single-post.php

ODZYSK DANYCH PO PRZYWRÓCENIU USTAWIEŃ FABRYCZNYCH
Posts

Blog

ODZYSK DANYCH PO PRZYWRÓCENIU USTAWIEŃ FABRYCZNYCH

ODZYSK DANYCH PO PRZYWRÓCENIU USTAWIEŃ FABRYCZNYCH

PRZYWRÓCENIE USTAWIEŃ FABRYCZNYCH W TELEFONIE TO CIĘŻKI I KOSZTOWNY TEMAT.

MiP Data & Forensic odzyskuje dane w przypadkach, w których jeszcze całkiem niedawno wydawało się to niemożliwe. Mowa o sytuacjach, w których użytkownik przywrócił swój telefon komórkowy lub smartfona do ustawień fabrycznych. Do tej pory w świecie data recovery panowało przekonanie, że odzyskanie danych po resecie fabrycznym na tyle skutecznie nadpisuje poprzednią zawartość, że jej przywrócenie nie jest możliwe – po prostu brakowało technologii, która pozwalałaby choć trochę odwrócić ten proces.

Odzysk danych po przywróceniu ustawień fabrycznych Android. Jednakże wraz z rozwojem technologicznym i wprowadzaniem do oferty kolejnych modeli telefonów, również producenci rozwiązań do odzyskiwania danych pracują nad narzędziami zwiększającymi skuteczność realizacji procesu data rescue. Także eksperci w laboratorium MiP Data & Forensic prowadzą własne prace badawczo – rozwojowe nad pozyskiwaniem nowych metod ekstrakcji nośników i analizy pozyskiwanych w ten sposób informacji elektronicznych. Dzięki połączeniu pasji i zaangażowania naszych specjalistów oraz nowych możliwości jakie daje VNR firmy Rusolut możliwe stało się odzyskiwanie danych z telefonów, w których przywrócone zostały ustawienia fabryczne.

Odzyskiwanie danych z telefonu Samsung

Pierwszym urządzeniem poddanym nowatorskim badaniom był telefon Samsung. W pierwszej kolejności wykonane zostały standardowe dla tego typu przypadków działania programowe, jednak po wykonaniu pełnego zrzutu pamięci fizycznej urządzenia, analiza jej zawartości wykazała, iż kość pamięci zawiera jedynie dane systemowe, nie ma zaś żadnych śladów danych użytkowych.

W związku z powyższym zastosowana została metodologia śledcza, wykorzystywana dotychczas głównie na potrzeby analiz w ramach informatyki śledczej, polegająca wykorzystaniu profesjonalnych rozwiązań programowo – sprzętowych, w tym nowatorskiej metody inwazyjnej, pozwalającej na odseparowanie kości pamięci od płyty głównej, a następnie wlutowanie się w nią, z pominięciem kontrolera urządzenia.

Operacja pozwoliła na wyodrębnienie ponad 10 000 wiadomości sms oraz historii połączeń zapisanych w pamięci telefonu przed przywróceniem ustawień fabrycznych, które nie były dostępne po zastosowaniu tradycyjnych technik odzyskiwania danych. Póki co metoda nie pozwala na przywracanie utraconych w wyniku resetu zdjęć, ale biorąc pod uwagę nasze najnowsze osiągnięcia, być może w najbliższym czasie i tę przeszkodę będzie można pokonać.

Odzyskiwanie danych z telefonu Nokia

Podobną skuteczność osiągnęliśmy w odniesieniu do telefonu Nokia. W przypadku pozostałych marek nadal prowadzimy prace badawcze. Wielu producentów wprowadza bowiem specyficzne formy zapisu danych, w tym ich szyfrowanie, co na chwilę obecną stanowi znaczne utrudnienie w procesie odzyskiwania danych.

Sukces nie byłby oczywiście możliwy bez zaangażowania i pasji naszego zespołu badawczego, dla którego każdy nowy przypadek stanowi swego rodzaju wyzwanie, a rzeczy niemożliwe po prostu nie istnieją.

Cena nowej technologii

W związku z licznymi pracami dotyczącymi uzyskania dostępu do danych – tych wybiórczych – metoda pozostaje dostępna tylko w przypadkach kryminalistycznych gdy chodzi o poważne przestępstwa i budżet nie jest ustawiony na poziomie ceny katalogowej, tylko od ilości zaawansowanych prac związanych z pozyskaniem niedostępnych informacji. Mając to na uwadze nie znajduje ona zastosowania dla zwykłego Kowalskiego, który chce wyciągnąć kompromitujące przed sądem dane ukazujące np. zdradę żony.

Pytania:

  • Jak cofnąć reset telefonu?
  • Czy da się odzyskać zdjęcia po resecie
  • Jak odzyskać dane z telefonu
  • Czy możliwy jest odzysk danych po przywróceniu ustawień fabrycznych

Jak odzyskac zdjęcia po twardym resecie telefonu?

Odzyskanie zdjęć po twardym zresetowaniu telefonu może być wyzwaniem, ale istnieje kilka metod, które możesz spróbować:

  1. Kopia zapasowa w chmurze: Jeśli wcześniej wykonałeś kopię zapasową zdjęć w chmurze, możesz po prostu zalogować się na swoje konto i przywrócić kopię zapasową.
  2. Kopia zapasowa na komputerze: Jeśli wykonałeś kopię zapasową na komputerze za pomocą oprogramowania do zarządzania urządzeniami (np. iTunes dla iPhone’ów), możesz użyć tej kopii do przywrócenia zdjęć.
  3. Odzyskiwanie danych z programem do odzyskiwania danych: Istnieje wiele programów do odzyskiwania danych, które mogą pomóc w odzyskaniu zdjęć nawet po twardym zresetowaniu telefonu. Przykłady to EaseUS MobiSaver, Dr.Fone, Tenorshare UltData, czy DiskDigger. Wiele z tych programów oferuje wersje na różne systemy operacyjne, takie jak iOS i Android.
  4. Kontakt z profesjonalną firmą odzyskującą dane: Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziała, warto skontaktować się z profesjonalną firmą odzyskującą dane. Mogą one mieć specjalistyczne narzędzia i wiedzę, aby pomóc w odzyskaniu danych nawet po twardym zresetowaniu telefonu. Jednak taka usługa może być kosztowna.

Niezależnie od wybranej metody zaleca się podjęcie działań możliwie szybko, ponieważ im dłużej oczekujesz, tym mniejsza jest szansa na skuteczne odzyskanie danych.