single-post.php
Posts

Blog

DYSK WYDAJE DŹWIĘKI, JAKBY GARGAMEL GONIŁ SMERFY

To jeden z opisów uszkodzenia dysku widziany oczami naszych klientów. Choć może trafniej byłoby powiedzieć, że słyszany ich uszami. Oczywiście chodziło o usterkę mechaniczną, w efekcie której dysk zaczął wydawać niestandardowe dźwięki.

Użytkownicy komputerów zazwyczaj nie potrafią prawidłowo rozpoznać uszkodzenia, które dotknęło ich dysk. Co więcej, także informatycy w serwisach komputerowych, rzadko stawiają trafne diagnozy. Rzecz jasna, nie ma się co temu dziwić, nie są przecież specjalistami z zakresu data recovery. I zdecydowanie lepiej jest, kiedy działania użytkowników sprowadzają się wyłącznie do odłączenia nośnika i dostarczenia do laboratorium data recovery, niż podejmowania samodzielnych prób uzyskania dostępu do danych.

Użytkownicy zwykle mają jednak wiedzę w zakresie okoliczności towarzyszących utracie danych, jak np. upadek nośnika z biurka na podłogę, czy przypadkowe usunięcie danych. Najczęściej jest jednak tak, że dysk po prostu przestaje działać, nie można go uruchomić, komputer nie widzi nośnika, zatem bez przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki nie można ustalić rodzaju i rozmiaru usterki. Swoją drogą, klientowi zwykle jest wszystko jedno do jakich wniosków dojdą specjaliści podczas badania nośnika laboratorium, najważniejsze jest dla niego by po prostu odzyskał swoje dane.

Jakie mogą być te smerfne dźwięki?

Gargamel to największy wróg Smerfów, spędzający sen z oczu niebieskim stworkom. Pojawiając się w ich wiosce wywoływał zwykle popłoch i ucieczkę Smerfów w krzyku i pisku. Popuszczając zatem nieco wodze fantazji, być może można doszukiwać się w odgłosach dochodzących ze środka uszkodzonego dysku, dźwięków niczym z bajki. Choć utrata danych z bajką ma dla użytkownika raczej niewiele wspólnego, a jeśli już, to z horrorem lub najczarniejszym koszmarem. Niestandardowe odgłosy dochodzące z wnętrza dysku oznaczają bowiem zazwyczaj usterkę układu mechanicznego, np. głowic, talerzy, czy silnika. Dźwięki te znacznie odbiegają od normalnej pracy dysku i z całą pewnością odróżni je nawet niewprawne ucho laika. Jak zatem dźwięki wydają dyski uszkodzone fizycznie? Najczęściej są to:

– szuranie

– piszczenie

– stukanie

Najlepsze co może zrobić użytkownik dla swego dysku w obliczu awarii mechanicznej, to odłączenie go od źródła zasilania, bądź wyjęcie z komputera i dostarczenie bezpośrednio do laboratorium odzyskiwania danych. Podejmowane kolejne próby uruchomienia nośnika, który wydaje niepokojące odgłosy może pogłębić usterkę i doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Pracujące uszkodzone głowice dysku mogą wytrzeć na talerzu dziurę, uniemożliwiając jakiekolwiek działania w kierunku odzyskania danych. Poniżej zdjęcie dysku, który w porę nie został wyłączony i pracował jeszcze przez kilka godzin po uszkodzeniu.

DYSK WYDAJE DŹWIĘKI, JAKBY GARGAMEL GONIŁ SMERFY
MiP Data & Forensic – odzyskiwanie danych, informatyka śledcza i computer forensic