single-post.php
Posts

Blog

ODZYSKIWANIE DANYCH Z BANANA, CZYLI JAK ODZYSKAĆ DANE ZE ZŁAMANEGO SMARTFONA

W ostatnich dniach do laboratorium MiP Data & Forensic trafił niezwykle ciekawy przypadek. Smartfon marki Samsung, w wyniku nieszczęśliwego wypadku został wygięty tak mocno, że niewiele brakowało by doszło do jego złamania. Zniszczenia sprzętu były na tyle rozległe, że również płyta główna smartfona uległa znacznemu odkształceniu, a wiele połączeń na elektronice zostało przerwanych, bądź poważnie nadwyrężonych.

ODZYSKIWANIE DANYCH Z BANANA, CZYLI JAK ODZYSKAĆ DANE ZE ZŁAMANEGO SMARTFONA

 

Wizualne oględziny sprzętu uzasadniały zatem obawę, że uszkodzeniu uległa również kość pamięci telefonu, w której zapisywane są dane, tym bardziej, że po podłączeniu go do źródła zasilania i dedykowanych narzędzi zupełnie nie reagował. Na szczęście, zastosowanie rozwiązań programowo – sprzętowych wykorzystywanych w MiP Data & Forensic pozwoliło na bezpieczne odseparowanie kości pamięci i podjęcie próby wyczytania danych bezpośrednio z niej, z pominięciem procesora telefonu.

 

ODZYSKIWANIE DANYCH Z BANANA, CZYLI JAK ODZYSKAĆ DANE ZE ZŁAMANEGO SMARTFONA

 

Taka metoda pozyskiwania danych bezpośrednio z modułów pamięci wylutowanych uprzednio z urządzenia źródłowego nazywana jest metodą CHIP OFF i jest możliwa do zastosowania dzięki wykorzystaniu innowacyjnego urządzenia VNR (Visual Nand Reconstructor), produkowanego przez firmę Rusolut. Technologia ta ma zastosowanie niemal we wszystkich przypadkach fizycznych uszkodzeń telefonów i innych nośników wyposażonych w pamięci NAND, w których zwykłe metody programowe zawodzą, bądź nie mogą być zastosowane z uwagi na rozmiar uszkodzenia sprzętu. W takich sytuacjach sam nośnik, czyli telefon ma drugorzędne znaczenie – nikt nie skupia się na jego naprawie, czy przywróceniu mu sprawności – wręcz przeciwnie – po zakończeniu procesu urządzenie nie nadaje się do dalszej pracy. To dane zapisane na nim stanowią dla klienta największą wartość, dlatego eksperci data recovery dokładają wszelkich starań, by proces odzyskiwania danych z telefonu zakończył się sukcesem.

 

ODZYSKIWANIE DANYCH Z BANANA, CZYLI JAK ODZYSKAĆ DANE ZE ZŁAMANEGO SMARTFONA

Podobnie pozytywny finał miał opisywany przypadek – mimo dużych uszkodzeń, dane ze zniszczonego smartfona zostały odzyskane w 100%. MiP data & Forensic posiada w swej ofercie również odzyskiwanie danych ze złamanego smartfona, odzyskiwanie danych po zalaniu telefonu, czy odzyskiwanie danych ze smartfona ze zniszczonym wyświetlaczem.