single-post.php

WYBUCHAJĄCE BATERIE W SMARTFONACH
Posts

Blog

20191126_092556

WYBUCHAJĄCE BATERIE W SMARTFONACH

WYBUCHAJĄCE BATERIE W SMARTFONACH NIEBEZPIECZNE DLA UŻYTKOWNIKÓW I DANYCH

Choć o wybuchach baterii w telefonach i smartfonach słyszał chyba każdy użytkownik urządzeń nowoczesnych technologii, to tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę, że awarie tego typu mogą stanowić realne niebezpieczeństwo.

SAMSUNG A5 PO EKSPLOZJI BATERII

A o tym, jak doniosłe konsekwencje może pociągnąć za sobą wybuch baterii przekonał się w ostatnim czasie jeden z naszych klientów, którego telefon – Samsung A5 wybuchł i zapalił się podczas ładowania. Nie było przy tym jednak spektakularnego odgłosu, który mógłby poinformować domowników o niebezpieczeństwie, jednak samo urządzenie natychmiast stanęło w płomieniach. Na szczęście użytkownik znajdował się w pobliżu i bardzo szybko udało mu się ugasić pożar, niemniej zniszczeniu uległa szafka, na której leżał telefon, no i oczywiście sam sprzęt.

Można jednak wyobrazić sobie co mogłoby się stać, gdyby telefon wybuchł podczas nieobecności jego właściciela w domu, czy jeszcze gorzej – w nocy, podczas snu domowników. Prócz ewidentnych strat finansowych wypadek mógłby doprowadzić do utraty życia, bądź ciężkich oparzeń u przebywających w mieszkaniu osób.

Poniżej zdjęcia telefonu w stanie w jakim trafił do laboratorium MiP Data & Forensic

20191126 093957

WYBUCHAJĄCE BATERIE W SMARTFONACH

 

PRZYPADKI WYBUCHÓW BATERII W DONIESIENIACH MEDIALNYCH

Media regularnie obiegają informacje na temat wybuchów telefonów, które niekiedy kończą się wręcz tragicznie. Niespełna trzy miesiące temu takie właśnie zdarzenie dotknęło nastolatkę z Kazachstanu, która po podłączeniu swojego iphone do ładowania na noc, jednocześnie schowała telefon pod poduszkę, na której sama spała. Najprawdopodobniej na skutek przegrzania urządzenie eksplodowało, wywołując u dziewczyny bardzo poważne obrażenia głowy, których konsekwencją była jej śmierć.

Problem wybuchających baterii nie jest jednak związany z konkretną marką – jakiś czas temu w Chinach doszło do wybuchu baterii w telefonie Xiaomi, który w chwili zdarzenia znajdował się w kieszeni spodni użytkownika. W tym przypadku na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych, niemniej jednak właściciel telefonu doznał rozległych poparzeń trzeciego stopnia.

Z problemem wybuchających baterii borykali się także użytkownicy smartfonów Samsung Note 7, w których instalowane były wadliwe baterie, ulegające samozapłonom. Oczywiście nie oznaczało to, że wszystkie telefony tego modelu stawały w płomieniach, jednak istniało ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia. Niezwłocznie po powzięciu informacji o problemach producent wycofał model ze sprzedaży oraz poinformował użytkowników o konieczności natychmiastowego wyłączenia urządzeń oraz ich wymiany na nowe, wolne od wad egzemplarze.

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED WYBUCHEM BATERII W TELEFONIE?

Zapewne nie ma uniwersalnego rozwiązania, które w sposób jednoznaczny zabezpieczałoby użytkowników przed eksplozją, bowiem niektóre sytuacje związane są z wadami fabrycznymi urządzeń i nie wynikają z nieprawidłowości w ich użytkowaniu. Niemniej jednak, na wszelki wypadek warto przestrzegać podstawowych zasad związanych z obsługą i użytkowaniem smartfonów, w tym:

  1. Nie doprowadzać do nadmiernego nagrzewania urządzeń, w szczególności nie narażać ich na zbyt długie oddziaływanie wysokich temperatur, nie pozostawiać na słońcu
  2. Nie pozostawiać bez potrzeby telefonu podłączonego do ładowarki, już po zakończeniu procesu ładowania, np. na całą noc
  3. Nie umieszczać telefonu pod poduszką, czy bezpośrednio obok miejsca snu, czy wypoczynku
  4. Nie wykonywać na telefonie skomplikowanych, prądożernych operacji podczas jego ładowania
  5. Korzystać z oryginalnych ładowarek, dedykowanych dla danego urządzenia przez jego producenta

 

ODZYSKIWANIE DANYCH Z TELEFONU PO WYBUCHU BATERII

Choć wybuch baterii w telefonie nie zawsze musi być niebezpieczny dla jego użytkownika, to zwykle kończy się całkowitym zniszczeniem urządzenia, a co za tym idzie również do utratą dostępu do zapisanych w jego pamięci danych. W takich sytuacjach jedynym ratunkiem dla cyfrowych informacji jest przekazanie urządzenia w ręce specjalistów z laboratorium odzyskiwania danych.

W pierwszej kolejności specjaliści z zakresu data recovery dokonują analizy uszkodzenia oraz szacują rozmiar usterki, a następnie wytypują metodę przywracania dostępu do danych, która zapewni najlepsze rezultaty. W przypadku spalenia urządzenia, dla skuteczności procesu decydujące znaczenie będzie miał jednak stan samej kości pamięci – jeśli nie została ona doszczętnie zniszczona w wypadku, to zwykle dane można odzyskać.

Odzyskiwanie danych z telefonu zniszczonego na skutek wybuchu baterii to złożony proces, wymagający zastosowania zaawansowanych metod wyczytywania danych bezpośrednio z kości pamięci.

Jednakże jeśli dane przedstawiają dla użytkownika wartość sentymentalną, czy biznesową, warto przekazać nośnik w ręce profesjonalnego laboratorium odzyskiwania danych, z doświadczeniem w obsłudze najpoważniejszych przypadków uszkodzeń smartfonów.  

 

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń telefonów i smartfonów w największym europejskim centrum odzyskiwania danych w Warszawie

Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń

Ciekawa strona dotycząca odzyskiwania danych z telefonów i smartfonów.