single-post.php

ZDALNE ODZYSKANIE DANYCH NA CZYM POLEGA I CZY JEST SKUTECZNE
Posts

Blog

Zdalne odzyskiwanie danych

ZDALNE ODZYSKANIE DANYCH NA CZYM POLEGA I CZY JEST SKUTECZNE

ZDALNE ODZYSKIWANIE DANYCH

Odzyskiwanie danych z dysku twardego to proces mający na celu przywrócenie dostępu do utraconych informacji, zapisanych uprzednio na cyfrowym nośniku danych. Polega na stosowaniu zaawansowanych narzędzi programowo – sprzętowych, a do swej skuteczności wymaga wieloletniego doświadczenia, laboratoryjnych warunków pracy oraz profesjonalnych narzędzi.

Profesjonalny proces data recovery

Jeśli dane są na tyle cenne, że ich właściciel decyduje się na realizację procesu odzyskiwania danych, należy zadbać, by nośnik trafił we właściwe ręce. Eksperymenty i nieodpowiednie zabiegi na danych mogą zakończyć się pogłębieniem usterki i zamknięciem drogi do odzyskania utraconych danych. Zatem by odzysk danych mógł być skuteczny, w pierwszym kroku należy wybrać właściwego wykonawcę, profesjonalną firmę data recovery. Tu z pomocą przychodzi MiP Data & Forensic – firma z kilkunastoletnim doświadczeniem, jedna z pierwszych na polskim rynku data recovery.

Z całą pewnością nie należy powierzać nośnika amatorskim serwisom komputerowym, specjalizującym się w drobnych naprawach komputerów, drukarek, regeneracji tuszy i tonerów oraz instalacji i konfiguracji oprogramowania. A już najgorsze co można zrobić dla dysku, to podejmować samodzielne próby odzyskiwania danych. Bez posiadania podstaw wiedzy informatycznej oraz znajomości budowy i zasad pracy dysku twardego, a także technik i narzędzi stosowanych w procesie data recovery, próby przywracania dostępu do danych kończą się zwykle tragicznie.

Nie bez przyczyny firmy stawiają na wysoką specjalizację w zakresie odzysku danych. Na profesjonalizm i skuteczność działań składają się m.in. odpowiednio wyposażone laboratorium, zaplecze technologiczne i zespół wyszkolonych specjalistów.

Zdalne odzyskiwanie danych

W większości przypadków proces odzyskiwania danych musi być realizowany w siedzibie firmy data recovery, zwłaszcza w odniesieniu do dysków noszących znamiona uszkodzeń mechanicznych, kiedy zachodzi potrzeba manualnej wymiany uszkodzonych podzespołów na sprawne i poddaniu nośnika działaniu specjalistycznych urządzeń.

Niemniej jednak, dyski ulegają również całej gamie uszkodzeń logicznych, w których odzyskiwanie danych nie wymaga prowadzenia prac w komorze laminarnej, wystarczy zastosowanie odpowiedniego oprogramowania. Takie właśnie przypadki pozwalają na zdalną pracę z dyskiem, czyli  odzyskiwanie danych online. Polega ona na połączeniu się specjalisty z komputerem klienta, a następnie realizacji prac nad dyskiem.

Odzyskiwanie danych online możliwe jest w sytuacji, kiedy dysk twardy jest całkowicie sprawny, a naruszona została wyłącznie sama struktura logiczna danych, np.

  • – dane zostały omyłkowo wykasowane
  • – dane zostały usunięte, a następnie okazało się, że nadal są potrzebne
  • – dysk został sformatowany
  • – dane zostały usunięte poprzez komendę Delete
  • – dane zostały usunięte z kosza

Rozwiązanie takie ma wiele zalet – pozwala na odzyskiwanie danych online bez wychodzenia z domu. Również z punktu widzenia firmy proces jest wygodniejszy, jest bowiem mniej sformalizowany, niż w przypadku tradycyjnej procedury. Przy czym, na każdym etapie realizacji prac, zachowane są najwyższe standardy bezpieczeństwa.