single-post.php
Posts

Blog

ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU TWARDEGO USZKODZONEGO MECHANICZNIE

 

Dyski twarde ulegają trzem podstawowym typom uszkodzeń: logicznym, elektronicznym oraz mechanicznym. Możliwości odzyskania danych zależą głównie od rozmiaru usterki oraz aktywności użytkownika tuż po stwierdzeniu utraty danych.

Jeśli chodzi o usterki mechaniczne, to ze względu na wewnętrzną budowę dysku twardego najczęściej dochodzi do uszkodzeń głowic, silnika oraz powierzchni talerzy. Te ostatnie są najbardziej niebezpieczne dla danych, ponieważ to właśnie na talerzach przechowywane są informacje elektroniczne. W zależności od rodzaju dysku, talerze to 3,5” lub 2,5” krążki wykonywane ze stopów metali, bądź szkła, na które napylona jest srebrzysta warstwa nośnika. Na pierwszy rzut oka talerze przypominają powierzchnię lustra – są gładkie jak tafla lodu i niemal można się w nich przejrzeć.

W sprawnie pracującym dysku głowice w trakcie pracy unoszą się nad wirującymi talerzami na poduszce powietrznej, nie dotykając ich powierzchni. Jednak w wyniku niektórych awarii głowica opada na talerz i w efekcie kontaktu z powłoką rysuje ją. I choć pojedyncze, niewielkie rysy są umiarkowanie groźne dla danych, to wypiłowane okręgi, czy wręcz starta powierzchnia stanowią już znaczne niebezpieczeństwo.

 

ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU TWARDEGO USZKODZONEGO MECHANICZNIE

 

Opisane wyżej uszkodzenia pogłębiają się, jeśli np. usterka powstanie w sprzęcie pozostawionym bez opieki na chociażby kilka godzin, w czasie których dysk jest nieustannie uruchamiany przez serwer, czy urządzenie w którym został zainstalowany. Podobny efekt występuje także, kiedy klient stwierdziwszy awarię dysku podejmuje wielokrotne próby uruchomienia go. Za każdą taką próbą silnik rozpędzając talerze sprawia, że szorująca po nich głowica powoduje większe spustoszenie. W efekcie na talerzach powstają rysy, a w skrajnych przypadkach niemal cała powierzchnia talerzy zostaje starta.

 

ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU TWARDEGO USZKODZONEGO MECHANICZNIE
ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU TWARDEGO USZKODZONEGO MECHANICZNIE

 

Zdjęcia obrazują jeden z ostatnich przypadków, jaki trafił do laboratorium MiP Data & Forensic – dysk pracował w komputerze, który przez całą noc próbował uruchamiać dysk. Zanieczyszczenia widoczne na talerzach w postaci czarnych drobinek to właśnie pył ze zdartej powierzchni talerza.
ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU twardego noszące tak rozległe uszkodzenia mechaniczne jest niezwykle trudną i złożoną operacją, której powodzenie zależy głównie od poziomu zniszczenia talerzy.