template-builder.php
Usunięcie znajdujących się na dysku danych jest konieczne by przygotować nośnik do pracy z instalowanych nowym. Podjęcie decyzji w jaki sposób tego dokonać jest wysoce istotne. Formatowanie jest niezbędne również przed rozpoczęciem pracy z nośnikiem, który jest zakupiony jako nowy, ponieważ dysk jest niezainicjowany i nie podzielony na partycje.
Zdarzają się również sytuacje, że w trakcie odnawiania, zmiany systemu użytkownik pomyli się i sformatuje swoje dane znajdujące się na innej partycji. Wtedy z pomocą przychodzi MiP Data & Forensic. Odzyskujemy dane w takich przypadkach z najwyższą światową skutecznością. Odzyskane przez nas dane zawierają strukturę katalogową i to uznajemy za sukces w odzyskiwaniu danych po formacie. Jeśli po formatowaniu zostały wgrane jakieś pliki, które zniszczyły zapisy w usuniętej tablicy alokacji wtedy staramy się przeszukać zakres sformatowanego dysku logicznego i znaleźć wszystkie sprawne pliki, następnie zrobić listę plików i przedstawić ją klientowi w celach weryfikacji jego oczekiwań.
Formatowanie oznacza przygotowanie nośnika do odczytu i zapisu danych. Podczas procesu formatowania system operacyjny usuwa wszelkie zaindeksowane informacje, a następnie sprawdza poprawność sektorów dysku.
Oznaczone zostają uszkodzone sektory, a następnie tworzone nowe tablice adresowe służące w późniejszym czasie do lokalizowania informacji.
Formatowanie, a reformatowanie. Wyjaśnienie pojęcia.
Prawidłowa terminologia sugeruje, że gdy wykonujemy pierwsze operacje na dysku, zabieg ten nosi nazwę formatowania. Kiedy proces wykonywany jest po wcześniejszym jego użyciu i formatowaniu, analogicznie określamy go mianem reformatowania.
Bądź ostrożny!
Zanim dokonasz formatowania, zadaj sobie pytanie, jaki jest powód jego przeprowadzenia. Jeśli podstawowym celem jest przywrócenie sprawności dysku, najlepiej w pierwszej kolejności zgrać potrzebne dane na inny nośnik. Jeśli przyczyna tkwi w zawirusowaniu komputera, zrzucenie danych może być niemożliwe, bądź niewskazane.
W warunkach domowych formatowanie możemy przeprowadzić na dwa sposoby:
– szybki format
Jego szybkość opiera się na pominięciu procesu wyszukiwania uszkodzonych sektorów dysku. Wada tego typu usuwania danych polega na tym, iż pliki choć niewidoczne z poziomu użytkownika, nadal znajdują się na dysku. Szybki format nadpisuje pliki, jednak trwale ich nie usuwa.
Przy użyciu odpowiednich programów, możliwym jest och odzyskanie. Innymi słowy szybkie formatowanie jest niemalże przeciwnością pełnego formatu.
Kasuje on tylko wierzchnią część systemu plików, także część (niezależnie, czy będą to pliki NTFS, czy np. ext4) pozostaje ukryta. Buduje się na niej „nowa warstwa” systemu plików.
– pełne formatowanie
W tym przypadku wyszukiwane zostają uszkodzone sektory. Czas trwania procesu jest wydłużony, jednak wciąż istnieje prawdopodobieństwo, że dane istnieją na dysku i ich odzyskanie wciąż pozostaje możliwe.
Jeśli uważasz, że pełne formatowanie jest stratą czasu, to należy zaznaczyć, że czas poświęcony na tego typu proces ma swoje powody.
Istnieją zasadnicze różnice, które oddzielają te oba typy.
Jeśli dysk pozostaje w rękach właściciela, szybkie formatowanie pamięci jest środkiem, który w zupełności wystarcza. W przypadku problemów z komputerem, zalecany jest natomiast jego pełny proces.
Pozbywając się nośnika warto jednak o zastosowanie dodatkowych środków ostrożności, które pozwolą na trwałe usunięcie danych i zabezpieczenie ich przed osobami trzecimi.
Co zrobić by poprawnie sformatować dysk?
Jeśli dysk został zakupiony wraz z systemem zapewne posiada własną konfigurację odzysku i przywracania systemu (czasem dostarczaną w postaci CD).
