single-post.php

BEZPŁATNE PROGRAMY DO ODZYSKIWANIA DANYCH
Posts

Blog

BEZPŁATNE PROGRAMY DO ODZYSKIWANIA DANYCH

BEZPŁATNE PROGRAMY DO ODZYSKIWANIA DANYCH

W ostatnich dniach do MiP Data & Forensic zgłosił się klient z dyskiem, z którego omyłkowo zamiast jednego zdjęcia została usunięta cała zawartość folderu. Fotografie były użytkownikowi potrzebne w pracy zawodowej, ponieważ przedstawiały projekty zrealizowane w przeszłości przez klienta – architekta. Zdjęcia dokumentowały poszczególne etapy kilku dużych przedsięwzięć architektonicznych, były zatem nie do wykonania ponownie, ponieważ zaprojektowane budynki zostały już oddane do użytku.

 Skutki samodzielnego odzyskiwania danych

Klient pomyślał, że skoro jest inżynierem, to z powodzeniem poradzi sobie z tak prostą operacją, jaką jest według niego odzyskiwanie wykasowanych danych.  Niestety, okazało się, że braku wiedzy informatycznej niemal nie przypłacił całkowitą i bezpowrotną utratą danych. Pan architekt ściągnął i zapisał na dysku aż trzy programy do odzyskiwania danych, które znalazł w Internecie.

W swych działaniach był na tyle zdeterminowany, że nie zniechęcił go brak efektów po użyciu pierwszego bezpłatnego programu do odzysku danych. Kolejny darmowy program pozwolił na odzyskanie miniaturek zdjęć, jednak taka postać danych nie była zadowalająca. Ostatecznie, nauczony doświadczeniem z dwoma niemal bezużytecznymi darmowymi aplikacjami, użytkownik zakupił za ok. 100 dolarów kolejny program, który miał przywrócić dostęp do wszystkich usuniętych danych.

Bezpłatne programy do odzyskiwania danych

Niestety, wbrew obietnicom, program nie tylko nie odzyskał zdjęć w pierwotnej jakości, za to w efekcie wszystkich tych eksperymentów, właściciel usunął całą partycję z dysku. Zrezygnowany ostatecznie zwrócił się o pomoc do MiP Data & Forensic. I choć naszym specjalistom udało się odwrócić wszystkie działania użytkownika i przywrócić dostęp do danych, to wiele podobnych przypadków ma tragiczny finał.

Samodzielne odzyskiwanie danych przy użyciu dostępnych w sieci programów jest niezwykle ryzykownym przedsięwzięciem. Właściciel danych, który nie jest specjalistą w zakresie data recovery, tak naprawdę nie wie jakich narzędzi użyć, by były skuteczne. Wiele bezpłatnych programów do odzyskiwania danych ma ograniczone możliwości, bądź są zupełnie nieskuteczne. Często aplikacje takie pozwalają na odzyskanie wyłącznie miniaturek zdjęć, bądź umożliwiają tylko podgląd danych, bez możliwości ich ponownego zapisania na dysku.

Poza tym, instalowanie jakichkolwiek programów na dysku, z którego wcześniej zostały usunięte dane, jest bardzo ryzykowne, może bowiem doprowadzić do nadpisania poprzedniej zawartości nową treścią.

Jak dochodzi do nadpisania danych?

Mówiąc obrazowo, operacja usunięcia danych zwalnia miejsce na dysku. System operacyjny widząc pusty obszar, w chwili zapisywania jakichkolwiek nowych danych może wypełnić opróżnione miejsce nowymi informacjami. Jeśli nowa zawartość nałoży się na poprzednią mówimy o zjawisku nadpisania danych. Trzeba wiedzieć, że często wystarczy chociażby częściowe nadpisanie, by odzyskanie poprzedniej zawartości nie było możliwe.

Pliki na dysku zapisują się bowiem fragmentarycznie, nie zaś w sposób ciągły, jak na ścieżkach płyty winylowej. W związku z tym wystarczy nadpisanie jednego z fragmentów pliku, by z pozostałych elementów nie było możliwe odbudowanie jego struktury logicznej.

Choć często mówi się, że Polak mądry po szkodzie, to chyba lepiej uczyć się na cudzych błędach, niż na własnych. Pamiętajmy, że przed nami już wiele osób traciło dane. Bezpłatne programy do odzyskiwania danych. Wśród tych osób całkiem liczne grono próbowało odzyskiwania danych na własną rękę, także poprzez bezpłatne programy do odzyskiwania danych, co rzadko kończyło się dobrze.

Nie popełniajmy zatem tych samych błędów – w przypadku stwierdzenia utraty danych nośnik niezwłocznie należy przekazać w ręce specjalistów. Wszelkie amatorskie próby przywracania dostępu do danych mogą pogorszyć stan nośnika, bądź zniszczyć strukturę logiczną danych, uniemożliwiając przywrócenie dostępu do nich nawet przez wyspecjalizowany podmiot.