single-post.php

NADCHODZI ERA DYSKÓW SSD
Posts

Blog

Odzyskiwanie danych z SSD

NADCHODZI ERA DYSKÓW SSD

NADCHODZI ERA DYSKÓW SSD. Według analityka Wikibon Research, Davida Floyera, domniemane ograniczenie zdolności produkcyjnej pamięci flash w porównaniu z produkcją dysków twardych jest „mitem”.

Większa pojemność pamięci flash jest już zajęta niż pojemność dysku twardego. Ta przewaga produkcji masowej powoduje, że ceny pamięci flash spadają szybciej niż ceny dysków, a ponieważ noc następuje po dniu, dyski SSD zaczną zastępować dyski twarde w centrach danych.

Używając „Prawa Wrighta” jako punktu odniesienia – więcej o tym później – Floyer prognozuje, że wydajność produkcji spowoduje, że dyski SSD staną się tańsze niż dyski twarde w przeliczeniu na dolara za terabajt do 2026 r. Korzyści przeniosą się na przypadki zastosowań w przedsiębiorstwach, które są obecnie zdominowane przez dyski twarde nearline.

Floyer pisze, że po 2025 roku „Wikibon przewiduje, że dostawy dysków twardych będą spadać o około 27 procent rocznie. Głównym powodem jest to, że pamięć flash będzie dominującą technologią dla prawie wszystkich pamięci masowych na dużą skalę. Produkcja dysków twardych będzie miała na celu przede wszystkim wymianę i rozbudowę istniejących instalacji dysków twardych”.

Dyski SSD są tańsze w eksploatacji niż dyski twarde, zużywają mniej energii i chłodzenia, a dostęp do nich jest znacznie szybszy. Ale ich produkcja kosztuje więcej. Prognoza Floyera dotycząca masowej wymiany dysków opiera się na założeniu, że dyski SSD staną się tańsze w przeliczeniu na dolara za TB z powodu prawa Wrighta, a tym samym staną się tańsze niż dyski. Ale kiedy?

Czas crossovera

Starszy analityk Wells Fargo, Aaron Rakers, w sierpniu 2019 roku przewidywał , że nabywcy pamięci masowych dla przedsiębiorstw zaczną preferować dyski SSD , gdy ceny spadną pięciokrotnie lub mniej niż dyski twarde. Odnotował 18-krotną przewagę dysków SSD dla przedsiębiorstw w porównaniu z dyskami typu nearline o pojemności masowej. W 2019 r. spadło to do 9-krotnej premii. Nie przewidział, kiedy zostanie osiągnięty punkt zwrotny 5-krotnej premii.

Intel uważa, że ​​stanie się to za niecałe dwa lata. Dyski SSD osiągną łączny koszt posiadania w połączeniu z dyskami twardymi w 2022 r. Wynika to z faktu, że pamięć 3D NAND na poziomie penta (5 bitów/komórkę) obniży koszt dysków SSD. Rob Crook, dyrektor generalny działu Non-volatile Storage Group w firmie Intel, powiedział na konferencji Intela w grudniu zeszłego roku: „Jesteśmy na dobrej drodze do zastąpienia dysków twardych”, a Intel ma solidne plany przejścia na PLC w przyszłości .

Floyer nie zgadza się z tym terminem, powołując się na prawo Wrighta jako dowód.

Rzeczy Wrighta

Wikibon twierdzi, że czas przejścia między dyskami SSD i HDD można określić za pomocą prawa Wrighta. Aksjomat ten wywodzi swoją nazwę od autora przełomowego artykułu z 1936 roku, zatytułowanego „Czynniki wpływające na koszty samolotów”, w którym Theodore Wright, amerykański inżynier lotnictwa, zauważył, że koszty produkcji samolotów spadały w stałym tempie 10 do 15 procent na każdy podwojenie liczby produkcji. Jego spostrzeżenie jest również nazywane krzywą doświadczenia, ponieważ zakłady produkcyjne uczą się poprzez doświadczenie i stają się bardziej wydajne.

Choć producenci dysków SSD podają, że w ostatnim kwartale ich sprzedaż nieco spadła, to coraz więcej urządzeń fabrycznie wyposażanych jest właśnie w te nośniki. Dyski SSD mają wiele zalet – pracują nieporównywalnie szybciej i ciszej od ich starszych braci – dysków talerzowych. Nie posiadają elementów mechanicznych, jak głowice czy talerze, zatem w mniejszym stopniu narażone są na usterki fizyczne.

Nie oznacza to jednak, że się nie psują – wręcz przeciwnie, są dosyć awaryjne, a proces odzyskiwania z nich danych jest znacznie trudniejszy i bardziej złożony, niż w przypadku tradycyjnych HDD. Dobra wiadomość jest jednak taka, że skuteczność odzyskiwania danych z dysków SSD w MiP Data & Forensic jest bardzo wysoka.