DANE MOŻEMY UTRACIĆ W KAŻDYM CZASIE
LATO W PEŁNI – DANE MOŻEMY UTRACIĆ TAKŻE W CZASIE ODDAWANIA SIĘ BŁOGIEMU LENISTWU
Podczas wakacji łatwiej o utratę danych – wypoczynek sprzyja bowiem roztargnieniu skutkującemu przypadkowemu wykasowaniu danych, zaś letnia aura, której towarzyszą burze i wyładowania atmosferyczne bywa największym wrogiem urządzeń elektronicznych.
WAKACYJNA ATMOSFERA SPRZYJA UTRACIE DANYCH
Za nami już miesiąc wakacji, ale w perspektywie mamy kolejne trzydzieści jeden dni. I choć do tej pory pogoda jakoś szczególnie nas nie rozpieszczała, a szalejący wirus znacznie zawęził urlopowe destynacje, to sierpień zapowiada się słonecznie, spokojnie można oddawać się zatem wakacyjnemu relaksowi.
Korzystając z uroków lata – w nadmorskich kurortach, na górskich szlakach, czy nad mazurskimi jeziorami – warto zadbać o swoje nośniki danych, tak by wakacyjne wspomnienia zachować na dłuższy czas, nie tylko w czeluściach własnej pamięci.
Czas wypoczynku sprzyja bowiem rozluźnieniu i nieco większemu roztargnieniu, co skutkować może uszkodzeniem, czy zniszczeniem telefonu, aparatu fotograficznego, a także dysku twardego wykorzystywanego do archiwizacji informacji. Podczas przeglądania zdjęć i usuwania tych nieudanych ujęć użytkownicy omyłkowo kasują niekiedy całą zawartość nośnika. W takiej sytuacji można popełnić kolejną gafę i próbować odzyskiwać dane na własną rękę, przy użyciu ściągniętego na szybko programu z sieci. Jeśli wszystkie te czynności wykonywane są dodatkowo przy lampce wina mającego ochłodzić nieco temperaturę i ukoić skołatane utratą danych nerwy, to o prawdziwe nieszczęście naprawdę nie trudno.
LETNIE BURZE NIEBEZPIECZNE DLA ELEKTRONIKI
Jednak nie tylko sam użytkownik może przyczynić się do utraty danych, czasami awarie nośników elektronicznych wywoływane są przez czynniki zewnętrzne, niezależne od właściciela sprzętu. Do takich zjawisk należą burze i towarzyszące im wyładowania atmosferyczne, które powodują przepięcia i spalenie podzespołów komputerowych, w tym dysków twardych.
Skutkiem takiego zwarcia jest zazwyczaj uszkodzenie płytki elektroniki zewnętrznej nośnika, a często również awaria podzespołów wewnętrznych, składających się na układ mechaniczny dysku, w tym głowic, silnika, czy talerzy.
Z kolei burzom i błyskom na niebie towarzyszą najczęściej nawałnice i gwałtowne opady deszczu, powodujące lokalne podtopienia i powodzie. W efekcie zalewane bywają domostwa, biura i pomieszczenia techniczne, w których zlokalizowane są komputery, a niekiedy także firmowe serwery. Zalany sprzęt praktycznie natychmiast odmawia posłuszeństwa, a jeśli stoi w wodzie przez wiele godzin, czy wręcz dni, rozmiar usterki może być znaczny.
ODZYSKIWANIE DANYCH PO WAKACYJNYCH AWARIACH W PROFESJONALNYM LABORATORIUM DATA RECOVERY
Pomimo, że letnie awarie nośników bywają znamienne w skutkach, to w zdecydowanej większości przypadków utracone dane można odzyskać. Podstawowym warunkiem skuteczności procesu data recovery jest jednak zaniechanie podejmowania przez użytkownika samodzielnych prób naprawy nośnika i przekazanie go w ręce specjalistów z laboratorium odzyskiwania danych. Profesjonalne rozwiązania programowo – sprzętowe dedykowane pracy z nośnikami elektronicznymi w połączeniu z umiejętnościami i doświadczeniem zespołu serwisowego stanowią gwarancję skuteczności procesu i bezpieczeństwa danych.