single-post.php

HULAJNOGA ELEKTRYCZNA NIEBEZPIECZNA DLA DANYCH CYFROWYCH
Posts

Blog

odzyskiwanie danych

HULAJNOGA ELEKTRYCZNA NIEBEZPIECZNA DLA DANYCH CYFROWYCH

O utratę danych z dysku twardego naprawdę nie jest trudno. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by nawet zacisze domowe stało się środowiskiem wrogim cyfrowym informacjom. Jeden z naszych klientów przekonał się ostatnio jak groźna dla dysku może być hulajnoga elektryczna.

 

DO WIELU PRZYPADKÓW UTRATY DANYCH DOCHODZI W WARUNKACH DOMOWYCH, PRZEZ NIEUWAGĘ UŻYTKOWNIKÓW

Praktycznie w każdym współczesnym gospodarstwie domowym korzysta się z wielu urządzeń nowych technologii. W zależności od ilości domowników rodziny posiadają co najmniej 3-4 smartfony, laptopa, bądź komputer stacjonarny, a ci bardziej przezorni używają także dysków zewnętrznych na potrzeby archiwizacji najważniejszych danych elektronicznych.
W zależności od typu dysku przenośnego, urządzenie może być podłączane do komputera wyłącznie za pośrednictwem kabla USB, bądź też przy wykorzystaniu dedykowanego zasilacza. Wiele innych sprzętów TRV i AGD również posiada własne zasilacze, w efekcie nie trudno o pomyłkę przy podłączaniu urządzenia do sieci, czy w celu podładowania wbudowanych baterii. W większości przypadków taki błąd może kosztować spalenie zarówno urządzenia, które podpięto pod niewłaściwy zasilacz, jak również i samego zasilacza.
Dokładnie taki czarny scenariusz ziścił się w przypadku jednego z klientów naszego laboratorium – do przedłużacza w gabinecie podłączone były dwa zasilacze – jeden przeznaczony do ładowania hulajnogi elektrycznej, zaś drugi umożliwiał uruchomienie zewnętrznego dysku twardego. Klient przez pomyłkę podłączył nośnik pod ładowarkę hulajnogi i nieszczęście gotowe. Dysk otrzymał prąd o nieprawidłowym napięciu, w efekcie doszło do spalenia płytki elektroniki zewnętrznej oraz awarii układu mechanicznego wewnątrz dysku.

USTERKI MECHANICZNE – NAJPOWAŻNIEJSZE AWARIE DYSKÓW TWARDYCH

Uszkodzenia mechaniczne, to obok usterek logicznych i elektronicznych, najpoważniejsze awarie dysków twardych. Wśród elementów wewnętrznej budowy dysków twardych najbardziej narażone na uszkodzenie są głowice, silnik oraz talerze, na których zapisywane są dane. Poważne usterki tych ostatnich – rysy, wytarcia, czy wręcz dziury w większości przypadków uniemożliwiają przywrócenie dostępu do danych.
Z kolei w przypadku uszkodzenia głowic w celu odzyskania dostępu do plików konieczne jest użycie podzespołów z dysku donora, czyli nośnika bliźniaczego do egzemplarza uszkodzonego, tj. o takich samych parametrach. Operacja ta wymaga laboratoryjnych warunków pracy, wiedzy oraz doświadczenia w pracy z dyskami twardymi, a także specjalistycznych narzędzi programowo – sprzętowych.

SAMODZIELNE ODZYSKIWANIE DANYCH SZKODLIWE DLA DYSKU

Niektórzy użytkownicy popełniają kardynalny błąd i podejmują samodzielne próby naprawy dysków w warunkach domowych, co nigdy nie kończy się dobrze. Wiele, wiele lat temu, kiedy technologia produkcji nośników była o wiele mniej zaawansowana niż współcześnie, niektóre samodzielne operacje na dyskach, jak np. przekładanie elektroniki były skuteczne. W tamtym czasie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów laboratorium MiP Data & Forensic prowadziło wypożyczalnię elektroniki do dysków i edukowało użytkowników w jaki sposób uruchomić dysk we własnym zakresie. Dziś sama wymiana elektroniki nie przynosi rezultatu w postaci uzyskania dostępu do danych, zaś do uruchomienia nośnika niezbędne są dodatkowe czynności profesjonalne.

Dyski twarde to delikatne urządzenia, dlatego wystarczy chwila nieuwagi, czy błąd użytkownika, by doszło do utraty danych. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków dane można odzyskać w profesjonalnym laboratorium data recovery.