Case study

Case study

Firma MiP Data & Forensic posiada najnowocześniejsze laboratorium wyposażone m.in. w komory laminarne, które pozwalają na otworzenie nośnika w sterylnych warunkach, umożliwiających odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego (HDD) bez ryzyka powiększenia strat.

uszkodzona głowica dysku Samsung SP1203N samsung sp1203n po upadku Samsung SP1203N po upadku IMG 8741   redni 770x310
Uszkodzenia mechaniczne

Samsung SP1203N po upadku

Jednym z przypadków był przyniesiony do odzyskania danych dysk Samsung SP1203N po upadku. Dysk był w obudowie zewnętrznej stojącej i przewróciła się ona podczas pracy dysku. Dysk od razu zniknął z menadżera zarządzania dyskami i po kilku próbach włączenia właściciel zdał sobie spraw, że dalsza determinacja może doprowadzić go do nieodwracalnych uszkodzeń powierzchni a to z kolei do braku możliwości odzyskania danych.

Samsung SP1203N po upadku samsung sp1203n po upadku Samsung SP1203N po upadku IMG 8735a   redni 150x150
Samsung SP1203N

Po otwarciu dysku w komorze laminarnej znajdującej się w  naszym CLEAN-ROOM-ie, od razu zobaczyliśmy uszkodzoną głowicę. Uszkodzenie głowicy polegało na jej odkształceniu. Jakby wywróciła się na drugą stronę. Zapuszczanie dysku w takiej sytuacji może doprowadzić do porysowania powierzchni, ponieważ element czytający głowicy nie będzie nad powierzchnią nośnika, nad którą odczytuje zawartość tracków wisząc nad utworzoną 0.4 mikro-calową poduszką powietrzną.

Po wymianie ramienia głowic dysku Samsung SP1203N po upadku, pozyskanej od donora, oraz wy-kalibrowaniu uzyskaliśmy dostęp do strefy serwisowej dysku. Parę nie krytycznych modułów zostało uszkodzonych jednakże ich kopie z drugiej powierzchni nadawały się do użycia bez potrzeby ich naprawy. Po zapuszczeniu dysku okazało się, że jednak nie chce wystartować i nie wychodzi w gotowość. Postanowiliśmy zapuścić go metodą Hot-Swap polegającą na przeniesieniu pewnych krytycznych modułów strefy serwisowej na dysk o takich samych oznaczeniach i uruchomieniu (zainicjalizowaniu dysku) na donorze. Bez problemu przebudowaliśmy strefę serwisową i zapuściliśmy dysk. Zatrzymaliśmy silnik i nie wyłączając napięcia zainicjalizowanej elektroniki, przenieśliśmy ją na uszkodzony dysk Samsung SP1203N po upadku, gdzie po przykręceniu jej uruchomiliśmy silnik. Dysk od razu nie robił problemów z czytaniem sektorów.

Wy-kopiowaliśmy wszystkie sektory dysku poza kilkunastoma gdzie widoczna była mała ryska na powierzchni. Powyżej kilka zdjęć tego dysku.