single-pressroom.php

Szpieg w Twoim domu
Pressroom

Pressroom

Firma MiP Data & Forensic posiada najnowocześniejsze laboratorium wyposażone m.in. w komory laminarne, które pozwalają na otworzenie nośnika w sterylnych warunkach, umożliwiających odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego (HDD) bez ryzyka powiększenia strat.

Szpieg w Twoim domu

Szpieg w Twoim domu czyli jak szpiegują nowoczesne urządzenia elektroniczne.

Czy kiedykolwiek czułeś pełzające uczucie, że ktoś cię obserwuje? Potem odwracasz się i nie widzisz nic niezwykłego. Jednak w zależności od tego, gdzie byłeś, być może nie do końca sobie to wyobrażałeś. Miliardy rzeczy wyczuwają cię każdego dnia. Są wszędzie, ukryte na widoku — w telewizorze, lodówce, samochodzie i biurze. Te rzeczy wiedzą o tobie więcej, niż możesz sobie wyobrazić, a wiele z nich przekazuje te informacje przez Internet to jest typowy szpieg w twoim domu.

W 2007 r. trudno byłoby sobie wyobrazić rewolucję w zakresie przydatnych aplikacji i usług, jaką zapoczątkowały smartfony. Ale wiązały się one z kosztami w postaci natarczywości i utraty prywatności . Jako informatycy , którzy badają zarządzanie danymi i prywatność, stwierdziliśmy, że dzięki łączności internetowej rozszerzonej na urządzenia w domach, biurach i miastach prywatność jest bardziej zagrożona niż kiedykolwiek.

INTERNET RZECZY

Twoje urządzenia, samochód i dom zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić Ci życie i zautomatyzować codzienne czynności: włączaj i wyłączaj światło, gdy wchodzisz i wychodzisz z pokoju, przypominasz, że twoje pomidory zaraz się psują, spersonalizuj temperaturę w domu w zależności od pogody i preferencji każdej osoby w gospodarstwie domowym.

Aby działać magicznie, potrzebują Internetu, aby uzyskać pomoc i skorelować dane. Bez dostępu do Internetu Twój inteligentny termostat może zbierać dane o Tobie, ale nie wie, jaka jest prognoza pogody i nie jest wystarczająco wydajny, aby przetworzyć wszystkie informacje i zdecydować, co robić jest to kolejny szpieg w Twoim domu.

Ale nie tylko rzeczy w Twoim domu komunikują się przez Internet. Miejsca pracy, centra handlowe i miasta również stają się inteligentniejsze, a inteligentne urządzenia w tych miejscach mają podobne wymagania. W rzeczywistości Internet rzeczy (IoT) jest już szeroko stosowany w transporcie i logistyce, rolnictwie i automatyzacji przemysłu. W 2018 roku na całym świecie było używanych około 22 miliardów urządzeń podłączonych do Internetu, a przewiduje się, że do 2030 roku liczba ta wzrośnie do ponad 50 miliardów .

CO TE RZECZY WIEDZĄ O TOBIE

Inteligentne urządzenia gromadzą szeroki zakres danych o swoich użytkownikach. Inteligentne kamery bezpieczeństwa i inteligentni asystenci to ostatecznie kamery i mikrofony w Twoim domu, które zbierają informacje wideo i audio o Twojej obecności i działaniach. Na mniej oczywistym końcu spektrum rzeczy, takie jak inteligentne telewizory, wykorzystują kamery i mikrofony do szpiegowania użytkowników , inteligentne żarówki śledzą sen i tętno , a inteligentne odkurzacze rozpoznają obiekty w domu i mapują każdy jego cal .

Czasami ten nadzór jest sprzedawany jako funkcja. Na przykład niektóre routery Wi-Fi mogą zbierać informacje o miejscu pobytu użytkowników w domu, a nawet koordynować działania z innymi inteligentnymi urządzeniami w celu wykrywania ruchu .

Producenci zazwyczaj obiecują, że tylko zautomatyzowane systemy decyzyjne, a nie ludzie, widzą Twoje dane. Ale nie zawsze tak jest. Na przykład pracownicy Amazon słuchają niektórych rozmów z Alexą , dokonują ich transkrypcji i opatrują adnotacjami, zanim wprowadzą je do zautomatyzowanych systemów decyzyjnych.

