template-builder.php

Odzyskiwanie danych z dysku po zwarciu
Odzyskiwanie danych z dysku po upadku

Odzyskiwanie danych z dysku po zwarciu

STRACIŁEŚ DANE?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI…

SPOKOJNIE, NIE PRÓBUJ DZIAŁAĆ NA WŁASNĄ RĘKĘ, DZIĘKI TEMU ZWIĘKSZASZ SZANSE NA ODZYSKANIE W 100% SWOICH DANYCH Z NOŚNIKA.

TEL.: (22) 250-00-77 / KOM.: 663-690-690

LUB WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE ONLINE

Zgłoszenie online

Cztery kroki odzyskiwania danych z MiP Data & Forensic

Krok 1

dostarczenie nośnika

Nośnik jest dostarczany do laboratorium lub punktu przyjęć bezpośrednio przez klienta lub za pośrednictwem kuriera. Usługa ta realizowana jest bezpłatnie przez firmę MiP Data & Forensic. W celu odbioru dysku skontaktuj się z biurem, bądź wypełnij formularz na stronie.

Krok 2

analiza

Analiza nośnika opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny utraty danych. Jest ona całkowicie bezpłatna. Dzięki uzyskanym informacjom, klient poznaje proces działania I koszty usługi. Analiza nie zobowiązuje do realizacji zlecenia przez MiP Data & Forensic.

Krok 3

proces odzyskiwania danych

Odzyskiwanie danych obejmuje stworzenie kopi w celu zabezpieczenia danych, a także każdą pracę podjętą na nośniku w celu przywrócenia utraconych plików, czy jego struktury itp. Czas trwania różni się w zależności od przyjętego trybu prac.

Krok 4

odbiór danych

Gdy w panelu klienta status zlecenia przyjmie formę zrealizowanego, klient uzyskuje dostęp do swoich danych. Nośnik jest odsyłany, bądź niszczony na życzenie klienta. Może on również odebrać go osobiście w laboratorium.

Objawy uszkodzeń w odzyskiwaniu danych z dysku po zwarciu

Odzysk danych z dysków, które uległy uszkodzeniu spowodowanym:

Prace przy odtworzeniu elektroniki są stosunkowo proste, jednakże wymagają ogromnej wiedzy oraz bardzo dużego zaplecza dysków dawców (donorów, tak to się fachowo nazywa w tej profesji).

Poniżej mamy najczęściej spotykane uszkodzenia elektronik w dyskach Seagate i Western Digital.

Dlaczego trzeba posiadać tak dużą bazę nośników?

Jaka wiedza jest potrzebna by dobrać właściwą elektronikę i spowodować by zadziałała ona na dysku, z którego chcemy odzyskać dane. Właściwa elektronika to elektronika posiadająca prawie wszystkie podzespoły takie jak w uszkodzonym dysku.

To pytanie, na które kiedyś była prosta odpowiedź “z takiego samego modelu dysku jaki uległ uszkodzeniu”. Teraz jednak jest inaczej. Każda elektronika zawiera oprogramowanie dotyczące tylko jej właściciela – czyli uszkodzonego dysku. Producenci tak skomplikowali produkcje dysków twardych by ich naprawa praktycznie się nie opłacała i klient kupił nowy dysk dzięki czemu oni będą zarabiać a naprawione dyski nie będą wracać do obiegu wtórnego.

Odzyskiwanie danych z dysku po zwarciu

W jaki sposób przepięcie może uszkodzić dysk twardy?

Odzyskiwanie danych z dysku po zwarciu. Podczas gdy twój dysk twardy pracuje nad codziennymi zadaniami, umieszony na jego spodzie panel kontrolny wykonuje ciężką pracę. Jest to jednokierunkowa droga dla prądu elektrycznego, który zasila wewnętrzne komponenty napędu i dwukierunkowa przestrzeń dla twoich danych (chociaż, aby pozostać precyzyjnym – bardziej przypomina to wielopasmową autostradę).

