single-post.php
Posts

Blog

20180620_103148-770x310 TAK WYGLĄDA DYSK TWARDY "ZAMĘCZONY" PRZEZ UŻYTKOWNIKA

TAK WYGLĄDA DYSK TWARDY “ZAMĘCZONY” PRZEZ UŻYTKOWNIKA

Uszkodzenie dysku twardego może przydarzyć się każdemu. W branży odzyskiwania danych mówi się wręcz, że użytkownicy smartfonów i komputerów dzielą się na tych, którzy albo już utracili dane, albo dopiero je utracą. Na szczęście technologie wykorzystywane przez MiP Data & Forensic, know – how oraz doświadczony zespół specjalistów firmy pozwalają na przywracanie dostępu do danych niemal w każdym przypadku ich utraty.

Skuteczność podejmowanych działań oraz możliwość odzyskania danych w dużej mierze uzależniona jest jednak od zachowania użytkownika po wystąpieniu usterki. Często bywa tak, że mimo iż dysk nie działa, właściciel wielokrotnie próbuje uruchomić go z nadzieją, że jednak zacznie pracować normalnie. Takie próby zwykle kończą się dla dysku tragicznie, powiększając rozmiar pierwotnej usterki.

Głowica sprawnego dysku porusza się nad powierzchnią talerzy na poduszce powietrznej. Na skutek awarii ramię głowicy może opaść na powierzchnię talerza, rysując napyloną powłokę magnetyczną, w której przechowywane są dane, co niszczy je nieodwracalnie. Na zdjęciu widoczny jest dysk, w którym zniszczona głowica, po wielu próbach uruchomienia dysku przez właściciela wyryła dziurę w talerzach w postaci okręgu.

20180621_142457-300x169 TAK WYGLĄDA DYSK TWARDY "ZAMĘCZONY" PRZEZ UŻYTKOWNIKA
Głowice uszkodzone
20180621_142457-300x169 TAK WYGLĄDA DYSK TWARDY "ZAMĘCZONY" PRZEZ UŻYTKOWNIKA
Głowice sprawne

Niech to będzie zatem przestrogą dla wszystkich, których w przyszłości dotknie awaria nośnika – po stwierdzeniu usterki należy odłączyć dysk od źródła zasilania, a następnie przekazać w ręce specjalistów. Wszelkie samodzielne próby odzyskiwania danych kończą się tylko pogorszeniem jego stanu i niejednokrotnie uniemożliwiają ich skuteczne przywrócenie.