single-post.php

DANE ZAPISANE NA DYSKU ZEWNĘTRZNYM OFIARĄ NOWEJ ŚWIĄTECZNEJ TRADYCJI
Posts

Blog

DANE ZAPISANE NA DYSKU ZEWNĘTRZNYM OFIARĄ NOWEJ ŚWIĄTECZNEJ TRADYCJI

DANE ZAPISANE NA DYSKU ZEWNĘTRZNYM OFIARĄ NOWEJ ŚWIĄTECZNEJ TRADYCJI

Ulubione święta Polaków zbliżają się wielkimi krokami. Okres Bożego Narodzenia to niezwykle klimatyczny czas – nie tylko związany przeżyciami duchowymi oraz spotkaniami w gronie najbliższych – rodziny i przyjaciół, ale także wyczekiwaniem na prezenty od Świętego Mikołaja, pozostawiane przez niego pod choinką.

 

PRZEPIĘCIE PRZYCZYNĄ AWARII DYSKU

W ostatnich latach wiele osób ozdabia nie tylko świąteczne drzewko, ale również całe mieszkania, czy domy na zewnątrz, tworząc kolorowe iluminacje. Co więcej, wiele osób (zwłaszcza tych posiadających małe dzieci) nie może wytrzymać z ubieraniem choinki do wigilijnego poranka i robi to już dużo wcześniej. Niektórzy już na początku grudnia przeglądają ozdoby z poprzednich lat, by sprawdzić czy wszystko działa, ewentualnie zdążyć z dokupieniem nowych dekoracji i lampek.

Tak było właśnie z jednym z klientów naszego laboratorium, który kilka dni temu powoli zaczął przygotowywać się do udekorowania lampkami elewacji domu. Podczas testowania dziesiątek metrów lampek doszło jednak do zwarcia, które doprowadziło do chwilowej awarii prądu w całym budynku. Po przywróceniu dopływu energii okazało się, że na skutek przepięcia nie działa dysk zewnętrzny, który podłączony był do laptopa zasilanego prądem z gniazdka.

Jakby tego było mało, na dysku zapisany był między innymi ważny projekt naukowy, nad którym gospodarz domu pracował przez ostatnie kilka miesięcy i który zamierzał zaprezentować w ramach prestiżowego międzynarodowego konkursu. Niestety termin składania prac upływa z końcem miesiąca, nie było zatem najmniejszych szans na ponowne przygotowanie dokumentacji.

W efekcie splotu tych nieszczęśliwych zdarzeń nośnik trafił do laboratorium MiP Data & Forensic, które zdiagnozowało rozległe spalenie układów płytki elektroniki zewnętrznej oraz uszkodzenie głowic. Na szczęście szybko udało się pozyskać donora, czyli dysk dawcę podzespołów, wymienić uszkodzone elementy na sprawne i uzyskać dostęp do utraconych zasobów.

 

 

PRZYCZYNY USZKODZEŃ MECHANICZNYCH DYSKÓW TWARDYCH

Dyski twarde to dość delikatne i czułe urządzenia, czasami wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do awarii skutkującej brakiem dostępu do danych. Do najczęstszych przyczyn usterek należą uszkodzenia fizyczne dysków, związane ze zniszczeniem któregoś z elementów dysku –  elektroniki zewnętrznej nośnika, bądź podzespołów układu mechanicznego, ukrytych wewnątrz obudowy dysku. Wiele z tych awarii powstaje z przyczyn niezależnych od użytkownika, jak chociażby przepięcia w sieci, czy samoistne awarie dysków.

Jednakże w wielu przypadkach to człowiek stanowi najsłabsze ogniwo w zakresie bezpieczeństwa zasobów cyfrowych i tym samym największe zagrożenie dla swoich danych. Zjawisko przybrało na sile zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy znaczna ilość sprzętu komputerowego uległa miniaturyzacji i nabrała charakteru mobilnego. W związku z tym laptopy i dyski zewnętrzne są nieustannie przenoszone, transportowane i przestawiane z miejsca w miejsce, co sprawia, że narażone są na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak wstrząsy, uderzenia, czy upadki. Jeśli dołożyć do tego przypadkowe zrzucenie z biurka, czy pociągnięcie za kabel i przewrócenie nośnika, to można tylko wyobrażać sobie skalę niebezpieczeństw czyhających na przenośny sprzęt.

 

 

ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU TWARDEGO USZKODZONEGO MECHANICZNIE

Odzyskiwanie danych z dysku noszącego znamiona usterki mechanicznej stanowi zwykle złożoną i czasochłonną operację wymagającą umiejętności i doświadczenia pracowników laboratorium data recovery, a także posiadania odpowiednich rozwiązań programowo – sprzętowych. Nowoczesne nośniki porównać można do współczesnych samochodów, które naszpikowane elektroniką mogą być naprawiane wyłącznie przez serwisy wyposażone w niezbędny sprzęt. Choć kiedyś do uruchomienia uszkodzonego auta wystarczył klucz i młotek, co doskonale pamiętają przedstawiciele starszego pokolenia, którzy swego czasu byli szczęśliwymi posiadaczami malucha czy dużego fiata, to dziś żaden kierowca nie porwie się na naprawę auta we własnym zakresie.

Podobnie jest z dyskami twardymi – tym bardziej, że sama manualna wymiana uszkodzonych elementów mechaniki dysku na sprawne (pomijając fakt, że operacja wymaga laboratoryjnych warunków pracy, doświadczenia i precyzji) nie zagwarantuje uruchomienia nośnika – potrzebne są jeszcze specjalistyczne urządzenia obsługujące poszczególne modele. Zatem jeśli na skutek awarii dysku zachodzi potrzeba odzyskania danych, to skuteczny i bezpieczny dla cyfrowych informacji proces można przeprowadzić wyłącznie w profesjonalnym laboratorium odzyskiwania danych.

 

Czasami na skutek splotów różnych okoliczności wydarzenia z założenia radosne, jak chociażby Święta Bożego Narodzenia, zmieniają się dla niektórych osób w trudny okres, pełen napięcia i nerwów. Jeśli w przedświątecznej krzątaninie sen z powiek spędza wam awaria dysku twardego, laboratorium MiP Data & Forensic pomoże odzyskać spokój i dobry nastrój.