template-builder.php
Termin ten jest zwykle stosowany razem z określeniem elementu dostarczanego. W tym przypadku dysku o identycznych lub najbardziej zbliżonych właściwościach jak uszkodzony dysk.
Chodzi tu przede wszystkim o takie zgodności jak:
Po co to wszystko? Producenci zauważyli, że dyski ulegający jakieś awarii często były naprawiane i wracały do obiegu wtórnego (co rzecz jasna powodowało spadek wskaźniku zakupów nowych dysków). Poradzono sobie w następujący sposób. Zaczęto stosować połączenie oprogramowania elektroniki bezpośrednio z danym dyskiem, by nie dochodziło do podmian elektroniki, które wcześniej ratowały dyski a wraz z nimi klientów chcących odzyskać swoje dane.
Dyski produkowane na taśmie produkcyjnej używają prawie tych samych materiałów w obrębie krótkich serii. Stąd też product number określający pewne zbliżone właściwości np. głowic takie jak:
Po przełożeniu takich – dobrze dopasowanych głowic jest duża szansa, że będą one w miarę sprawnie czytać dany nośnik. Czytanie nośnika jest o tyle istotne, że dyski ze słabym dopasowaniem głowic czytają bardzo długo i robią przy tym błędy odczytu. Mieliśmy przypadek gdzie dysk 320 GB czytał się ponad 4 miesiące bo na rynku (nawet światowym) nie mogliśmy znaleźć drugiego donora z lepszym dopasowaniem głowic. Wyobraźmy sobie ile by się czytał dysk 4 TB?