Case study

Case study

Firma MiP Data & Forensic posiada najnowocześniejsze laboratorium wyposażone m.in. w komory laminarne, które pozwalają na otworzenie nośnika w sterylnych warunkach, umożliwiających odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego (HDD) bez ryzyka powiększenia strat.

Samsung HD753LJ samsung hd753lj po upadku Samsung HD753LJ po upadku IMG 8706   redni 770x310
Uszkodzenia mechaniczne

Samsung HD753LJ po upadku

Uszkodzenie powierzchni w obrębie strefy parkowania głowic dysku samsung HD753LJ po upadku.

Do naszego Laboratorium trafił stukający dysk samsung HD753LJ po upadku. Po otwarciu dysku w komorze laminarnej stwierdzono uszkodzenie głowic.

Samsung HD753LJ po upadku samsung hd753lj po upadku Samsung HD753LJ po upadku IMG 8712   redni 300x200
Samsung HD753LJ po upadku

Uszkodzone głowice uszkodziły obszar na talerzach w obszarze parkowania głowic, do którego są ściągane przez actuator w chwili gdy nie mogą znaleźć tracka startowego. Jak widać na fotografiach zmiana geometrii spowodowana np. przez uderzenie w dysk, spowodowała zarysowanie obszaru startowego głowic w związku z czym podstawienie nowego zespołu głowic zniszczy je przy starcie dysku. Jedyne możliwe rozwiązanie by wyciągnąć dane z tak uszkodzonego dysku to zrobić specjalne urządzenie, które podniesie głowice w trakcie startu dysku by nie zniszczyć elementu czytającego.

Dyski takie jak opisywany samsung HD753LJ po upadku są przypadkami gdzie w dość łatwy sposób przy tego typu uszkodzeniach można odzyskać dane. Oczywiście mając urządzenie pozwalające podnieść głowice i  ograniczyć możliwość przypadkowego wejścia ich do strefy parkowania (co dzieje się nieraz przy resecie dysku w trakcie wejścia głowic na uszkodzony sektor). Sama budowa dysku pozwala na zastosowanie różnych technik tego typu ponieważ inny jest korpus dysku i po zdjęciu pokrywy dysku łatwo używać narzędzi mogących ograniczać głowice po wymianie by nie doznały uszkodzeń zwłaszcza gdy mamy do czynienia z uszkodzoną powierzchnią dysku w strefie parkowania głowic. Niestety dyski te nie są już produkowane i zastąpiły je dyski Seagate brandowane marką Samsunga. Seagate bowiem kupił dział zajmujący się technologiami dysków twardych 19 kwietnia 2011 roku, płacąc połowę kwoty 1,375 miliarda dolarów w gotówce a połowę akcjami firmy.

Zalecamy by dysk taki jak opisany samsung HD753LJ po upadku został całkowicie wyłączony i  nie włączany dopóki nie zostaną w nim wymienione głowice. W przeciwnym przypadku determinacja właściciela dysku może doprowadzić do bezpowrotnej utraty danych.

Komentarze do wpisu (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.