single-post.php
Posts

Blog

ODZYSKIWANIE DANYCH Z TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH I SMARTFONÓW

 

Rynek telefonów komórkowych i smartfonów rośnie z roku na rok. W 2018r. ze smartfonów korzysta już ponad 2/3 ludności na świecie, większość z nich z dostępem do mobilnego internetu.

Nie ma się co dziwić. Nowoczesny smartfon potrafi naprawdę wiele, z powodzeniem zastępuje pracę wielu urządzeń, ułatwia codzienne życie, wspomaga pracę biura. Wiele możliwości dają sami producenci telefonów, wyposażając je w szereg funkcjonalności, które dodatkowo można rozszerzać o dostępne na rynku aplikacje.

Jakie zatem funkcje pełnią smartfony?

 1. Aparat fotograficzny – dzięki wysokiej jakości aparatom wbudowanym w telefon użytkownicy mogą wykonywać naprawdę dobrej jakości zdjęcia. Choć oczywiście smartfon nie jest w stanie zastąpić profesjonalnego aparatu wykorzystanego w profesjonalnej fotografii, to z całą pewnością nie ustępuje niczym automatycznym aparatom kompaktowym. Zaś zdecydowana większość komórek wyposażona jest wręcz w dwa aparaty, dzięki czemu tak wielką popularność zdobyły w ostatnich latach zdjęcia wykonywane z ręki, bądź przy użycia sticka, czyli selfie.
 2. Nawigacja – aplikacje z funkcją nawigacji można zainstalować praktycznie w każdym smartfonie. Wystarczy połączenie z internetem by bez przeszkód poruszać się np. przy pomocy NaviExpert, Automapy, Yanosika, czy po prostu gogle maps. I choć dziś także niemal każde auto fabrycznie wyposażone jest w nawigację, to u niektórych producentów aktualizacja map bywa dosyć kosztowna. Bezpłatne aplikacje w telefonie stanowią zatem doskonałą alternatywę dla rozwiązań komercyjnych.
 3. Poczta mail – obsługa poczty elektronicznej z poziomu telefonu komórkowego stała się już standardem. Dzięki mobilnemu połączeniu z internetem można na bieżąco wysyłać i odbierać wiadomości bezpośrednio z programu pocztowego, bądź przez jedną z wielu aplikacji.
 4. Komunikator – trudno zliczyć dostępne dziś aplikacje służące do komunikowania się przy pomocy smartfona wyposażonego w dostęp do sieci. Skype, viber, whatsapp, hangout, czy messenger to tylko jedne z wielu wykorzystywanych przez użytkowników komunikatorów.
 5. Multimedia – dzięki wbudowanym mikrofonom, głośnikom oraz wyposażaniu nowoczesnych smartfonów w wysokiej jakości matryce, oglądanie na telefonie filmu nie stanowi dziś najmniejszego problemu.
 6. Skaner – wystarczy zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, by wykonać skan dowolnego dokumentu i niemal natychmiast dowolnie z niego korzystać.
 7. Zegar – choć tradycyjne zegarki na rękę nadal mają wielu zwolenników, a w niektórych kręgach zegarek stanowi jeden z wyznaczników prestiżu i statusu społecznego, to wiele osób sprawdza czas właśnie przy użyciu komórki. Wiele osób docenia również funkcję drzemki w budziku, która choć o kilka minut pozwala odwlec moment pobudki.
 8. Kalkulator – to chyba jedna z najprostszych funkcji realizowanych przez telefon, jednak w wielu sytuacji niezbędna. Nawet w biurze, kiedy akurat tradycyjny kalkulator zawieruszy się, z powodzeniem możemy sięgnąć do tego w telefonie.
 9. Komputer – biorąc pod uwagę wszystkie powyższe funkcjonalności oraz mając w pamięci wiele innych, z których na co dzień korzystamy używając naszego smartfona, z całą pewnością można stwierdzić, że w wielu przypadkach potrafi on zastąpić pracę komputera.
 10. Do tego dzięki smartfonowi można wstawić pranie, zaopatrzyć lodówkę, połączyć się z inteligentnym domem, czy komunikować z samochodem. Aplikacji i funkcji wciąż przybywa, a wszystkich nie znają zapewne nawet najwięksi fani nowych technologii

ODZYSKIWANIE DANYCH Z TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH I SMARTFONÓW

 

Odzyskiwanie danych z telefonów komórkowych i smartfonów

Wszystko to sprawia, że współczesne telefony, poza swą pierwotną funkcją, czyli możliwością wykonywania połączeń głosowych, są niezwykle wszechstronnymi urządzeniami. Z powodzeniem znajdują zastosowanie do celów prywatnych, w dużej mierze uzupełniają pracę biurową. Za pomocą telefonu z powodzeniem można wysyłać oferty dla klientów, czy realizować przelewy do kontrahentów. Zaś dzięki temu, że pojemności pamięci ociągają już nawet wartość 1 TB, w smartfonach archiwizujemy duże ilości wartościowych informacji, których utrata bywa bardzo dotkliwa. A dane ze smartfonów tracimy równie często, jak te zapisywane na dysku twardym.

Dlatego MiP Data & Forensic, wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnego społeczeństwa informacyjnego oferuje odzyskiwanie danych z dysku twardego, a także odzyskiwanie danych z telefonów komórkowych i smartfonów. Choć oba typy urządzeń zdecydowanie różnią się budową oraz specyfiką zapisu danych, to każde odzyskiwanie danych polega na realizacji takich czynności programowo – sprzętowych, by uzyskać dostęp do danych utraconych na skutek błędów użytkowników, bądź awarii urządzeń.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny utraty danych ze smartfonów na skutek błędów ich właścicieli:

 1. Omyłkowe wykasowanie danych
 2. Usunięcie całej zawartości folderu zamiast pojedynczego pliku (wykasowanie zdjęć, usunięcie całej listy kontaktów, czy wszystkich wiadomości sms)
 3. Przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie

W celu odzyskania wykasowanych danych ze smartfona konieczne jest użycie specjalistycznego oprogramowania, dedykowanego danemu egzemplarzowi.

Dużo trudniejsze jest odzyskiwanie danych z telefonów uszkodzonych fizycznie. Trzeba wiedzieć, ze smartfony niezwykle często ulegają różnorakim wypadkom, skutkującym zniszczeniem aparatu, a tym samym brakiem dostępu do danych, jak np.:

 1. Zalanie, utopienie smartfona
 2. Upadek telefonu na twardą powierzchnię
 3. Stłuczenie wyświetlacza

W przypadku rozległych usterek mechanicznych, odzyskiwanie danych możliwe jest dzięki zastosowaniu zaawansowanych inwazyjnych metod (ISP, czy CHIP OFF), polegających na wyczytywaniu danych bezpośrednio z kości pamięci telefonu, stanowiącej element płyty głównej urządzenia.

Współczesne inteligentne telefony niczym nie przypominają pierwszego telefonu komórkowego z 1973 roku, ani tym bardziej swego pierwowzoru wynalezionego w 1876 roku roku przez Alexandra Grahama Bella. Dzisiejsze smartfony to wielofunkcyjne urządzenia bardziej zbliżone swą budową do komputera, niż tradycyjnego telefonu ze słuchawką na kablu i obrotową tarczą do wybierania numeru.