single-post.php
Posts

Blog

ODZYSKIWANIE DANYCH ZE ZŁAMANEGO TELEFONU, CZYLI KOLEJNA HISTORIA Z HAPPY ENDEM

Do laboratorium MiP Data & Forensic każdego dnia zrozpaczeni klienci dostarczają uszkodzone nośniki z nadzieją na odzyskanie z nich danych. Przyczyny utraty cyfrowych informacji są zwykle bardzo zróżnicowane – od samoistnych usterek nośników, po awarie spowodowane przez użytkowników.

W przypadku telefonów komórkowych i smartfonów brak dostępu do danych wynika zwykle z kilku podstawowych powodów, w tym:

  1. Przypadkowe usunięcie całej historii konwersacji zamiast pojedynczych wiadomości
  2. Przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie, bez uprzedniego zabezpieczenia danych
  3. Usterki sprzętu wynikające z jego wad fabrycznych, bądź zwykłego zużycia
  4. Różnego typu wypadki prowadzące do awarii urządzenia
  5. Celowe zniszczenie telefonu przez użytkownika

Skuteczność procesu data recovery uzależniona jest w dużej mierze od skali uszkodzenia oraz czynności podejmowanych przez użytkownika po stwierdzeniu utraty danych. Jeśli brak danych wynika z ich wykasowania przez użytkownika, to dalsze używanie urządzenia ogranicza, a czasami wręcz uniemożliwia ich odzyskanie. Zapisywanie bowiem nowych treści w pamięci urządzenia prowadzi do nadpisania poprzedniej zawartości nowymi informacjami.

Poza tym, często powodzenie operacji odzyskiwania danych uzależnione jest od dostępności technologii pozwalających na odzyskanie danych, co wiąże się niekiedy z koniecznością dokonywania przez użytkowników trudnych wyborów. Niejednokrotnie muszą zdecydować co jest dla nich ważniejsze – dane, czy urządzenie na którym były zapisane. W niektórych przypadkach jedyną bowiem szansą na przywrócenie dostępu do danych jest ich wyczytanie bezpośrednio z kości pamięci urządzenia, tak zwaną metodą CHIP OFF. Jej zastosowanie wiąże się z koniecznością zniszczenia aparatu telefonicznego, jednak daje bardzo wysoką skuteczność. Biorąc pod uwagę wartość współczesnych telefonów, nie wszyscy klienci decydują się na wykorzystanie metody – nie każde dane są po prostu warte ceny zniszczenia urządzenia. Choć zwykle wybór bywa oczywisty – w pamięciach telefonów zapisywane są najczęściej dane, których nie można odtworzyć w żaden inny sposób, niż przez ich odzyskanie, a więc zdjęcia, historia korespondencji prowadzonej za pośrednictwem sms, bądź jednego z wielu dostępnych dziś na rynku komunikatorów, czy lista kontaktów.

Niemniej w niektórych sytuacjach, dostarczonemu do naszego laboratorium smartfonowi, nie może stać się już nic gorszego. Tak było właśnie w przypadku prezentowanym na zdjęciach, w którym telefon Huawei został niemal złamany przez samego właściciela. Użytkownik chcąc uniknąć ujawnienia przed małżonką materiałów świadczących o jego niewierności, zniszczył telefon na jej oczach. Oczywiście kiedy emocje nieco opadły okazało się, że zniszczonego urządzenia nie da się już uruchomić, zaś właściciel telefonu uświadomił sobie, że w jego pamięci, prócz historii romansu, znajdują się jeszcze inne ważne dla niego informacje.

ODZYSKIWANIE DANYCH ZE ZŁAMANEGO TELEFONU, CZYLI KOLEJNA HISTORIA Z HAPPY ENDEM
Odzyskiwanie danych ze złamanego telefonu
ODZYSKIWANIE DANYCH ZE ZŁAMANEGO TELEFONU, CZYLI KOLEJNA HISTORIA Z HAPPY ENDEM
Odzyskiwanie danych ze złamanego telefonu
ODZYSKIWANIE DANYCH ZE ZŁAMANEGO TELEFONU, CZYLI KOLEJNA HISTORIA Z HAPPY ENDEM
MiP Data & Forensic – odzyskiwanie danych, informatyka śledcza i computer forensic

W takiej sytuacji, kiedy płyta główna urządzenia zostaje uszkodzona, metoda CHIP OFF pozostaje jedynym ratunkiem dla danych. Doświadczenie zespołu MiP Data & Forensic pozwoliło na uratowanie 100 % danych, choć na pierwszy rzut oka proces wydawał się bardzo trudny do zrealizowania.