template-builder.php

Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu
Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu windows

Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu

Windows
Linux
Os X
Novell
Unix

STRACIŁEŚ DANE?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI…

SPOKOJNIE, NIE PRÓBUJ DZIAŁAĆ NA WŁASNĄ RĘKĘ, DZIĘKI TEMU ZWIĘKSZASZ SZANSE NA ODZYSKANIE W 100% SWOICH DANYCH Z NOŚNIKA.

TEL.: (22) 250-00-77 / KOM.: 663-690-690

LUB WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE ONLINE

Zgłoszenie online

Cztery kroki odzyskiwania danych z MiP Data & Forensic

Krok 1

dostarczenie nośnika

Nośnik jest dostarczany do laboratorium lub punktu przyjęć bezpośrednio przez klienta lub za pośrednictwem kuriera. Usługa ta realizowana jest bezpłatnie przez firmę MiP Data & Forensic. W celu odbioru dysku skontaktuj się z biurem, bądź wypełnij formularz na stronie.

Krok 2

analiza

Analiza nośnika opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny utraty danych. Jest ona całkowicie bezpłatna. Dzięki uzyskanym informacjom, klient poznaje proces działania I koszty usługi. Analiza nie zobowiązuje do realizacji zlecenia przez MiP Data & Forensic.

Krok 3

proces odzyskiwania danych

Odzyskiwanie danych obejmuje stworzenie kopi w celu zabezpieczenia danych, a także każdą pracę podjętą na nośniku w celu przywrócenia utraconych plików, czy jego struktury itp. Czas trwania różni się w zależności od przyjętego trybu prac.

Krok 4

odbiór danych

Gdy w panelu klienta status zlecenia przyjmie formę zrealizowanego, klient uzyskuje dostęp do swoich danych. Nośnik jest odsyłany, bądź niszczony na życzenie klienta. Może on również odebrać go osobiście w laboratorium.

Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu

Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu

oraz dobór metod zastosowanych do odzysku jest zależny od struktury i budowy samego systemu. Inaczej postępujemy w przypadku, kiedy przedmiotem pracy jest Windows, inaczej Os X, a inaczej Linux. Błędy systemu operacyjnego wynikają m.in. z niewłaściwego użytkowania, ingerencji wirusów i niechcianego oprogramowania, a także błędnych instalacji aktualizacji. Kiedy rozruch komputera jest możliwy, odzyskiwanie danych jest ułatwione i zdarza się, że można poradzić sobie z nim w domowych warunkach (oczywiście nie zawsze).

Przywracamy dane ze wszystkich systemów operacyjnych oraz systemów plików takich jak:

Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu wymaga lokalizacji usterki i usunięcia jej z systemu operacyjnego. Zajmujemy się złożonymi przypadkami awarii systemów połączonych z uszkodzeniami mechanicznymi i elektronicznymi.

Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu to także przywracanie danych wraz z zainstalowanymi aplikacjami i plikami.

Awaria systemu i uszkodzone sektory w dysku

Co powodują uszkodzone sektory?

Kiedy sektor ulega uszkodzeniu na dysku twardym, to znaczy, że nie będzie w stanie na nim niczego odczytać i zapisać.

Wadliwych sektorów nie można naprawić.

Nie istnieje oprogramowanie, które pozwoliło by naprawić uszkodzony sektor na dysku twardym.

Możesz wierzyć lub nie, ale większość dysków twardych posiada uszkodzone sektory już na etapie produkcji dysku. Różnica polega na tym, że istnieją odpowiednie środki, aby sobie z tym poradzić.

Kiedy dysk twardy wykryje obecność uszkodzonego sektora, to zazwyczaj, przerabia adres tego bloku i natychmiast przeskakuje na inny, poprawnie działający, sektor na dysku.

Trochę jak objazd na drodze.

Dysk twardy dodaje, ponadto, uszkodzony sektor, do tzw. G-listy. Jeśli w trakcie produkcji dysku twardego zostaną odkryte wadliwe sektory lub defekty, to również znajdą się one na liście – zwanej P-listą.

Czasami do bad sektorów zalicz się sektory które mają źle zapisaną lub uszkodzoną sumę kontrolną. Wtedy można próbować wyczytać taki sektor i zapisać go ponownie z poprawną sumą kontrolną co spowoduje jakby przywrócenie go do życia.

Dlaczego możesz potrzebować odzysku danych, kiedy twój napęd posiada uszkodzone sektory?

Kilka wadliwych bloków na twoim dysku twardym może spowodować nawałę problemów.

Kiedy dysk twardy posiada uszkodzone sektory, ciągle może być rozpoznawany przez komputer. Przez dłuższy czas napęd nie będzie się chciał uruchomić, a dostęp do plików będzie niemożliwy.

