template-builder.php

Radzenie sobie z wirusem
slider Virusy - uwaga

Radzenie sobie z wirusem

Dla wielu ludzi naturalną reakcją będzie zabranie komputera do renomowanej firmy komputerowej, którą oni znają i której ufają, chociaż nigdy wcześniej nie zabierały tam komputera do naprawy. Pieniądze wydane przez takie miejsca na reklamę zrobiły swoje. Taki szereg działań jest chyba najgorszym wyborem, którego możesz dokonać. Mówię to z własnego doświadczenia.

Kilka lat temu pracowałem w firmie dostarczającej internet, która wdrażała nową usługę, mającą na celu rozwiązać komputerowe problemy poza zakresem internet “help desk”. Oferowali usunięcie wirusów, instalowanie programów i ich usunięcie, usługi odpicowania komputera, itd. Jeśli potrzebowałeś pomocy w zakresie swego komputera, którą można było udzielić zdalnie, to raczej mogliśmy zaoferować taką usługę. Pracowałem w tym dziale przez kilka lat i liczba moich klientów, którzy już zabrali swój komputer do renomowanego serwisu naprawczego dla usunięcia wirusów, które okazało się nieskutecznym, była niewiarygodna. Wiele z tych sklepów naprawczych (a nazywam je sklepami celowo) nie mają na celu utrzymanie twego komputera w sprawnym stanie jak najdłużej – mają na celu zapewnienie ciebie, że potrzebujesz kupić nowy komputer. Prawdziwych napraw w tych miejscach jest bardzo niewiele, przynajmniej z mojego doświadczenia. Jeśli zabierzesz komputer, który się nie uruchamia (np. pokazując niebieski ekran) do jednej z tych znanych sieci, oni najprawdopodobniej powiedzą, że komputer to złom i że warto kupić u nich tę oto kosztowną zamianę zamiast wymaganej naprawy, np. wymiany niesprawnego dysku twardego. To właśnie zdarzyło się z moim dziadkiem. Nie miał pieniędzy na kupno nowego komputera (na szczęście) i gdy wróciłem go odwiedzić, nabycie nowego dysku twardego i ponowna instalacja Windows zajęły mi mniej niż godzinę.

A więc, ponieważ nie potrzebujemy znanej sieci sklepów do usunięcia wirusa, co POWINIENEŚ zrobić? Masz dwie opcje:

Zapłacić małej firmie lub osobie za naprawę lub usunąć wirusa samodzielnie

Najprawdopodobniej masz jakiś mały komputerowy sklep naprawczy obok którego przejeżdżasz codziennie. One zwykle znajdują się w małych strefach shoppingowych. Rzadko są one ulokowane w osobnych budynkach. Często, jeśli zwrócisz uwagę na swoje ulubione miejsca do shoppingu, będzie w nich ogłoszenie z reklamą oferowanych usług. Małe komputerowe sklepy naprawcze, jak również osoby pracujące samodzielnie, często reklamują się w tego typu ogłoszeniach. Jeśli nie znasz najbliższego komputerowego sklepu naprawczego, pomyśl o kolejnym dysku twardego. Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić, a może jeszcze trochę czegoś się nauczyć, omiń serwisanta i czytaj dalej. Możesz usunąć tę infekcję samodzielnie!

Rozpoznawanie wirusa

Niestety większość ludzi nie dowiaduje się o wirusie, zanim jest za późno. Wirusy powstają z wielu przyczyn, one mogą albo nie wyrządzić nic, albo uszkodzić dysk twardy w stopniu, uniemożliwiającym jego naprawę. Oto kilka przyczyn, dlaczego tworzy się wirusy:

Istnieje wiele sposobów na wprowadzenie wirusa do komputera. Najbardziej powszechny to załączniki mailowe, gdzie wirus podszywa się pod obrazek, kartkę z życzeniami, plik dźwiękowy lub wideo. Gdy odtworzysz załącznik, program zaczyna się instalować w tle, wprowadzając wirusa. Wirusy mogą być również wprowadzone do komputera w inne sposoby. Wirus może być ulokowany na stronie internetowej i uruchomiony gdy komputer otrzymuje dostęp do niej. Wirusy mogą podszywać się pod inne programy, zalecając swoją instalację, aby oglądać stronę internetową, zdjęcie, wideo lub grać w grę. Inne wirusy są załączone do innych  programów lub plików, pobieranych z niezweryfikowanych źródeł.

