template-builder.php

Odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu
Odzyskiwanie danych z dysku po upadku

Odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu

Odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu co to takiego?

Zalanie komputera herbatą, colą, kawą, czy nawet wodą jest zjawiskiem dość powszechnym. Tego typu substancje silnie ingerują w strukturę nośnika ze względu na znajdujące się w nich cukry, czy sole, które mogą przyspieszyć korozję, czy zakleić nośnik.

Dodatkowo, dyski jako nośniki informacji znajdują się prawie we wszystkich urządzeniach rejestrujących. Do jednych z nich należą np. kamery cyfrowe, wyposażone są w dyski twarde (w większości przypadków). Wbrew pozorom często tego typu urządzenia mają kontakt z wodą.

W jaki sposób? Podczas rejestracji kamera może wraz z operatorem wpaść do wody. Dron, któremu zbyt wcześnie skończy się zasilanie lub jego lot zostanie zdestabilizowany przez powiew wiatru również może wpaść do wody (wraz z kamerą którą przenosi).

Istnieją również inne przypadki. W następstwie gaszenia pożarów zalewane są urządzenia elektroniczne (zalanie dysków twardych lub komputerów). Niejednokrotnie przez powodzie zalewane są także serwerownie. W takich sytuacjach należy zastosować odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu, bądź utopieniu.

Cały proces jest bardzo czasochłonny i skomplikowany ponieważ na odzyskiwanie danych składa się wiele czynności. Niestety wyobrażenie o tym, że dysk jest hermetyczny jest tylko mitem.

W środku dysku jest powietrze, a także otwór wyrównujący ciśnienie przy pracy dysku. Jest tam oczywiście filtr, odpowiadający za to, by powietrze, które tam jest zasysane było maksymalnie przefiltrowane. Skoro może tam wejść powietrze to również może się tam dostać woda.

Odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu

Fot. poniżej ilustrują jak wygląda wnętrze dysku po zalaniu.

Po otwarciu dysku od razu zanurzamy go w czystym płynie, by krople wody nie zdążyły zaschnąć. Następnie większość operacji wykonujemy pod wodą. W pierwszej kolejności należy ściągnąć głowice, ponieważ mogłyby porysować powierzchnię talerzy.

Kolejne czynności są uzależnione od ilości talerzy. Jeśli ich liczba to jeden lub dwa zdejmujemy je, a następnie po wysuszeniu i wyczyszczeniu przenosimy podmieniając talerze w sprawnym dysku.

Zakładamy odpowiednio dopasowane głowice i dokonujemy przeprogramowania elektroniki oraz przechodzimy do właściwego już procesu odzyskiwania danych z dysku po zalaniu zakończonego wyczytaniem posektorowej kopi danych znajdujących się na talerzach.

Jeśli dysk posiada więcej niż 2 talerze, przystępujemy do jednego z najcięższych typów odzyskiwania danych porównywalnego z uszkodzeniem silnika. Opis takiego przypadku znajduje się w case study, jako odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu, posiadającego trzy (i więcej) talerzy.

W przypadku gdy dojdzie do takiego zdarzenia prosimy o kontakt z naszymi specjalistami od odzyskiwania danych z dysku

Posiadamy profesjonalne laboratorium ze specjalnie wydzielonym miejscem gzie znajdują się komory laminarne z klasą czystości 100 w których otwieramy dyski. Mamy pewność, że w takich warunkach nie dojdzie do żadnych uszkodzeń nawet w pracy z otwartymi nośnikami. Tu możemy postawić diagnozę i wybrać metodę odzyskiwania danych by opierając się na wiedzy i doświadczeniu przeprowadzić jak najbezpieczniejsza operację wyczytywania danych z uszkodzonego nośnika.

W przypadku dysków po zalaniu najistotniejsze jest dobre wyczyszczenie powierzchni by po podstawieniu sprawnych elementów bezpiecznie wyczytać dane.

Prosimy zapoznać się z naszym poglądowym cennikiem usług odzyskiwania danych z dysku by uświadomić sobie z jakimi kosztami wiąże się operacja przywrócenia dostępu do danych.

Ciekawa strona o dyskach i odzyskiwaniu z nich informacji znajduje się pod tym adresem odzyskiwanie danych z dysku