single-post.php

Odzyskiwanie danych z dysku najtrudniejsze przypadki
Posts

Blog

MiP Data & Forensic – odzyskiwanie danych, informatyka śledcza i computer forensic

Odzyskiwanie danych z dysku najtrudniejsze przypadki

Przyczyn utraty danych z dysków twardych jest wiele. Najczęściej wynikają one z samoistnej awarii nośnika, bądź z błędów popełnionych przez użytkownika. Wśród usterek dominują te związane z uszkodzeniem strefy mechanicznej dysków. Odzyskiwanie danych z dysku najtrudniejsze przypadki.

Niemniej, do MiP Data & Forensic trafiają również przypadki wybiegające poza standardowe uszkodzenia dysków. Są one zwykle bardziej wymagające od typowych usterek – potrzebują więcej czasu na realizacje, a największym problemem bywa często samo obranie właściwej metodologii prac.

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z dwoma bardzo ciekawymi przypadkami – jeden dotyczył dysku, a wręcz całego laptopa strawionego przez pożar, drugi komputera po zalaniu biura.

Odzyskiwanie danych z dysku po pożarze

Możliwość przywrócenia dostępu do danych z dysku, który znalazł się  w pomieszczeniu objętym ogniem zależy m.in. od poziomu zniszczenia sprzętu, w którym dysk pracował oraz stopnia uszkodzenia samego nośnika. Jeśli dysk znajdował się tylko w pomieszczeniu, w którym pojawił się ogień, ale sam nie był narażony na działanie płomieni i wysokich temperatur, szanse na odzyskanie danych są duże. Jednak, jeśli niemal cały sprzęt został strawiony przez ogień, może być już ciężej. Jeszcze gorzej, jeśli do wnętrza dysku dostała się sadza, a warstwa magnetyczna talerzy odwarstwiła się od szklanej czy metalowej powierzchni na którą została napylona. Właśnie podobny przypadek stał się przedmiotem badań inżynierów MiP Data & Forensic. Laptop został niemal doszczętnie spalony. Już samo wymontowanie dysku z tak uszkodzonej obudowy przysporzyło pewnych problemów, jednak po otwarciu okazało się, że talerze zachowały się w naprawdę dobrym stanie, co pozwoliło na wyczytanie dużej części danych.

ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU NAJTRUDNIEJSZE PRZYPADKI 
MiP Data & Forensic – odzyskiwanie danych, informatyka śledcza i Computer forensic

 

Odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu

Przywracanie danych z nośnika po zalaniu to drugi skrajny przypadek, przysparzający zwykle specjalistom sporo trudności. Tu także możliwość uzyskania dostępu do danych zależy od tego jak długo sprzęt miał kontakt z cieczą, czy zalany został sam komputer, ewentualnie klawiatura laptopa, w efekcie czego doszło do przepięcia i uszkodzenia mechaniki dysku, czy cały sprzęt łącznie z dyskiem twardym stał przez dłuższy czas w wodzie. Poniższe zdjęcia przedstawiają nośnik wyjęty z komputera, stojącego przez cały weekend pomieszczeniu zalanym przez wodę napływającą przez cały czas przez pękniętą rurę. Woda dostała się także do wnętrza dysku. Proces odzyskiwania danych był żmudny i czasochłonny, ale po oczyszczeniu powierzchni talerzy możliwe było odzyskanie najważniejszych dla klienta danych.

 

Odzyskiwanie danych z dysku najtrudniejsze przypadki
MiP Data & Forensic – Odzyskiwanie danych z dysku najtrudniejsze przypadki

 

MiP Data & Forensic oferuje odzyskiwanie utraconych danych z najcięższych przypadków uszkodzeń dysków twardych i SSD w największym europejskim centrum odzyskiwania danych w Warszawie

O dyskach i uszkodzeniach dysków możemy przeczytać na stronie Odzyskiwanie Danych z Dysku