single-case-study.php
Case study

Case study

Firma MiP Data & Forensic posiada najnowocześniejsze laboratorium wyposażone m.in. w komory laminarne, które pozwalają na otworzenie nośnika w sterylnych warunkach, umożliwiających odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego (HDD) bez ryzyka powiększenia strat.

IMG_8706-średni-770x310 Samsung HD753LJ po upadku
Uszkodzenia mechaniczne

Samsung HD753LJ po upadku

Uszkodzenie powierzchni w obrębie strefy parkowania głowic dysku samsung HD753LJ po upadku.

Do naszego Laboratorium trafił stukający dysk samsung HD753LJ po upadku. Po otwarciu dysku w komorze laminarnej stwierdzono uszkodzenie głowic.

IMG_8712-średni-300x200 Samsung HD753LJ po upadku
Samsung HD753LJ po upadku

Uszkodzone głowice uszkodziły obszar na talerzach w obszarze parkowania głowic, do którego są ściągane przez actuator w chwili gdy nie mogą znaleźć tracka startowego. Jak widać na fotografiach zmiana geometrii spowodowana np. przez uderzenie w dysk, spowodowała zarysowanie obszaru startowego głowic w związku z czym podstawienie nowego zespołu głowic zniszczy je przy starcie dysku. Jedyne możliwe rozwiązanie by wyciągnąć dane z tak uszkodzonego dysku to zrobić specjalne urządzenie, które podniesie głowice w trakcie startu dysku by nie zniszczyć elementu czytającego.

Dyski takie jak opisywany samsung HD753LJ po upadku są przypadkami gdzie w dość łatwy sposób przy tego typu uszkodzeniach można odzyskać dane. Oczywiście mając urządzenie pozwalające podnieść głowice i  ograniczyć możliwość przypadkowego wejścia ich do strefy parkowania (co dzieje się nieraz przy resecie dysku w trakcie wejścia głowic na uszkodzony sektor). Sama budowa dysku pozwala na zastosowanie różnych technik tego typu ponieważ inny jest korpus dysku i po zdjęciu pokrywy dysku łatwo używać narzędzi mogących ograniczać głowice po wymianie by nie doznały uszkodzeń zwłaszcza gdy mamy do czynienia z uszkodzoną powierzchnią dysku w strefie parkowania głowic. Niestety dyski te nie są już produkowane i zastąpiły je dyski Seagate brandowane marką Samsunga. Seagate bowiem kupił dział zajmujący się technologiami dysków twardych 19 kwietnia 2011 roku, płacąc połowę kwoty 1,375 miliarda dolarów w gotówce a połowę akcjami firmy.

Zalecamy by dysk taki jak opisany samsung HD753LJ po upadku został całkowicie wyłączony i  nie włączany dopóki nie zostaną w nim wymienione głowice. W przeciwnym przypadku determinacja właściciela dysku może doprowadzić do bezpowrotnej utraty danych.

Komentarze do wpisu (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.