single-post.php

Świąteczne przypadki utraty danych
Posts

Blog

ŚWIĄTECZNE PRZYPADKI UTRATY DANYCH

Świąteczne przypadki utraty danych

Świąteczne przypadki utraty danych to między innymi Zima, a zwłaszcza okres świąteczny sprzyjają utracie danych. Każdego roku, w okolicy Gwiazdki odnotowujemy zwiększoną ilość zgłoszeń od klientów, którzy skarżą się na mechaniczne usterki dysków. Nośnikom szkodzą szczególnie niskie temperatury oraz roztargnienie użytkowników towarzyszące około bożonarodzeniowej gorączce.

Dyski twarde to dosyć delikatne urządzenia, które wymagają troskliwego traktowania, szczególnej ostrożności i dbałości.

A ostatnie dni przed Bożym Narodzeniem są dla większości z nas związane z natłokiem obowiązków związanych z przygotowaniami do Świąt. Boże Narodzenie jest dla Polaków szczególnym czasem, spędzanym w gronie rodzinnym, przy suto zastawionym stole. Atmosfera samych Świąt jest magiczna, jednak okres przedświąteczny potrafi być szczególnie ciężki.

Chcemy żeby każde kolejne święta były wyjątkowe, zatem po pierwsze przeprowadzamy w domach solidne porządki. Po drugie, już od początku grudnia głowy mamy zaprzątnięte poszukiwaniem prezentów dla naszych bliskich. W tygodniu bezpośrednio poprzedzającym Święta kupujemy produkty na wigilijną kolację i bożonarodzeniowe specjały, na które czekamy nieraz cały rok.

W związku z tym, wszystkie te czynności wykonujemy w biegu – w drodze z pracy, czy pomiędzy kolejnymi dodatkowymi zajęciami naszych pociech. W atmosferze pośpiechu i lekkiego podenerwowania, czy aby ze wszystkim uda nam się zdążyć na czas stajemy się bardziej roztargnieni i trochę mniej ostrożni. Taka atmosfera sprzyja wypadkom z udziałem sprzętu wyposażonego w elektroniczne nośniki danych, skutkującym brakiem dostępu do danych.

Świąteczne przypadki utraty danych i Najczęstsze przyczyny w okresie okołoświątecznym

Mechaniczne uszkodzenia sprzętu

Wiele osób wykorzystuje laptopa jednocześnie do pracy zawodowej i do celów prywatnych, dlatego często komputer towarzyszy im w codziennej drodze do pracy i z pracy. W związku z tym, po przedświąteczne zakupy chodzimy z notebookiem, który – kiedy brakuje rąk do zabrania wszystkich pakunków – staje się niewygodnym ciężarem. W takich okolicznościach zdarza się upuścić torbę z komputerem na ziemię, czy uderzyć nią o drzwi lub półki sklepowe. Takie zdarzenia negatywnie wpływają na podzespoły mechaniczne dysku komputera, które ulegają usterkom uniemożliwiającym dostęp do danych.

Zalanie komputera

Kiedy już ucichnie gwar rodzinnego spotkania i mamy chwilę dla siebie, zasiadamy z laptopem na kolanach, by obejrzeć zdjęcia świątecznych choinek umieszczanych przez znajomych na facebooku – z kubkiem gorącej herbaty, bądź kieliszkiem wina w ręku. W takiej sytuacji wystarczy chwila nieuwagi, jeden niezdarny ruch i nieszczęście gotowe – napój zalewa klawiaturę, przedostaje się do wnętrza komputera. Zanim zorientujemy się co się właśnie wydarzyło, zwarcie w podzespołach niszczy dysk z danymi.

Omyłkowe usunięcie danych

Dla niektórych osób okres świąt jest czasem długo wyczekiwanego odpoczynku i relaksu. Dlatego po kolacji wigilijnej spędzonej w gronie najbliższych pozostałe dni spędzają na błogim leniuchowaniu, nadrabiając zaległości w czytaniu książek, czy oglądaniu kolejnych odcinków ulubionego serialu. Czasami wystarcza im również czasu na zrobienie długo odkładanych porządków na dysku, wykonaniu zaległych backupów oraz usunięciu niepotrzebnych danych. Niekiedy jednak, w trakcie oczyszczania dysku ze zbędnych informacji, użytkownicy omyłkowo usuwają dane, których wcale nie chcieli się pozbywać.

Świąteczne przypadki utraty danych

Scenariuszy towarzyszących utracie danych może być dużo więcej, jednak niezależnie od przyczyny efekt jest jednak zwykle ten sam – brak dostępu do informacji na dysku. Oczywiście życzymy wam spokojnych Świąt, jeśli jednak przydarzy się wam awaria komputera, zapraszamy do laboratorium MiP Data & Forensic.