single-post.php

ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU ZEWNĘTRZNEGO
Posts

Blog

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego

ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU ZEWNĘTRZNEGO

 

Dyski zewnętrzne cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Nie ma się czemu dziwić – dyski USB są wygodne w użytkowaniu, a ich ceny są przyjazne dla każdej kieszeni.

 

W tej chwili praktycznie każdy producent nośników ma w swym asortymencie dyski zewnętrzne – w sprzedaży dostępne są zatem dyski Seagate, Western Digital oraz Toshiba.
Do tego firmy produkujące różnego rodzaju elektronikę oferują pamięci masowe USB sprzedawane pod swoją marką, np. Verbatim, Intenso, Goodram czy Adata. Nie wszyscy użytkownicy zdają sobie jednak sprawę, że wewnątrz obudów sygnowanych różnymi Brandami znajdziemy dysk twardy jednego z trzech wymienionych na wstępie producentów, którzy pozostali na rynku po fuzjach, jakie w ostatnich latach miały miejsce pomiędzy właścicielami fabryk z liniami produkcyjnymi dysków twardych.

Dyski zewnętrzne – wygodna pamięć przenośna o szerokim spektrum zastosowania

Jeszcze kilka lat temu w sprzedaży dostępne były niemalże wyłącznie dyski zewnętrzne rozmiaru 3,5”, wyposażone w nośniki talerzowe. Z uwagi na gabaryty, ich użytkownie nie było tak wygodne, jak korzystanie z popularnych dziś dysków 2,5”. Dzięki niewielkim rozmiarom współczesny dysk USB jest poręczny i wygodny w użyciu, może być także bezpiecznie transportowany.

Dyski przenośne stanowią najczęściej rozszerzenie podstawowej pamięci instalowanej w komputerach stacjonarnych i laptopach. Często traktowane są także jako nośniki tymczasowe, używane na potrzeby przekopiowania danych do innego urządzenia. Użytkownicy kopiują również na dyski USB bieżące dane służbowe, które następnie zabierają do domu, by tam zakończyć pracę, na którą zabrakło czasu w biurze. Wraz z rosnącą świadomością w zakresie potrzeby wykonywania regularnych kopii zapasowych, dyski zewnętrzne wykorzystywane są także w celach archiwizacyjnych, wykonanie kopii najważniejszych danych na dysk połączony z komputerem poprzez kabel jest łatwe i szybkie.

 

Dyski przenośne HDD i SSD

Coraz częściej użytkownicy sięgają także po dyski przenośne typu SSD. Urządzenia takie mają wiele zalet, które dla licznego grona użytkowników mogą stanowić o przewadze SSD nad dyskami HDD – pracują bardzo szybko i praktycznie bezgłośnie. Pozornie wydaje się, że dyski SSD są bezawaryjne (i jako takie były zapowiadane w chwili debiutu na rynku), bo przecież ich budowa wewnętrzna jest o wiele mniej skomplikowana niż w przypadku dysków HDD. Tradycyjne dyski talerzowe zbudowane są z wielu ruchomych elementów mechanicznych, które pracując z dużą prędkością narażone są usterki fizyczne. Zwłaszcza poruszenie dyskiem w trakcie jego pracy, przewrócenie na biurko, czy upadek na podłogę w czasie kiedy nośnik podłączony jest kablem USB do komputera, może przynieść nieodwracalne w skutkach następstwa.

Choć budowa dysków SSD wydaje się o wiele mniej skomplikowana, ponieważ składają się praktycznie z samej elektroniki, nie wpływa to na znaczne ograniczenie ich awaryjności. Jednak chyba największą wadą dysków SSD jest ich cena – dysk zewnętrzny 2,5” o pojemności 1 TB kosztuje ok. 1000 zł. Dysk o tej samej pojemności, jednak wyprodukowany w technologii HDD kosztuje znacznie mniej, bo około 200 zł. Różnica jest zatem znaczna i chyba nawet szybkość pracy dysku SSD nie jest w stanie jej zrekompensować, zwłaszcza jeśli nośnik ma być wykorzystywany przez użytkownika prywatnego do celów domowych. Za kwotę 200 zł można kupić dysk zewnętrzny SSD o pojemności zaledwie 128 GB – jednak jeśli użytkownik nie jest wielkim fanem muzyki, czy kina i nie gromadzi na dysku dużej ilości plików multimedialnych, to pojemność ta też może okazać się wystarczająca do przechowywania prywatnych dokumentów.

Uszkodzenia dysków przenośnych

Niezależnie jednak, czy w obudowie zewnętrznej znajduje się dysk HDD, czy SSD, a także bez względu na ilość i jakość przetwarzanych danych elektronicznych, każdego może dotknąć utrata danych. Przyczyn braku dostępu do informacji zapisanych na dysku USB może być wiele – od błędów popełnianych przez użytkowników, po samoistne awarie urządzenia. Użytkownicy są źródłem niemal połowy przypadków utraty danych, do której dochodzi m.in. poprzez przypadkowe usunięcie zbyt dużej ilość danych, zamiast pojedynczych plików, czy sformatowanie nośnika. Poza tym niezwykle często dyski zewnętrzne transportowane są w niewłaściwych warunkach – bez odpowiedniej staranności i dbałości o sprzęt – bez żadnego zabezpieczenia w torbie po brzegi wypełnionej inną zawartością, czy wręcz luzem, rzucone na siedzenie samochodu. W takich okolicznościach nie trudno o usterkę, skutkującą brakiem dostępu do danych. Jakby tego było mało, także same urządzenia po prostu się psują, ulegając poważnym awariom mechanicznym oraz logicznym.

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego

Wszystko to sprawia, że firmy data recovery mają pełne ręce roboty. Do laboratorium MiP Data & Forensic praktycznie każdego dnia trafiają uszkodzone dyski zewnętrzne. Nasi specjaliści w pierwszej kolejności dokonują analizy uszkodzenia, która ma za zadanie określenie rodzaju i rozmiaru usterki, a także wytypowanie metody, która pozwoli na przywrócenie dostępu do danych.

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego, to zatem nic innego jak po prostu odzyskiwanie danych z dysku, bowiem dyski montowane w obudowach zwykle niewiele różnią się od ich odpowiedników instalowanych w komputerach czy laptopach.