single-post.php

TELEFON ROZJECHANY PRZEZ SAMOCHÓD? NIC STRACONEGO
Posts

Blog

MiP Data & Forensic – odzyskiwanie danych, informatyka śledcza i computer forensic

TELEFON ROZJECHANY PRZEZ SAMOCHÓD? NIC STRACONEGO

Mówi się, ze wypadki chodzą po ludziach. Okazuje się, że po telefonach także. Do MiP Data & Forensic zgłosił się w ostatnich dniach klient, który rozjechał swój smartfon samochodem. Dziecko bawiło się telefonem na podwórku, tata nie zauważył, że urządzenie znalazło się pod kołami auta. Choć samo urządzenie nie nadawało się już do dalszego użytku, to na szczęście kość pamięci pozostała nienaruszona. Dzięki zastosowaniu techniki CHIP OFF, czyli odczytywaniu danych bezpośrednio z pamięci telefonu dane można było odzyskać w 100%.

Metoda CHIP OFF pozwala na przywracanie dostępu do danych w przypadkach fizycznych uszkodzeń nośników – telefonów, smartfonów, kart pamięci, pendrive czy dysków SSD, pod warunkiem, że sama kość pamięci nie została nadmiernie uszkodzona. Technologia znajduje zastosowanie m.in. w przypadkach awarii wyświetlacza telefonu, uszkodzenia urządzenia na skutek upadku, awarii spowodowanej zalaniem, czy usterki któregoś z elementów płyty głównej.

Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że coraz więcej osób wykorzystuje w codziennym życiu telefony komórkowe. Z uwagi na coraz szersze możliwości komórek wynikające z pojemnych pamięci, dostępu do internetu i wielu aplikacji, urządzenia z powodzeniem mogą zastępować w pewnym zakresie pracę biurowego komputera. W wielu przypadkach współczesne smartfony stanowią wręcz mobilny office, pozwalając na wysyłanie i odbieranie korespondencji mailowej, obsługę bankowości elektronicznej, czy przygotowanie dokumentu. Wszystko to sprawia, że w pamięciach telefonów przechowywane są coraz większe ilości informacji, posiadających wartość nie tylko sentymentalną, ale istotnych z punktu widzenia funkcjonowania biznesu.