryzyko niesie również ich użytkowanie, czy próba ponownej instalacji. Korzystając w dalszym ciągu z nośnika możemy doprowadzić do nadpisania danych,
a więc zastąpienia starych przez nowe. Nie przeszukujmy w popłochu nośnika, klikając przypadkowe komendy. To może jedynie zaszkodzić.

Rozsądnym krokiem po zdefiniowaniu straty jest kontakt z MiP Data & Forensic. Można tego dokonać poprzez formularz, telefonicznie, bądź osobiście.

4

Analiza problemu

Oddaliśmy nośnik, więc możemy czekać na jego analizę i specjalistyczną diagnozę problemu. Profesjonaliści oceniają, czy nasza usterka wynika z fizycznego błędu urządzenia, czy jest wynikiem awarii systemowej. Wtedy też dowiemy się, które dane zostaną odzyskane oraz w jakim stopniu będzie to możliwe. Jeżeli naszego urządzenia nie rozbito na drobne kawałki, a my sami nie dokonaliśmy błędu nadpisania danych uzyskanie naszych utraconych plików jest niemalże pewne.

Znajdujemy się na etapie, podczas którego dowiadujemy się jaką metodę przyjęli specjaliści i jakie będą koszty naprawy. Wtedy decydujemy, czy chcemy korzystać z dalszych usług, czy odbieramy nośnik i rezygnujemy z usługi odzyskiwania danych. Oddanie sprzętu do MiP Data & Forensic do niczego nas nie zobowiązuje. Analiza, która została dokonana jest zupełnie bezpłatna.

5

Praca z nośnikiem

Jeżeli decydujemy się na dalszą usługę, tworzona jest kopia zapasowa dysku, którą wykorzystuje się w celu dokonania naprawy i zabezpieczenia pozostających na nim danych. Jest to etap niezbędny do przeprowadzenia naprawy. Bez obaw. Wszystkie skopiowane dane objęte są tajemnicą i nie ulegają rozpowszechnieniu.

Nasze prywatne dane trafiają wraz z dyskiem do najważniejszego miejsca w firmie – laboratorium. To tutaj w sterylnych warunkach dokonuje się cudu odzyskania plików. Dzięki bezpyłowej komorze laminarnej nośnik jest bezpieczny, a my nie musimy obawiać się o zwiększenie strat, które moglibyśmy ponieść przystępując do samodzielnej naprawy.

Na efekty nie musimy długo czekać. Na wybranym przez nas nośniku otrzymujemy skopiowane i odzyskane dane. Firma przechowuje ich kopię zapasową przez okres 30 dni na wypadek ponownej utraty zawartości przez klienta, po czym dane są bezpowrotnie usuwane.