single-post.php
Posts

Blog

TRADYCYJNE TELEFONY W ODWROCIE, CZYLI ODZYSKIWANIE DANYCH Z TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH STARSZEJ GENERACJI

 

Po usługę odzyskiwania danych świadczoną przez laboratorium MiP Data & Forensic zgłasza się coraz więcej użytkowników telefonów starszej generacji. Czyżby technologia zatoczyła koło i nastąpił powrót do prostszych urządzeń?

 

TRADYCYJNE TELEFONY KOMÓRKOWE WRACAJĄ DO ŁASK

Pomimo ogromnej popularności smartfonów (według danych opublikowanych przez IDC za III kwartał ubiegłego roku w Polsce sprzedało się ponad 2,46 mln urządzeń) całkiem sporym zainteresowaniem cieszą się znów tradycyjne telefony komórkowe.

Choć posiadanie smartfona przekłada się na wiele korzyści – urządzenie potrafi w dużej mierze uzupełnić, a niekiedy zastąpić wręcz pracę komputera, dostarcza rozrywki i stanowi skuteczne narzędzie zabijania (żeby nie powiedzieć kradzieży!) wolnego czasu, to coraz więcej osób zaczyna dostrzegać mankamenty używania nowoczesnych telefonów.

Przede wszystkim urządzenia wyposażone są w mnóstwo funkcji i możliwości, które tak naprawdę wielu użytkownikom nie są do niczego potrzebne. Współczesne telefony stanowią rozwiązania bardzo zaawansowane technologicznie, co sprawia, że dla wielu osób ich obsługa staje się po prostu zbyt trudna. Jednocześnie doposażanie kolejnych modeli telefonów w coraz to nowe funkcje sprawia, że ceny niektórych z nich osiągają pułap nawet kilku tysięcy złotych, w efekcie nie każdy może sobie pozwolić na zakup nowoczesnej komórki.

Coraz więcej użytkowników, zwłaszcza w kręgach biznesowych, zaczyna zdawać sobie również sprawę z niebezpieczeństw jakie czyhają na dane zapisywane w pamięciach smartfonów. Urządzenia narażone są przede wszystkim na ataki hakerskie, mające na celu kradzieże danych. Poza tym znaczna część informacji generowanych przez urządzenia docelowo trafia na serwery zewnętrznych podmiotów – dostawców różnego rodzaju usług chmurowych, czy producentów popularnych aplikacji. Regularnie dobiegają nas również doniesienia medialne o możliwościach jakie dają technologie w zakresie podsłuchiwania i inwigilowania użytkowników nowoczesnych telefonów. W efekcie wiele osób nie chce by informacje chronione przez nie jako różnego rodzaju tajemnice trafiły w niepowołane ręce z tak błahego powodu jakim jest używanie smartfona.

 

ODZYSKIWANIE DANYCH Z TELEFONU KOMÓRKOWEGO

W ostatnim czasie trend ten zaczął być zauważalny także w naszym laboratorium, które niemal każdego dnia przyjmuje zlecenia odzyskiwania danych z telefonów komórkowych starszej generacji. I choć pojemności ich pamięci są zazwyczaj zdecydowanie mniejsze od tych stosowanych w smartfonach, to na skutek awarii urządzeń, czy omyłkowego usunięcia danych użytkownicy tracą listy kontaktów, wychodzące oraz przychodzące wiadomości sms i mms, a także fotografie. Pozornie wydawać by się mogło, że informacje te nie przedstawiają wielkiej wagi, jednak proces odzyskiwania danych z telefonu przeprowadzany jest niekiedy z potrzeby odzyskania przez użytkownika tylko jednego kontaktu, czy historii korespondencji wyłącznie z jednym numerem telefonu.

Paradoksalnie, w smartfonach których użytkowanie stwarza potencjalnie spore ryzyko uzyskania dostępu do danych przez osoby nieuprawnione, we względów bezpieczeństwa wielu producentów szyfruje dane zapisywane w pamięci urządzenia, co sprawia, że w niektórych przypadkach utraty danych również sam użytkownik nie ma możliwości odzyskania dostępu do nich – zatem mechanizmy, które mają chronić właścicieli sprzętu obracają się przeciwko nim.

 

HISTORIA POŁĄCZEŃ I WIADOMOŚCI SMS JAKO DOWÓD W POSTĘPOWANIU SĄDOWYM

Jeśli chodzi o ODZYSKIWANIE DANYCH Z TELEFONU komórkowego, to bardzo często proces realizowany jest w związku z koniecznością pozyskania materiału w ramach prowadzonego postępowania prokuratorskiego, bądź sądowego, w którym dane zabezpieczone na nośniku mają stanowić materiał dowodowy.

Tego typu prace realizowane są zarówno na zlecenie podmiotów prywatnych, wykorzystujących materiał w sprawach cywilnych, rodzinnych oraz związanych z przestępstwami cyberstalkingu, jak również na rzecz organów ścigania, prowadzących postępowania w sprawach karnych, zagrożonych najwyższymi wymiarami kar, w tym także w sprawach pedofilii.

 

ODZYSKIWANIE DANYCH Z TELEFONU komórkowego, zwłaszcza połączone z przeprowadzeniem analizy z zakresu informatyki śledczej, pod kątem występowania na nośniku treści mogących stanowić materiał dowodowy to usługa przeżywająca swego rodzaju renesans, związany z zauważalnym wzrostem zainteresowania prostszymi modelami urządzeń.