WYBUCHAJĄCE BATERIE W SMARTFONACH
WYBUCHAJĄCE BATERIE W SMARTFONACH NIEBEZPIECZNE DLA UŻYTKOWNIKÓW I DANYCH
Choć o wybuchach baterii w telefonach i smartfonach słyszał chyba każdy użytkownik urządzeń nowoczesnych technologii, to tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę, że awarie tego typu mogą stanowić realne niebezpieczeństwo.
SAMSUNG A5 PO EKSPLOZJI BATERII
A o tym, jak doniosłe konsekwencje może pociągnąć za sobą wybuch baterii przekonał się w ostatnim czasie jeden z naszych klientów, którego telefon – Samsung A5 wybuchł i zapalił się podczas ładowania. Nie było przy tym jednak spektakularnego odgłosu, który mógłby poinformować domowników o niebezpieczeństwie, jednak samo urządzenie natychmiast stanęło w płomieniach. Na szczęście użytkownik znajdował się w pobliżu i bardzo szybko udało mu się ugasić pożar, niemniej zniszczeniu uległa szafka, na której leżał telefon, no i oczywiście sam sprzęt.
Można jednak wyobrazić sobie co mogłoby się stać, gdyby telefon wybuchł podczas nieobecności jego właściciela w domu, czy jeszcze gorzej – w nocy, podczas snu domowników. Prócz ewidentnych strat finansowych wypadek mógłby doprowadzić do utraty życia, bądź ciężkich oparzeń u przebywających w mieszkaniu osób.
Poniżej zdjęcia telefonu w stanie w jakim trafił do laboratorium MiP Data & Forensic
PRZYPADKI WYBUCHÓW BATERII W DONIESIENIACH MEDIALNYCH
Media regularnie obiegają informacje na temat wybuchów telefonów, które niekiedy kończą się wręcz tragicznie. Niespełna trzy miesiące temu takie właśnie zdarzenie dotknęło nastolatkę z Kazachstanu, która po podłączeniu swojego iphone do ładowania na noc, jednocześnie schowała telefon pod poduszkę, na której sama spała. Najprawdopodobniej na skutek przegrzania urządzenie eksplodowało, wywołując u dziewczyny bardzo poważne obrażenia głowy, których konsekwencją była jej śmierć.
Problem wybuchających baterii nie jest jednak związany z konkretną marką – jakiś czas temu w Chinach doszło do wybuchu baterii w telefonie Xiaomi, który w chwili zdarzenia znajdował się w kieszeni spodni użytkownika. W tym przypadku na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych, niemniej jednak właściciel telefonu doznał rozległych poparzeń trzeciego stopnia.
Z problemem wybuchających baterii borykali się także użytkownicy smartfonów Samsung Note 7, w których instalowane były wadliwe baterie, ulegające samozapłonom. Oczywiście nie oznaczało to, że wszystkie telefony tego modelu stawały w płomieniach, jednak istniało ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia. Niezwłocznie po powzięciu informacji o problemach producent wycofał model ze sprzedaży oraz poinformował użytkowników o konieczności natychmiastowego wyłączenia urządzeń oraz ich wymiany na nowe, wolne od wad egzemplarze.
JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED WYBUCHEM BATERII W TELEFONIE?
Zapewne nie ma uniwersalnego rozwiązania, które w sposób jednoznaczny zabezpieczałoby użytkowników przed eksplozją, bowiem niektóre sytuacje związane są z wadami fabrycznymi urządzeń i nie wynikają z nieprawidłowości w ich użytkowaniu. Niemniej jednak, na wszelki wypadek warto przestrzegać podstawowych zasad związanych z obsługą i użytkowaniem smartfonów, w tym:
- Nie doprowadzać do nadmiernego nagrzewania urządzeń, w szczególności nie narażać ich na zbyt długie oddziaływanie wysokich temperatur, nie pozostawiać na słońcu
- Nie pozostawiać bez potrzeby telefonu podłączonego do ładowarki, już po zakończeniu procesu ładowania, np. na całą noc
- Nie umieszczać telefonu pod poduszką, czy bezpośrednio obok miejsca snu, czy wypoczynku
- Nie wykonywać na telefonie skomplikowanych, prądożernych operacji podczas jego ładowania
- Korzystać z oryginalnych ładowarek, dedykowanych dla danego urządzenia przez jego producenta
ODZYSKIWANIE DANYCH Z TELEFONU PO WYBUCHU BATERII
Choć wybuch baterii w telefonie nie zawsze musi być niebezpieczny dla jego użytkownika, to zwykle kończy się całkowitym zniszczeniem urządzenia, a co za tym idzie również do utratą dostępu do zapisanych w jego pamięci danych. W takich sytuacjach jedynym ratunkiem dla cyfrowych informacji jest przekazanie urządzenia w ręce specjalistów z laboratorium odzyskiwania danych.
W pierwszej kolejności specjaliści z zakresu data recovery dokonują analizy uszkodzenia oraz szacują rozmiar usterki, a następnie wytypują metodę przywracania dostępu do danych, która zapewni najlepsze rezultaty. W przypadku spalenia urządzenia, dla skuteczności procesu decydujące znaczenie będzie miał jednak stan samej kości pamięci – jeśli nie została ona doszczętnie zniszczona w wypadku, to zwykle dane można odzyskać.
Odzyskiwanie danych z telefonu zniszczonego na skutek wybuchu baterii to złożony proces, wymagający zastosowania zaawansowanych metod wyczytywania danych bezpośrednio z kości pamięci.
Jednakże jeśli dane przedstawiają dla użytkownika wartość sentymentalną, czy biznesową, warto przekazać nośnik w ręce profesjonalnego laboratorium odzyskiwania danych, z doświadczeniem w obsłudze najpoważniejszych przypadków uszkodzeń smartfonów.
MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń telefonów i smartfonów w największym europejskim centrum odzyskiwania danych w Warszawie
Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń“
Ciekawa strona dotycząca odzyskiwania danych z telefonów i smartfonów.