Kilka uszkodzonych sektorów na dysku nie powinno stanowić problemu, ale kiedy jest ich więcej lub znajdują się w złym miejscu to znak, że najwyższy czas dokonać kopi danych w celu uniknięcia potrzeby skorzystania z profesjonalnych usług odzyskiwania w przyszłości.

Jak możesz odzyskać dane z dysku twardego z wadliwymi sektorami?

Po przekroczeniu pewnego punktu jest to niemożliwe bez specjalnego sprzętu.

Firmy zajmujące się naprawą komputerów i spółki IT nie posiadają ekwipunku niezbędnego do poradzenia sobie z uszkodzonymi sektorami. Jedyne co mogą zrobić to uruchomić oprogramowanie i zaproponować naprawę uszkodzonych sektorów dysku twardego, co prowadzi do kolejnego problemu.

Podczas uruchamiania oprogramowania na dysku twardym, który zawodzi z powodu wadliwych sektorów, oprogramowanie będzie miało tendencję do zawieszania się na uszkodzonym sektorze i kolejnych próbach jego przeczytania przez co może nie być w stanie przejść do kolejnych sektorów.

Taka operacja może jeszcze bardziej uszkodzić dysk, a nawet doprowadzić go do stanu, w którym naprawa nie będzie możliwa nawet za pomocą profesjonalnych usług.

Czy naprawa dysku twardego posiadającego uszkodzone sektory wymaga wysokiego stopnia profesjonalizacji  w odzyskiwaniu danych?

Krótko mówiąc, tak.

Jednakże, firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych posiadają specjalne oprogramowanie wbudowane, które jest w stanie poradzić sobie z uszkodzonymi sektorami. Wynika to z faktu, że czas odczytu, który zajmie głowicy przeczytanie pojedynczego sektora przed przeskokiem, może zostać skorygowany.

Urządzenia, które są w stanie tego dokonać noszą nazwę „hardware level imagers”.

Są to bardzo zaawansowane narzędzia odzyskiwania danych o wysokim stopniu wszechstronności. Ich działanie nie prowokuje zagrożenia dalszymi uszkodzeniami napędu. To ułatwia prace przy wyczytywaniu pozostałych sektorów i zrobieniu kopi binarnej (posektorowej) do dalszych prac związanych z odtworzeniem danych.

Brak specjalnych narzędzi przy kopiowania napędu, którego sektory są uszkodzone, stwarza zagrożenie dla napędu, dotyczy to zwłaszcza głowic zapisu/odczytu w silniku.

W MiP Data & Forensic oceniamy ten rodzaj odzyskiwania danych jako poziom podstawowy. Ze względu na posiadanie właściwego ekwipunku i doświadczenia, z łatwością jesteśmy w stanie poradzić sobie z dyskiem twardym, którego sektory są uszkodzone i odnieść sukces w odzyskiwaniu danych.

Strona zawierająca ciekawe informacje o dyskach twardych lub dyskach SSD w razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi inżynierami.

W momencie, kiedy system nie odnajduje struktury dysku, możemy stwierdzić, że najpewniej doszło do uszkodzenia jego partycji. Należy ona do uszkodzeń logicznych nośnika.

W takiej sytuacji system wykrywa dysk, jednak nie jest on widoczny dla użytkownika. Na ekranie monitora możliwe jest wyświetlenie się komunikatu o możliwości jej sformatowania. Jeśli posiadamy cenne dane, nie dokonujmy tego typu operacji.

CHKDSK

– to wspaniałe narzędzie, jeśli chodzi o sprawdzenie stanu dysku, ale bądź ostrożny z używaniem go w procesie odzyskiwania danych na własną rękę!

CHKDSK to skrót od “check disk” (sprawdź dysk). To funkcja w Windowsie, której zadaniem jest weryfikacja integralności systemu plików woluminu Twojego dysku, jak również naprawa błędów logicznych oraz złych sektorów. CHKDSK będzie szukać błędów, ale naprawi je tylko wtedy, kiedy użytkownik sobie tego zażyczy.

Pojawiały się swego czasu informacje, jakoby w systemie Windows 7 komenda CHKDSK /R powodowała awarię systemu, ale nie jesteśmy w stanie odtworzyć u nas tej sytuacji.

Ale, czy CHKDSK jest dostatecznie dobre, by móc za jego pomocą sprawdzić uszkodzony dysk i czy powinno się wówczas tej funkcji używać?

Jeśli system plików uległ uszkodzeniu, jest szansa, że CHKDSK pomoże Ci odzyskać dane. Jest tam opcja automatycznej naprawy błędów systemu plików oraz opcja skanowania w celu naprawy złych sektorów.

