single-post.php

ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU „PO PRZEJŚCIACH”
Posts

Blog

odzyskiwanie danych z dysku po uszkodzeniu mechanicznym

ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU „PO PRZEJŚCIACH”

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego

Jest to proces wymagający do swej skuteczności laboratoryjnych warunków, doświadczenia osób realizujących prace oraz specjalistycznych narzędzi. Profesjonalne firmy data recovery potrafią odzyskiwać dane niemal w każdym przypadku ich utraty, nawet kiedy nośnik nosi znamiona poważnych usterek mechanicznych.

Jednakże zdarzają się przypadki, w których nawet wyspecjalizowany podmiot jest bezradny. Zazwyczaj dotyczą one sytuacji, w których użytkownik we własnym zakresie, mimo wszelkich przeciwskazań do rozpoczynania jakichkolwiek działań, podejmuje próby przywracania dostępu do danych. Mimo braku sprzętu, mimo braku choćby minimalnej wiedzy informatycznej i wbrew zdrowemu rozsądkowi właściciel dysku po stwierdzeniu jego uszkodzenia, otwiera nośnik z nadzieją, że uruchomi go ponownie.

 

IMG 8282
MiP Data & Forensic – odzyskiwanie danych, informatyka śledcza i computer forensic

 

Do MiP Data & Forensic niemal każdego dnia trafiają podobne przypadki, których scenariusz jest zawsze taki sam – dysk cykał, użytkownik myślał, że zaciął się jakiś element układu mechanicznego, który wystarczy lekko stuknąć lub poruszyć, by odwdzięczył się dalszą pracą. Niestety, zwykle po zajrzenia do środka dysku okazuje się, że przynajmniej od strony wizualnej jego budowa jest całkiem prosta i nie ma on zbyt wielu elementów, które można byłoby naprawić jednym ruchem ręki.

 

IMG 8287
MiP Data & Forensic – odzyskiwanie danych, informatyka śledcza i Computer forensic

W efekcie amatorskich prób użytkownika rozmiar usterki powiększa się, dysk przekazywany jest do naszego laboratorium z zanieczyszczeniami na powierzchni talerzy, niejednokrotnie w postaci odcisków palców użytkownika, a w najgorszych przypadkach rysami pozostawionymi przez śrubokręt wykorzystywany do otwarcia obudowy.

Odzyskiwanie danych z dysku po takich przejściach zwykle jest znacznie trudniejsze, niż gdyby trafił w ręce specjalistów wyłącznie z pierwotną usterką. Z tego względu specjaliści od odzyskiwania danych mówią, że to człowiek, a nie czynniki zewnętrzne, jest największym wrogiem dysku twardego i zapisanych na nim danych.

Dlatego jedyne co użytkownik powinien zrobić po stwierdzeniu awarii dysku, to wyjąć go z urządzenia w którym pracuje, bądź odłączyć od źródła prądu i niezwłocznie dostarczyć do specjalistycznego laboratorium MiP Data & Forensic. Właściwa reakcja na usterkę dysku jest gwarancją powodzenia operacji odzyskiwania danych.

Adresy punktów przyjmujących zlecenia można zobaczyć pod tym linkiem “Punkty przyjmowania zleceń

Ciekawa strona dotycząca odzyskiwania danych z dysków

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń dysków twardych i dysków SSD w największym europejskim  Centrum odzyskiwania danych w Warszawie