single-post.php

JAK WYBRAĆ FIRMĘ DATA RECOVERY – ZAUFANIE TO PODSTAWA
Posts

Blog

MiP Data & Forensic – odzyskiwanie danych, informatyka śledcza i computer forensic

JAK WYBRAĆ FIRMĘ DATA RECOVERY – ZAUFANIE TO PODSTAWA

 

Rynek usług data recovery wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom użytkowników, z związku z czym z każdym rokiem przybywa firm, które oferują usługi odzyskiwania danych. W związku z tym, w przypadku awarii nośnika skutkującej brakiem dostępu do danych, użytkownik ma nie lada dylemat, której firmie zlecić realizację usługi.

Wśród specjalistów z zakresu odzyskiwania danych mówi się, że ludzie dzielą się na tych, którzy dane utracili oraz tych, którzy je dopiero utracą i rzeczywiście statystyki są nieubłagane. Spora ilość nośników ulega uszkodzeniom, a sami użytkownicy popełniają błędy, w efekcie czego tracą dostęp do informacji cyfrowych. Zwykle jednak utrata danych spotyka człowieka raz w życiu. Po pierwszym tego typu doświadczeniu staje się ostrożniejszy, z większą uwagą traktuje swe dane, bardziej dba o nośniki. W związku z tym, kiedy już dotknie go utrata danych, staje przed dylematem jaką wybrać firmę do realizacji procesu odzyskiwania danych, rynek jest mu bowiem zupełnie nieznany.

Najlepszymi doradcami stają się zatem znajomi, którzy korzystali już z usług odzyskiwania danych, a w braku pomocy za pośrednictwem poczty pantoflowej, zaczynają się poszukiwania wykonawcy przy wykorzystaniu wyszukiwarki. Jak można się spodziewać konkurencja na rynku jest dosyć duża, a każda firma zachwala się na swej witrynie internetowej jako najlepszą.

 

Jakimi kryteriami kierować się zatem przy wyborze firmy do odzysku danych?

Na początek warto zweryfikować jak duże doświadczenie podmiot ma w realizacji usług odzyskiwania danych. Jeśli firma istnieje od miesiąca, to z całą pewnością nie może pochwalić się zbyt wieloma sukcesami. A sukcesy, jeśli są prawdziwe i rzeczywiste znajdują odzwierciedlenie w pozytywnych opiniach dotychczasowych klientów zamieszczonych w sieci oraz w postaci referencji udostępnianych na witrynie internetowej danej firmy. Jeśli firma nie ma się czym pochwalić, zwyczajnie tego nie robi.

Wiadomo, sieć nie jest do końca wiarygodna – wiele osób zadowolonych z usługi po prostu nie wyraża swej opinii publicznie, za to jeden niezadowolony klient potrafi zamieścić opinie w wielu serwisach. Niemniej jednak, w opiniach internetowych jest sporo prawdy, jeśli podejdzie się do nich z lekkim dystansem, z cała pewnością będą stanowiły cenne wskazówki przy wyborze firmy data recovery. Zaufanie zadowolonych klientów jest najlepszą rekomendacją.

Poza tym o profesjonalizmie firmie świadczącej usługi odzyskiwania danych świadczy również poziom jej specjalizacji – większość podmiotów realizujących usługi data recovery na naprawdę wysokim poziomie specjalizuje się tylko w data recovery. Oznacza to, że zapewne na brak pracy nie narzeka, co za tym idzie ma duże doświadczenie w pracy z uszkodzonymi nośnikami.

Na rynku istnieje cała masa serwisów i sklepów komputerowych, które prócz realizacji prostych prac serwisowych, związanych z naprawa komputerów poprzez wymianę uszkodzonych podzespołów na sprawne, niejako przy okazji oferuje również usługi odzyskiwania danych. Wiele takich podmiotów nie ma jednak wystarczających narzędzi ani doświadczenia, by robić to skutecznie. Przed przekazaniem zatem nośnika w ręce amatora warto zastanowić się, czy chcemy pozwolić, by uczył się właśnie na naszych danych.