Jednak nawet ograniczenie dostępu do danych osobowych do zautomatyzowanych systemów decyzyjnych może mieć niepożądane konsekwencje. Wszelkie prywatne dane udostępniane przez Internet mogą być narażone na ataki hakerów na całym świecie, a niewiele konsumenckich urządzeń podłączonych do Internetu jest bardzo bezpiecznych .

ZROZUM SWOJE SŁABOŚCI

W przypadku niektórych urządzeń, takich jak inteligentne głośniki lub aparaty, użytkownicy mogą je od czasu do czasu wyłączyć, aby zachować prywatność. Jednak nawet jeśli jest to możliwe, odłączenie urządzeń od Internetu może poważnie ograniczyć ich użyteczność. Nie masz również tej opcji, gdy jesteś w miejscach pracy, centrach handlowych lub inteligentnych miastach, więc możesz być narażony na ataki, nawet jeśli nie posiadasz inteligentnych urządzeń.

REKLAMA

Dlatego ważne jest, aby jako użytkownik podjąć świadomą decyzję, rozumiejąc kompromis między prywatnością a komfortem przy zakupie, instalacji i korzystaniu z urządzenia podłączonego do Internetu. Nie zawsze jest to łatwe. Badania wykazały, że na przykład właściciele osobistych asystentów inteligentnego domu nie do końca rozumieją , jakie dane gromadzą te urządzenia, gdzie są one przechowywane i kto może mieć do nich dostęp.

Rządy na całym świecie wprowadziły przepisy chroniące prywatność i dające ludziom większą kontrolę nad ich danymi. Niektóre przykłady to europejskie ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) i kalifornijska ustawa o ochronie prywatności konsumentów (CCPA) . Dzięki temu możesz na przykład złożyć wniosek o dostęp do danych (DSAR) do organizacji, która zbiera Twoje dane z urządzenia podłączonego do Internetu. Organizacje są zobowiązane do udzielenia odpowiedzi na żądania w tych jurysdykcjach w ciągu miesiąca, wyjaśniając, jakie dane są gromadzone, w jaki sposób są wykorzystywane w organizacji i czy są udostępniane stronom trzecim.

OGRANICZ SZKODY DLA PRYWATNOŚCI

Ważnym krokiem są przepisy; jednak ich egzekwowanie prawdopodobnie zajmie trochę czasu, zanim dogonią stale rosnącą populację urządzeń podłączonych do Internetu. W międzyczasie są rzeczy, które możesz zrobić, aby skorzystać z niektórych zalet połączenia z Internetem bez ujawniania nadmiernej ilości danych osobowych.

Jeśli posiadasz urządzenie inteligentne, możesz podjąć kroki, aby je zabezpieczyć i zminimalizować ryzyko naruszenia prywatności. Federalna Komisja Handlu oferuje sugestie dotyczące zabezpieczania urządzeń podłączonych do Internetu . Dwa kluczowe kroki to regularna aktualizacja oprogramowania układowego urządzenia i sprawdzanie jego ustawień oraz wyłączanie gromadzenia danych niezwiązanych z tym, co ma robić urządzenie. Online Trust Alliance zapewnia dodatkowe wskazówki i listę kontrolną dla konsumentów , aby zapewnić bezpieczne i prywatne korzystanie z konsumenckich urządzeń podłączonych do Internetu.

Jeśli wahasz się przed zakupem urządzenia podłączonego do Internetu, dowiedz się, jakie dane ono przechwytuje i jakie są zasady zarządzania danymi producenta z niezależnych źródeł, takich jak polityka prywatności Mozilli bez uwzględnienia . Korzystając z tych informacji, możesz wybrać wersję urządzenia inteligentnego od producenta, który poważnie traktuje prywatność swoich użytkowników.

Na koniec możesz zatrzymać się i zastanowić, czy naprawdę potrzebujesz wszystkich swoich urządzeń, aby były inteligentne. Na przykład, czy jesteś skłonny ujawnić informacje o sobie, aby móc werbalnie nakazać swojemu ekspresowi do kawy zrobienie ci kawy?