single-post.php

JAK ZOSTAĆ EKSPERTEM O SPECJALNOŚCI ODZYSKIWANIE DANYCH
Posts

Blog

jak zostać ekspertem o specjalności odzyskiwanie danych

JAK ZOSTAĆ EKSPERTEM O SPECJALNOŚCI ODZYSKIWANIE DANYCH

Odzyskiwanie danych to w dobie rozwoju technologii informatycznych dziedzina informatyki, która w ciągu ostatnich kilku lat znacznie zyskała na znaczeniu. Odpowiedzmy sobie zatem jak zostać ekspertem o specjalności odzyskiwanie danych.

Każdy bowiem używa zarówno w życiu prywatnym, jak również w działalności zawodowej zdobyczy technologii w postaci komputera, telefonu czy smartfona, oczywiście wyposażonych w dostęp do sieci. Dzięki temu stale jesteśmy online, co biorąc pod uwagę fakt, iż wiele aspektów życia przeniosło się już do wymiaru wirtualnego, nikogo już nie dziwi. Czujemy się wręcz nieswojo, kiedy wychodząc rano z domu zapomnimy zabrać ze sobą telefonu. Dzięki temu możemy być w bieżącym kontakcie z rodziną i kontrahentami, realizować płatności, przeszukiwać sieć. Wszystko to sprawia, że osoby wykonujące wolne zawody nie potrzebują tak naprawdę do prowadzenia aktywności zawodowej biura, wystarczy im laptop, a przy realizacji najprostszych czynności nawet sam smartfon.

Cały ten postęp prowadzi do tego, że każdego roku ludzie generują miliardy terabajtów danych cyfrowych, przechowywanych w pamięciach swych urządzeń. Te jednak bywają zawodne, a ludzie roztargnieni, w efekcie czego dane ulegają utracie. Nie ma co się zatem dziwić, że kolejne serwisy zajmujące się dotychczas naprawa i konserwacją sprzętu komputerowego, zaczynają poszerzać swą ofertę o odzyskiwanie danych. Niestety, wraz z chęciami nie zawsze idzie skuteczność i odpowiednia jakość usług.

Odzyskiwanie danych to wiedza ekspercka

Znajomość zagadnień z zakresu data recovery stanowi bowiem wiedzę ekspercką, tj. wykraczającą poza zwykłą, ogólną znajomość budowy i funkcjonowania komputera w ramach podstaw informatyki. By zostać specjalistą w dziedzinie odzyskiwania danych dobrze jest mieć oczywiście przygotowanie informatyczne. Niemniej jednak, dużo ważniejsza jest praktyczna znajomość zasad i funkcjonowania dysków twardych i innych elektronicznych nośników danych, specyfiki zapisu plików, czy znajomości systemów plików oraz różnych systemów operacyjnych. A zdobycie takiej wiedzy wcale nie jest proste – praktycznie żadna uczelnia techniczna nie kształci specjalistów z zakresu odzyskiwania danych. Choć niektóre kierunki informatyczne oferują zajęcia w tym zakresie, to nie są one na tyle zaawansowane, by choć trochę przybliżyć zgłębić tematykę.

Jak nauczyć się odzyskiwania danych?

W związku z tym wszystkim aspirującym do miana eksperta z zakresu odzyskiwania danych pozostaje żmudna nauka we własnym zakresie, co nie jest łatwe w domowym zaciszu, bez posiadania profesjonalnych narzędzi wykorzystywanych w procesie data recovery. Inną możliwością jest skorzystanie z oferty szkoleniowej, jaką proponują niektóre wyspecjalizowane firmy, w tym MiP Data & Forensic. Taka forma nauki wymaga jednak konieczności poniesienia już na początku drogi zawodowej określonych nakładów finansowych na kurs. Ostatnią chyba możliwością jest zatrudnienie w profesjonalnej firmie świadczącej usługi odzyskiwania danych, w której można będzie pobierać nauki od bardziej doświadczonych kolegów po fachu. Niemniej nie jest to z pewnością łatwa droga, ponieważ niewiele chyba firm gotowych jest zatrudnić osoby nie mające żadnej wiedzy i doświadczenia w pracy z elektronicznymi nośnikami informacji, które dopiero należałoby wykształcić i przygotować do samodzielnej pracy.

Jak widać droga do stania się ekspertem z zakresu odzyskiwania danych nie jest usłana różami, ale kiedy już uda się ją przejść, praca daje wiele satysfakcji. Zresztą chyba w żadnej dziedzinie nikt nie staje się specjalistą z dnia na dzień, do wszystkiego potrzebna jest ciężka praca, konsekwencja, duża ciekawość zgłębianych zagadnień i chęć nieustannego samodoskonalenia.

Pytania z Internetu:

  • Cybersecurity kurs cena
  • Kurs Cybersecurity UJ
  • Cyberbezpieczeństwo kurs Darmowy
  • Kurs Cybersecurity opinie
  • Kurs HackerU opinie