Wykonuje ona automatycznie proces formatowania dysku, instaluje system, a także wszelkie programy i sterowniki niezbędne dla jego funkcjonowania. W przypadku braku tzw.
Master CD należy skontaktować się z producentem, bądź uzyskać zamiennik. Zanim przeprowadzisz formatowanie, ważnym jest posiadanie wszystkich sterowników do posiadanych sprzętów.
W przypadku Windows 2000 i jego nowszych wersji, formatowanie znajduje się wśród standardowych funkcjonalności. Można ją odnaleźć m.in. poprzez wiersz polecenia podczas uruchamiania komputera.
Wybieranie systemu plików.
System Windows obsługuje dwa systemy plików : NTFS i FAT . Większość dysków opartych jest na systemie plików FAT, który zapewnia kompatybilność ze wszystkimi systemami operacyjnymi.
FAT obsługuje nośniki nie przekraczające pojemności 2 TB, a także plików powyżej 9 GB. NTFS obsługuje dyski do ponad stukrotnie większej pojemności, przy wielkości plików do 16 TB .
NTFS posiada także opcje zabezpieczeń, czego brakuje w systemie plików FAT.
Czy formatowanie dysku usuwa wszystkie dane?
Należy pamiętać, że formatowanie, czy usuwanie plików poprzez komendę delete nie oznacza trwałego skasowania danych.
Format usuwa tablice adresowe, które przy pomocy specjalisty w łatwy sposób odzyskać. Każda z informacji zawartych na nośniku może więc dostać się w niepowołane ręce.
Najprostszym sposobem na trwałe usunięcie danych jest ich nadpisanie. Jest ono wykonalne na własną rękę, choć zajmuje sporo czasu.
W sieci znajdują się programy, które pomagają w realizacji procesu nadpisania. Nazywane są częstokroć, jako „data dump”.
SPOKOJNIE, NIE PRÓBUJ DZIAŁAĆ NA WŁASNĄ RĘKĘ, DZIĘKI TEMU ZWIĘKSZASZ SZANSE NA ODZYSKANIE W 100% SWOICH DANYCH Z NOŚNIKA.
TEL.: (22) 250-00-77 / KOM.: 663-690-690
Krok 1
dostarczenie nośnika
Nośnik jest dostarczany do laboratorium lub punktu przyjęć bezpośrednio przez klienta lub za pośrednictwem kuriera. Usługa ta realizowana jest bezpłatnie przez firmę MiP Data & Forensic. W celu odbioru dysku skontaktuj się z biurem, bądź wypełnij formularz na stronie.
Krok 2
analiza
Analiza dysku opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny utraty danych. Jest ona całkowicie bezpłatna. Dzięki uzyskanym informacjom, klient poznaje proces działania I koszty usługi. Analiza nie zobowiązuje do realizacji zlecenia przez MiP Data & Forensic.
Krok 3
proces odzyskiwania danych
Odzyskiwanie danych obejmuje stworzenie kopi w celu zabezpieczenia danych, a także każdą pracę podjętą na nośniku w celu przywrócenia utraconych plików, czy jego struktury itp. Czas trwania różni się w zależności od przyjętego trybu prac.
Krok 4
odbiór danych
Gdy w panelu klienta status zlecenia przyjmie formę zrealizowanego, klient uzyskuje dostęp do swoich danych. Nośnik jest odsyłany, bądź niszczony na życzenie klienta. Może on również odebrać go osobiście w laboratorium.
Pomagamy odzyskać dane z dysków gdzie doszło do przypadkowego bądź celowego sformatowania danych. W 99% przywracamy te dane o ile po sformatowaniu nośnika nie wgrano na niego żadnych danych. Jeśli już do tego doszło to poziom możliwości zmniejsza się wraz z ilością wgranych nowych danych.
Co to takiego odzyskiwanie danych z dysku po formacie?
Jest to analiza zapisów danych na powierzchni nośnika zmierzająca do nierekonstruowania danych znajdujących się na dysku w oparciu o analizę fragmentów tych danych w określonym systemie plików.
Więcej informacji odnośnie odzyskiwania danych z dysków twardych oraz macierzy dyskowych znajduje się na stronach do których są linki poniżej: |
Pytania zadawane przez klientów