template-builder.php
Planujesz wymienić swojego Androida na nowszy model?
Czy korzystasz jeszcze z HTC Dream (Google G1) lub przeznaczonego dla tabletów Androida Honeycomb? Prawdopodobnie nie. Szybki rozwój rynku urządzeń mobilnych wiąże się z potrzebą posiadania co raz to nowszych modeli o zwiększonej wydajności i ulepszonych funkcjach.
Załóżmy więc, że postanowiłeś dokonać wymiany. Ale co powinieneś zrobić ze starą komórką bądź tabletem, aby upewnić się, że nikt inny nie będzie miał dostępu do twoich prywatnych informacji? Do tej pory użytkownicy korzystali z funkcji twardego resetu, wierząc, że ich dane zostaną bezpiecznie, i w sposób całkowity, usunięte z telefonu. Okazuje się, że jest inaczej. Najnowsze badania wykazały, że dane można odzyskać nawet jeśli przeprowadzono reset urządzenia. Problem dotyczy około 500 milionów smartfonów korzystających z systemu Android. Co gorsza, przywrócenie danych jest możliwe nawet w sytuacji, gdy urządzenie zostało zaszyfrowane. Jest to niepokojąca wiadomość dla wszystkich użytkowników oprogramowania.
Poprzednim razem opisaliśmy metodę przechowywania danych, takich jak zdjęcia, video, informacje związane z aplikacjami, w urządzeniach Androida. Dzieje się to, zazwyczaj, z wykorzystaniem wewnętrznej pamięci NAND flash. Poprosiliśmy wtedy specjalistę od przywracania pamięci w urządzeniach mobilnych z firmy MiP Data & Forensic, aby wyjaśnił nam, dlaczego dane usunięte za pomocą resetu mogą być odzyskane. Oto jego odpowiedź:
„Twardy reset na urządzeniach Androida usuwa tylko ścieżkę dostępu do danych. Te dane ciągle tam są, tylko nie możemy ich zobaczyć, dlatego wydaje nam się, że urządzenie jest puste. Ich przywrócenie jest możliwe z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi. Najpierw należy przejrzeć struktury danych z podstawowego (low-level) poziomu, a następnie przetworzyć je w format użytkowy. Warto zauważyć, że reset urządzeń mobilnych wpływa tylko na pamięć wewnętrzną – jakikolwiek zewnętrzny pojemnik w formie karty pamięci micro-SD nie będzie naruszony. Dane z zewnętrznego źródła można odzyskać za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi naprawczych.
Podczas wyboru funkcji twardego resetu, wysyłana jest wiadomość, która informuje, że wszystkie dane zostaną usunięte. W rzeczywistości jest inaczej. Warto o tym pomyśleć, rozważając sprzedaż lub wymianę starego urządzenia. Informacje prywatne – zdjęcia, filmy video, dane dotyczące kont – wszystkie one mogą zostać przechwycone przez obcą osobę, o ile całkowicie nie zniszczymy urządzenia.
Znaczne ryzyko ponoszą wszelakie organizacje, zwłaszcza w zakresie zgodności i bezpieczeństwa danych. Należące do firmy urządzenia mobilne zwykle przechowują poufne informacje. Przechwycenie i ujawnienie takich danych na zewnątrz może prowadzić do znacznych kar pieniężnych, m.in. w związku z zaproponowanymi przez GDPR (General Data Protection Regulation) regulacjami. Dodatkowym negatywnym czynnikiem jest osłabienie reputacji, co może przełożyć się na spadek zaufania klientów.
Przede wszystkim, powinni zwracać uwagę na to, w jaki sposób pozbywają się starego modelu, nawet jeśli urządzenie jest szyfrowane na poziomie oprogramowania wbudowanego (FDE). Poufne oraz wrażliwe dane powinny zostać odpowiednio przeanalizowane, aby mieć pewność, że nie wylądują one w niepożądanych rękach.
Android (pochodzący z rodziny Linuxa) to najbardziej rozpowszechniony system wśród smartfonów w Polsce, a co za tym idzie mający styczność z największą ilością danych. Pierwszym urządzeniem, które korzystało z tego rodzaju systemu był smartfon HTC Dream.
Skuteczność programów do odzyskiwania danych znajdujących się w sieci bywa niewielka. Może ona wpłynąć na późniejszy proces odzyskiwania, a dokładniej znacznie go utrudnić. Zdarza się również, że tego typu działania przynoszą rezultaty, jednak warto zastanowić się zanim sięgnie się po tego typu narzędzia.
MiP Data & Forensic obsługuje każdy rodzaj urządzenia mobilnego opartego na systemie Android. Podejmuje działania niezależnie od rodzaju i stopnia uszkodzenia, a także przyczyny utraty informacji.
SPOKOJNIE, NIE PRÓBUJ DZIAŁAĆ NA WŁASNĄ RĘKĘ, DZIĘKI TEMU ZWIĘKSZASZ SZANSE NA ODZYSKANIE W 100% SWOICH DANYCH Z NOŚNIKA.
TEL.: (22) 250-00-77 / KOM.: 663-690-690
Krok 1
dostarczenie nośnika
Nośnik jest dostarczany do laboratorium lub punktu przyjęć bezpośrednio przez klienta lub za pośrednictwem kuriera. Usługa ta realizowana jest bezpłatnie przez firmę MiP Data & Forensic. W celu odbioru dysku skontaktuj się z biurem, bądź wypełnij formularz na stronie.
Krok 2
analiza
Analiza nośnika opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny utraty danych. Jest ona całkowicie bezpłatna. Dzięki uzyskanym informacjom, klient poznaje proces działania I koszty usługi. Analiza nie zobowiązuje do realizacji zlecenia przez MiP Data & Forensic.
Krok 3
proces odzyskiwania danych
Odzyskiwanie danych obejmuje stworzenie kopi w celu zabezpieczenia danych, a także każdą pracę podjętą na nośniku w celu przywrócenia utraconych plików, czy jego struktury itp. Czas trwania różni się w zależności od przyjętego trybu prac.
Krok 4
odbiór danych
Gdy w panelu klienta status zlecenia przyjmie formę zrealizowanego, klient uzyskuje dostęp do swoich danych. Nośnik jest odsyłany, bądź niszczony na życzenie klienta. Może on również odebrać go osobiście w laboratorium.
Smartfon ma procesor Qualcomm Snapdragon 808 Six-Core CPU, 2GB RAM + 16GB ROM z 5 calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 1920 x 1080.
System MIUI 7 OS, posiada 5-cio Mega Pikselowy przedni aparat oraz 13-to Mega Pikselową kamerę tylną dająca czysty jakosciowo dobry obraz; 4G, GPS, WiFi, Bluetooth, etc; wszystkie pozostałe funkcje dają całkowicie dobrą jakość co pozwala traktować smartfona Xiaomi Mi 4C jako dobry wybór.