Ponieważ wiele wirusów działa dyskretnie po instalacji, w jaki sposób można się dowiedzieć, że ma się wirusa? Oczywiście, najlepszym sposobem na to jest program antywirusowy (zapora).  Niezależnie od tego, czy masz antywirusa lub zaporę, czy nie, jest kilka rzeczy które mogą wskazywać na obecność wirusa.

Niska wydajność: Jeśli twój komputer działa wolno, bez żadnej przyczyny, często jest to skutek infekcji wirusowej. Ponieważ wirus działa w twoim komputerze bez twojej wiedzy, on wykorzystuje komputerowe zasoby, zmniejszając je. Często możesz dostrzec uruchomione zadania które nie możesz rozpoznać lub które wydają się dziwne.

Błędy Windows, awarie Windows, samoistne uruchomienie lub zaprzestanie pracy programów: jeśli te oznaki są spowodowane przez wirusa, to powstają one na skutek uszkodzenia twojego komputera/systemu operacyjnego. Trzeba natychmiast usunąć wszystkie wirusy, aby ograniczyć powstałe uszkodzenia. Nawet gdy wirus jest usunięty, uszkodzenie nie naprawi się automatycznie. W zależności od rodzaju uszkodzenia (oprogramowanie lub sprzęt), oraz od stopnia uszkodzenia, można stwierdzić, czy ono może być naprawione, czy nie.

Nadmierna praca sieci lub dysku twardego: jeśli wirus jest zaprogramowany na wykorzystanie twoich zasobów komputerowych w jakimś celu, na przesłanie siebie do twoich kontaktów mailowych, aby zainfekować innych, na kradzież twoich danych osobowych lub inne cele, twój modem i dysk twardy mogą pracować nadmiernie, ponieważ wirusy wysyłają i otrzymują informację i wskazówki.

Wykrycie wirusa

Niezależnie od tego, czy twój komputer jest zainfekowany, on może albo łączyć się z internetem, albo nie. Zacznijmy od tego, co robić gdy można połączyć się z internetem.

Po pierwsze, należy się upewnić, czy ma się wirusa. Można użyć online-skanera, np. Microsoft Safety Scanner, ESET Online Scanner, TrendMicro HouseCall, McAfee Security Scan Plus albo jakiś inny. Jednak te skanery właściwie nie usuwają wirusa. One tak naprawdę mają na celu przekonać cię, abyś kupił oprogramowanie antywirusowe pokazując że system jest zawirusowany.

Jeśli nie jesteś pewien czy masz wirusa, myślisz, że program antywirusowy go ominął lub że wirus jest obecny, polecam Malwarebytes. Ten program skanuje wszystkie rodzaje infekcji i usuwa jakąkolwiek znalezioną. Za darmo. Nie ma ukrytych kosztów, nie musisz płacić za usuwanie wirusów. Darmowa wersja działa jedynie gdy jej każesz – nie jest to automatyczny skaner lub ochrona w czasie rzeczywistym. Jeśli poszukujesz właśnie tego, wybierz płatną wersję. Jednak w odróżnieniu od wielu innych rozwiązań antywirusowych, Malwarebytes eliminuje wszystkie infekcje. Możesz korzystać z darmowej wersji, niezależnie od dotychczasowego rozwiązania. University of Delaware opracował świetny poradnik do Malwarebytes, jeśli będziesz go potrzebował.

Gdy twój komputer nie będzie miał wirusów, zainstaluj program antywirusowy. Jeśli już masz program antywirusowy i złapałeś wirusa, rozważ inne rozwiązanie (ponieważ twoje dotychczasowe może być nieskuteczne!) Osobiście polecam Comodo – oferują zarówno darmową, jak i płatną wersję. Darmowa wersja powinna wystarczyć większości użytkowników, ponieważ jest ona w pełni funkcjonalna. Jeśli zdecydujesz się na darmową wersję, nie będziesz miał dostępu do wsparcia na żywo w razie zaistnienia wirusa (co, z mojego doświadczenia, nigdy nie dzieje się w Comodo).