Przepięcie nie jest w stanie istotnie wpłynąć na komponenty mechaniczne wewnątrz twojego dysku twardego, ale panel kontrolny ze swoimi obwodami jest podatny na skoki napięcia. Przepięcie w dysku twardym często całkowicie niszczy panel kontrolny napędu.

W rezultacie,  po ponownym podłączeniu dysku twardego, żaden z jego elementów nie będzie zasilany. Silnik nie będzie się kręcić, talerze nie będą się obracać, a głowice zapisu/odczytu nie wyjdą i nie powrócą na właściwą pozycję. Twój dysk twardy będzie cichy jak grób.

To dość powszechna historia. Ale tym razem klientowi, który chciał odzyskać dane przytrafiło się coś innego. Przepięcie, które uderzyło w jego nieszczęsny dysk twardy pozostawiło panel kontrolny w stanie zawieszenia między życiem, a śmiercią. Dysk twardy otrzymywał wystarczającą ilość energii, aby móc się uruchomić, zapisywać i odczytywać dane – ale tylko w krótkich odstępach. Ten dysk twardy był martwy tylko częściowo.

Z reguły „martwy częściowo” stanowi poprawę w stosunku do „martwy całkowicie”. Niestety w świecie dysków twardych, różnica pomiędzy tymi dwoma pojęciami może być  niemal niedostrzegalna. Dysk „martwy częściowo” w dużym stopniu zwykle jest w takim samym wymiarze „więzieniem” dla wszystkiego co zostało tam umieszczone, co dysk twardy zniszczony całkowicie.

Szczęśliwie, usługi MiP Data & Forensic w sprawie odzyskiwania danych obejmują zarówno przypadki „częściowo martwych”, jak i „całkowicie martwych” dysków twardych (i, w zasadzie, niemal każdą sytuację dotyczącą utraty danych jaką można sobie wyobrazić).

Odzyskiwanie danych z dysku twardego.

Przepięcie dysku twardego może usmażyć elektronikę zewnętrzna dysku (PCB – printed control board).

Aby odzyskać dane po tym jak przepięcie zamieniło dysk twardy klienta w grobowiec, w którym pogrzebane były jego zdjęcia, dokumenty i pliki projektu AutoCAD, nasz zespół od odzyskiwania danych musiał zmienić wadliwy PCB. Jako że PCB znajduje się na zewnątrz dysku twardego, tego typu odzyskiwanie zwykle jest nieinwazyjne. Nie jest rzeczą niezwykłą, aby uszkodzenie jednego elementu, takiego jak PCB, poprzedzało uszkodzenie następnego np. głowice zapisu/odczytu lub silnik.

„Nieinwazyjność” sprawia, że proces odzyskiwania danych wydaje się łatwiejszy, niż jest w istocie. Zastąpienie PCB wymaga znacznie więcej pracy niż po prostu, zamiana płyt pochodzących z dwóch identycznych modeli dysków twardych. Jeden z chipów na PCB – ROM, jest wypełniony unikalnymi dla napędu ustawieniami fabrycznymi.

Kalibracje każdego dysku twardego różnią się między sobą, więc jeżeli twój dysk otrzyma dane kalibracji przeznaczone dla innego napędu, to nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować. W rezultacie, zamiana PCB dysku twardego wymaga tego, aby jeden z naszych specjalistów od elektroniki ostrożnie przetransplantował chip ROM.

Po podstawieniu tak przebudowanego PCB, nasi inżynierowie zdołali odzyskać 99,9% ważnych dla klienta plików, co pozwala nam ocenić ten przypadek odzyskiwania danych na 9 w dziesięciostopniowej skali.

Strona zawierająca ciekawe informacje o dyskach twardych lub dyskach SSD w razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi inżynierami.

zamów usługę

Usługa odzyskiwanie danych z dysku po upadku