single-post.php

USŁUGI ODZYSKIWANIA DANYCH DLA FOTOGRAFÓW
Posts

Blog

MiP Data & Forensic – odzyskiwanie danych, informatyka śledcza i computer forensic

USŁUGI ODZYSKIWANIA DANYCH DLA FOTOGRAFÓW

Utrata danych to chyba najgorsza rzecz jaka może mu się przytrafić profesjonalnemu fotografowi, szczególnie kiedy realizuje specjalne zlecenia dla klientów. Klienta zwykle nie interesuje tłumaczenie, że awaria nie jest zawiniona przez fotografa i wynika z uszkodzenia sprzętu – aparatu, bądź karty. Klient traktuje fotografa jako specjalistę, który powinien wiedzieć w jaki sposób należy zabezpieczyć dane, zarówno w trakcie sesji fotograficznej, jak również w czasie obróbki zdjęć.

Tyle, że utrata danych wcale nie musi być zawiniona przez fotografa, nie musi wynikać również z jego zaniedbania, czy nieodpowiedniej dbałości o sprzęt fotograficzny oraz ten służący do archiwizacji materiału. Po prostu urządzenia bywają zawodne, nie ma również nośników idealnych, ani doskonałych systemów zabezpieczeń. Utrata danych może zatem dotknąć każdego, również fotografa wykonującego profesjonalne sesje fotograficzne. Mniejszy problem, kiedy utracone dane obejmują fotografie wykonane w studio fotografa, które przy odrobinie dobrej woli klienta mogą zostać powtórzone. Jednak kiedy sesja obejmowała wydarzenie, którego nie można powtórzyć, np. ślub i następująca po nim uroczystość weselną, to chyba nikt nie chciałby znaleźć się na miejscu fotografa, przekazującego parze młodej informacje, że nie będzie miała ani jednego zdjęcia z najbardziej wyczekiwanego dnia w życiu.

Tym bardziej, że w ostatnim czasie zapadł wyrok Sądu Rejonowego w Tarnowie, który nakazał fotografowi wypłatę zadośćuczynienia nowożeńcom, za niewywiązanie się z warunków umowy. W tym przypadku fotograf co prawda nie utracił danych, ale nie zrealizował sesji plenerowej, zgodnie z poczynionymi pomiędzy stronami ustaleniami. Wyrok w tej sprawie ma charakter precedensowy, co oznacza, że można spodziewać się w przyszłości podobnych sporów.

Na szczęście w większości przypadków fotografie z karty, bądź dysku twardego można skutecznie odzyskać. Narzędzia wykorzystywane przez MiP Data & Forensic pozwalają na przywracanie dostępu do danych przypadkowo usuniętych, czy znajdujących się na nośnikach, które uległy fizycznym uszkodzeniom.