Jeśli nie możesz połączyć się z internetem, sprawdzanie i usuwanie wirusów staje się znacznie trudniejsze. Jeśli korzystasz z komputera bez dostępu do internetu, oraz z dysku wymiennego, który ma wystarczająco miejsca na Malwarebytes, możesz usunąć wirus w ten sposób. Jeśli wirus uniemożliwia pobranie lub instalację programu, musisz uruchomić komputer w trybie Safe Mode with Networking (z obsługą sieci). Microsoft daje następujące wskazówki:

  1. Uruchom komputer ponownie.
  2. Gdy zobaczysz logo producenta, kilkakrotnie naciśnij F8, aby pojawił się ekran Advanced Boot Options.
  3. W Advanced Boot Options użyj klawiszy-strzałek, aby zaznaczyć Safe Mode with Networking, po czym naciśnij Enter.
  4. Zaloguj się do swojego konta na komputerze z prawami administratora.

Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych wskazówek, spróbuj tego poradnika od ComputerHope. Pasuje on do wszystkich wersji Windows i zawiera screen-shoty.

Gdy będziesz w Safe Mode with Networking, możesz połączyć się z internetem , pobrać Malwarebytes i usunąć wszystkie wirusy na komputerze. Jeśli nadal nie możesz pobrać program lub jeśli Malwarebytes nie może usunąć infekcji, trzeba zabrać komputer do naprawy. Tylko pamiętaj – jeśli nie mogłeś zrobić tego sam, twoja znana sieć też nie będzie mogła zrobić to za ciebie.

Co robić, gdy wirus uszkodzi twój komputer

Jak już wspomniałem, pewne uszkodzenia da się naprawić. Jeśli uszkodzone jest jedynie oprogramowanie, to będzie można go naprawić lub zainstalować ponownie bez żadnej straty danych. Jeśli uszkodzony jest twój dysk twardy, naprawa bardzo szybko może się stać niesamowicie trudna. Najlepiej zrobić kopię zapasową na każdym uszkodzonym dysku. To zmniejszy utratę danych. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić lub dane już są utracone, nie martw się. Często jesteśmy w stanie odzyskać utracone dane, nawet jeśli są one utracone na skutek wirusa. Jeśli cierpisz z tego powodu, nie wachaj się. Im prędzej będziemy w stanie rozpocząć odzyskiwanie danych, tym większe będzie prawdopodobieństwo ich skutecznego odzyskania. Jesteśmy również w stanie odzyskać dane z częściowo sprawnych dysków twardych, więc jeśli komputer działa, a ty masz utracone dane, rozpocznijmy ich odzyskanie jak najprędzej. Zadzwoń do nas teraz, nasi doradcy są dostępni całodobowo, przez cały tydzień.

 

STRACIŁEŚ DANE?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI…

SPOKOJNIE, NIE PRÓBUJ DZIAŁAĆ NA WŁASNĄ RĘKĘ, DZIĘKI TEMU ZWIĘKSZASZ SZANSE NA ODZYSKANIE W 100% SWOICH DANYCH Z NOŚNIKA.

TEL.: (22) 250-00-77 / KOM.: 663-690-690

LUB WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE ONLINE

Zgłoszenie online

zamów usługę

Cztery kroki odzyskiwania danych z MiP Data & Forensic

Krok 1

dostarczenie nośnika

Nośnik jest dostarczany do laboratorium lub punktu przyjęć bezpośrednio przez klienta lub za pośrednictwem kuriera. Usługa ta realizowana jest bezpłatnie przez firmę MiP Data & Forensic. W celu odbioru dysku skontaktuj się z biurem, bądź wypełnij formularz na stronie.

Krok 2

analiza

Analiza nośnika opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny utraty danych. Jest ona całkowicie bezpłatna. Dzięki uzyskanym informacjom, klient poznaje proces działania I koszty usługi. Analiza nie zobowiązuje do realizacji zlecenia przez MiP Data & Forensic.

Krok 3

proces odzyskiwania danych

Odzyskiwanie danych obejmuje stworzenie kopi w celu zabezpieczenia danych, a także każdą pracę podjętą na nośniku w celu przywrócenia utraconych plików, czy jego struktury itp. Czas trwania różni się w zależności od przyjętego trybu prac.

Krok 4

odbiór danych

Gdy w panelu klienta status zlecenia przyjmie formę zrealizowanego, klient uzyskuje dostęp do swoich danych. Nośnik jest odsyłany, bądź niszczony na życzenie klienta. Może on również odebrać go osobiście w laboratorium.