Jednak CHKDSK może działać tylko, jeśli jest jedyną aplikacją działająca na dysku. Najlepiej jest upewnić się, że nie masz uruchomionej innej aplikacji. Jeśli działa w danym momencie twój system operacyjny, CHKDSK nie będzie działać. Stąd trzeba uruchomić CHKDSK zanim Windows zostanie załadowany, a to można zrobić przez zaharmonogramowanie sprawdzenia dysku i zamknięcie systemu. Zanim system się odpali CHKDSK zacznie weryfikować pliki. Aby zobaczyć rezultaty CHKDSK trzeba uruchomić podgląd zdarzeń klikając ‘start’, potem ‘run’ i wpisujemy ‘eventvwr’. Klikamy OK. Szukaj ‘Wininit’ pod źródłem w logach aplikacji Windows.

Co zatem robi CHKDSK? Czyta wszystkie listingi danych, sprawdza, czy wszystko jest na dysku zachowane i rozdystrybuowane prawidłowo. Nie będzie tylko czytał informacji ogólnych. Tam gdzie dochodzi do skanowania złych sektorów, CHKDSK czyta cały dysk, nie tylko tzw. overhead. To oczywiście trwa. Tam, gdzie nie ma możliwości odczytania informacji, pojawia się informacja o błędzie. CHKDSK nie jest w stanie zinterpretować, czy znalezione dane są ‘dobre’, ale tylko, czy mogą zostać odczytane.

Kiedy powinniśmy uruchomić CHKDSK? Zazwyczaj wtedy tylko, kiedy podejrzewasz, że masz problem. Jeśli jest to problem natury mechanicznej lub elektrycznej, CHKDSK Ci nie pomoże i nie powinieneś zmuszać swojego dysku, by go uruchomił. Może dojść wówczas do uszkodzenia głowic i silnika dysku. Jeśli masz złe sektory – manifestujące się jako złe odczyty, złe zapisy lub błędy cyklicznej kontroli nadmiarowej – wtedy CHKDSK może Ci pomóc i usunąć te złe sektory. Podobnie, jeśli Twój komputer ma tendencje do uszkodzeń, uruchomienie CHKDSK w celu sprawdzenia poprawności systemu plików jest dobrym rozwiązaniem.

Czy CHKDSK odczyta dane? CHKDSK nie jest narzędziem odzyskiwania danych i nie odtworzy utraconych lub uszkodzonych plików. Funkcja ta może jedynie pomóc Ci upewnić się, że informacje, które w danym momencie znajdują się na dysku są spójne i bezpieczne. Jeśli pliki są uszkodzone, CHKDSK próbuje je odseparować i zachowuje  „resztki” jako Filenn.chk. Reorganizacja złych sektorów może spowodować dalsze problemy. Było wiele dyskusji, w trakcie których donoszono, ze CHKDSK nie naprawił pliku i tylko pogorszył sprawę. Nasza rada jest taka, żeby nigdy nie inicjować CHKDSK, kiedy jest uruchomiona opcja automatycznej naprawy.

Check disk to nic innego, jak program służący naprawie i usuwaniu błędów dysku, który wykrywa je przy wykonaniu serii testów. Podczas korzystania z programu możliwym jest wybór wersji:

– graficznej, gdzie do wyboru jest:

  • automatyczna naprawa błędów ( opiera się na skanowaniu sektorów dysku, oznaczaniu tych zawierających błędy i odzyskiwaniu z nich danych – proces ten zapobiega zapisywaniu informacji na wadliwych sektorach)
  • raportowanie błędów

– konsolowej (odwołującej się do komendy CHKDSK z niezbędnymi dla niej przełącznikami, jakimi są np. /f, który naprawia błędy, bądź /r, który je lokalizuje).

Odzyskiwanie danych z dysku po awarii

systemu to w większości przypadków przywracanie systemu. Jest ono częstym sposobem na usunięcie występującej awarii. Pozwala on na odtworzenie systemu w jego nienaruszonej postaci. Problemem jest jednak fakt, że wraz z uruchomieniem procesu, użytkownik traci dane zapisane przez niego na nośniku od momentu ustalenia przez komputer punktu przywracania. Jest on tworzony w sytuacji, gdy dochodzi do instalacji aktualizacji systemu, bądź instalacji aplikacji i sterowników wymagających kompatybilności z wspomnianą funkcją przywracania. Dane te jednak nie giną, nie zostają również nadpisane. Ich odzyskanie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Niebieski ekran z towarzyszącym mu skryptem tekstowym oraz kodem świadczy o krytycznym błędzie systemu operacyjnego. Nazywany jest również błędem zatrzymania. Jego źródło może mieć zarówno podłoże sprzętowe, jak i systemowe.

Partycjonowanie pomaga zorganizować dane i ma wiele zalet. Jest pomocne w procesie przyspieszania, zapewnienia bezpieczeństwa i tworzenia backupu.

