single-case-study.php

Samsung SP1203N po upadku
Case study

Case study

Firma MiP Data & Forensic posiada najnowocześniejsze laboratorium wyposażone m.in. w komory laminarne, które pozwalają na otworzenie nośnika w sterylnych warunkach, umożliwiających odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego (HDD) bez ryzyka powiększenia strat.

uszkodzona głowica dysku Samsung SP1203N
Uszkodzenia mechaniczne dysków twardych

Samsung SP1203N po upadku

Samsung SP1203N po upadku to uszkodzenie mechaniki głowic w niemalże 100%.

Jednym z przypadków był przyniesiony do odzyskania danych dysk Samsung SP1203N po upadku. Dysk był w obudowie zewnętrznej stojącej i przewróciła się ona podczas pracy dysku. Dysk od razu zniknął z menadżera zarządzania dyskami i po kilku próbach włączenia właściciel zdał sobie spraw, że dalsza determinacja może doprowadzić go do nieodwracalnych uszkodzeń powierzchni a to z kolei do braku możliwości odzyskania danych.

Samsung SP1203N po upadku

Po otwarciu dysku w komorze laminarnej znajdującej się w  naszym CLEAN-ROOM-ie, od razu zobaczyliśmy uszkodzoną głowicę. Uszkodzenie głowicy polegało na jej odkształceniu. Jakby wywróciła się na drugą stronę. Zapuszczanie dysku w takiej sytuacji może doprowadzić do porysowania powierzchni, ponieważ element czytający głowicy nie będzie nad powierzchnią nośnika, nad którą odczytuje zawartość track-ów wisząc nad utworzoną 0.4 mikro-calową poduszką powietrzną.

Po wymianie ramienia głowic dysku Samsung SP1203N po upadku, pozyskanej od donora, oraz wy-kalibrowaniu uzyskaliśmy dostęp do strefy serwisowej dysku. Parę nie krytycznych modułów zostało uszkodzonych jednakże ich kopie z drugiej powierzchni nadawały się do użycia bez potrzeby ich naprawy. Po zapuszczeniu dysku okazało się, że jednak nie chce wystartować i nie wychodzi w gotowość. Postanowiliśmy zapuścić go metodą Hot-Swap polegającą na przeniesieniu pewnych krytycznych modułów strefy serwisowej na dysk o takich samych oznaczeniach i uruchomieniu (zainicjalizowaniu dysku) na donorze. Bez problemu przebudowaliśmy strefę serwisową i zapuściliśmy dysk. Zatrzymaliśmy silnik i nie wyłączając napięcia zainicjalizowanej elektroniki, przenieśliśmy ją na uszkodzony dysk Samsung SP1203N po upadku, gdzie po przykręceniu jej uruchomiliśmy silnik. Dysk od razu nie robił problemów z czytaniem sektorów.

Wy-kopiowaliśmy wszystkie sektory dysku poza kilkunastoma gdzie widoczna była mała ryska na powierzchni. Powyżej kilka zdjęć tego dysku.