Odzyskiwanie danych z niewykrywalnego dysku SSD
Powody, dla których Dysk SSD nie wyświetla się w komputerze
- Uszkodzenie fizyczne. Jeśli dysk SSD przestał się wyświetlać po incydencie fizycznym, przyczyną jego pojawienia się może być uszkodzenie fizyczne. Zwykle, jeśli dysk nie jest już odczytywany, jedynym sposobem na odzyskanie danych jest skorzystanie z profesjonalnej usługi odzyskiwania danych .
- Niezainicjowany dysk. Jeśli dysk nie zostanie zainicjowany, system Windows nie wykryje dysku SSD. Inicjowanie przygotowuje go z tablicą partycji, dzięki czemu można tworzyć partycje i formatować je za pomocą systemów plików w celu przechowywania danych.
- Brak litery dysku. System Windows przypisuje literę dysku do każdego podłączonego urządzenia pamięci masowej. Dlatego istnieje ryzyko, że nie wyświetli dysku SSD, jeśli nie zostanie przypisana litera dysku.
- Nieaktualne lub uszkodzone sterowniki. Sterowniki umożliwiają komunikację pomiędzy sprzętem a systemem operacyjnym. Jeśli dysk SSD nie jest wyświetlany, może to być spowodowane nieaktualnymi lub uszkodzonymi sterownikami, które już nie działają.
- Nieprawidłowe ustawienia BIOS-u. W przypadku ostatnio podłączonych dysków system Windows może nie znaleźć nowego dysku SSD na komputerze, ponieważ BIOS nie ma prawidłowych ustawień. Na przykład port SATA, z którym się łączysz, może nie być włączony.
- Niekompatybilny system plików. System plików, którego używasz, jest ważny. Chociaż Twój dysk SSD może obsługiwać systemy plików Windows, macOS i Linux, Twój system operacyjny nie. Na przykład dysk Sandisk SSD Plus sformatowany w formacie APFS nie będzie czytelny na komputerze z systemem Windows.
Jak chronić dysk SSD
Czy można bezpiecznie założyć, że Twój komputer korzysta teraz z dysku SSD? Jeśli na Twoim komputerze nadal znajduje się dysk twardy, należy go do domu spokojnej starości (wraz z Tobą).
- Unikaj temperatur. Choć dyski SSD są trwałe, zdrowy rozsądek powinien podpowiadać Ci, abyś uważał na miejsce, w którym umieszczasz komputer, a tym samym dysk SSD, aby nie narazić go na działanie ekstremalnie wysokich lub niskich temperatur. Nie wystawiaj dysku SSD na działanie ciepła lub zimna przez dłuższy czas, a to dotyczy zarówno pory letniej, jak i zimowej.
- Uważaj na przerwy w dostawie prądu. Jeśli w trakcie zapisywania na dysku nastąpi odcięcie lub wyczerpanie zasilania komputera, dane mogą zostać utracone, a sam dysk może wylądować w domu pogrzebowym. Zawsze upewnij się, że komputer jest podłączony do źródła zasilania bardziej niezawodnego niż numer lotto.
- Zwolnij trochę miejsca. Mimo że dyski SSD zostały zbudowane tak, aby były mocne, zapełnianie ich plikami może w końcu je spowolnić, ponieważ będą zawierać w połowie wypełnione bloki; takie bloki są wolniejsze do zapisu niż puste bloki. Staraj się nie zapełniać więcej niż 75% dysku SSD, w przeciwnym razie zamienisz wydajność na pojemność.
- Ogranicz częstotliwość zapisu na dysku SSD. Ta wskazówka może wydawać się sprzeczna z intuicją, ponieważ cała propozycja dysku SSD polega na zapisywaniu na nim danych, prawda? Tak, ale im częściej usuwasz dane z dysku SSD , tym bardziej wyczerpujesz jego cykl zapisu (miara wytrzymałości dysku SSD). Im rzadziej będziesz go formatować lub usuwać z niego dane, tym dłużej będzie Ci służyć.
- Defragmentacja dysku SSD NIE jest dobrym pomysłem. Mechaniczne dyski twarde można defragmentować, ale nie dyski SSD. Może to spowodować więcej dodatkowych zapisów, które skracają żywotność dysku SSD. Fragmentacja danych nie ma większego wpływu na wydajność dysków SSD.
|
|
Odzyskiwanie danych z niewykrywalnego dysku SSD
Pytania zadawane przez klientów
|