FDISK to narzędzie Windowsa do partycjonowania dysku twardego w procesie przechowywania danych. Partycjonowanie jest pomocne, jeśli chcemy utworzyć kilka oddzielnych obszarów dla kilku różnych użytkowników. Na przykład może chodzić o oddzielenie systemu operacyjnego od danych. Zazwyczaj większość komputerów dysków twardych ma jedną partycję, logiczny dysk C.

FDISK jest w stanie także pomóc nam w ustawieniu układu typu „dual-boot”, w którym system Windows będzie na jednej partycji, a system Linux na drugiej.

Partycjonowanie dysku jest częste także na serwerach LAN, gdzie różne zespoły użytkowników współdzielą pliki i aplikacje. Ale czy partycjonowanie zabezpiecza Twoje dane przed utratą?

Wprawdzie optujemy za tym, żeby zawsze robić kopie zapasowe danych na drugim dysku, ale czasem jest to niepraktyczne. Istnieje mit, że partycjonowanie zapobiega wirusom. Tymczasem wirus może zaatakować wszystkie partycje, podczas gdy nie może rozszerzyć się na inny dysk fizyczny. Niemniej jednak, stworzenie partycji może pomóc Ci lepiej zorganizować dane. Partycjonowanie to prosty proces, ale zanim go rozpoczniesz, upewnij się, że masz kopię zapasową całego kompletu danych. FDISK sformatuje dysk i tym samym wszystkie dane zostaną wykasowane.

Wśród korzyści z tworzenia partycji można wymienić: zwiększoną szybkość, bezpieczeństwo, lepszą organizację i kopię zapasową. Jeśli zaczniesz przenosić rzadko używane dane na oddzielna partycję, od razu zauważysz, że praca na Twoim dysku staje się szybsza. Zaletą jest też to, że istnieje możliwość szyfrowania pojedynczych, zawierających szczególnie wrażliwe dane partycji.

Może wydawać się, że oddzielne partycje to oddzielne dyski, ale tak nie jest. Jeśli dysk zostanie uszkodzony, uszkodzeniu ulegną wszystkie partycje! Stąd też, jeśli nie ma żadnego praktycznego powodu, dla którego miałbyś tworzyć partycje, lepiej jest tego nie robić.

Czy partycjonowanie jest korzystne z punktu widzenia procesu odzyskiwania danych z partycji właśnie? Może to pomóc, jeśli podejmujesz próbę odzyskania danych samodzielnie, ale dla profesjonalnej firmy to tylko komplikuje całą operację. Jeśli partycja zostaje uszkodzona, jest wiele bezpłatnych narzędzi, które mogą być pomocne. Ale jeśli strukturyzujesz swoje partycje bardzo różnie z użyciem różnych systemów operacyjnych albo różnych poziomów szyfrowania, odzyskiwanie danych może okazać się skomplikowanym procesem.

Czy kiedykolwiek padłeś ofiarą błędu cyklicznego kodu nadmiarowego (CRC error)?

Jeśli twój dysk twardy dozna awarii, wstrzymaj się z przeprowadzaniem back-upu danych. Lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie klona.

Czym jest błąd cyklicznego kodu nadmiarowego?

Błąd cyklicznego kodu nadmiarowego albo CRC wskazuje, że dane nie mogą zostać odczytane ze względu na nieprawidłowe działanie sprzętu. Głowice nie są w stanie odczytać sektorów, co zwykle wskazuje na uszkodzenie dysku twardego.

W sytuacji stresowej znaczna część użytkowników stara się przekopiować swoje dane do bezpiecznego miejsca. Jest to błąd, który może doprowadzić do awarii napędu.  Próba przekopiowania wszystkich danych w poważnym stopniu obciąża dysk twardy. Jeśli jest on uszkodzony, to nasze działania mogą doprowadzić do katastrofy.

Co więc należy zrobić, aby uratować dane? Przede wszystkim nie należy panikować. Istnieją inne sposoby stworzenia kopii zapasowych, które nie obciążają dysku twardego. Mowa tu o sklonowaniu danych bądź stworzeniu ich obrazu. Niezależnie od wyboru metody, głowice napędu będą powoli i systematycznie omijać uszkodzone sektory, tworząc surowy obraz danych. W takiej sytuacji, odbudowa danych jest już prosta.

Istnieje wiele programów, które pomogą nam bezpiecznie skopiować dane. Wiele z nich jest dostępnych za darmo. Do najlepszych należy DMDE, w wersji demo posiada włączona opcje kopiowania dysku do pliku. Pamiętaj, aby dysk twardy sklonować do sformatowanego pliku zamiennego albo czystej partycji, które posiadają odpowiednią pojemność. W przypadku dysku twardego wielkości 500GB, „odpowiednia pojemność” oznacza przynajmniej dwukrotnie większą ilość wolnego miejsca w pliku docelowym (czyli co najmniej 1TB)

zamów usługę

Usługa odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu