single-post.php
Posts

Blog

CZY WYOBRAŻACIE SOBIE NIEODWRACALNĄ UTRATĘ WASZYCH DANYCH?

 

W ostatnich latach, wraz ze wzrostem ilości wykorzystywanych urządzeń cyfrowych – zarówno w życiu prywatnym, jak również w biznesie, generujemy coraz większe ilości danych elektronicznych. Z szacunków firmy Samsung opublikowanych na łamach Forbes wynika, że w 2018 roku świat wytwarza 50 000 GB danych na sekundę. W chwili obecnej korzystanie z danych cyfrowych jest zatem niemal tak naturalne, jak oddychanie. Czy wobec tego jesteśmy w stanie funkcjonować bez danych?

 

ILE TO JEST 50 000 GB DANYCH?

Trudno wyobrazić sobie tempo przyrostu danych w ilości 50 000 GB na sekundę. Przeciętny dysk w komputerze wykorzystywanym do celów prywatnych instalowany w domowym komputerze lub laptopie ma pojemność 500 GB. Zatem by zmieścić 50 000 GB potrzeba 100 takich dysków. Oczywiście na sekundę. W ciągu minuty zapełni się zatem 6000 dysków o pojemności 500 GB, zaś w ciągu godziny będzie ich 360 000. Po upływie doby potrzeba będzie już 8 640 000 dysków o pojemności 500 GB.

 

CYFROWA RZECZYWISTOŚĆ

Każdego dnia wykonujemy niezliczone ilości operacji przy wykorzystaniu elektronicznych nośników danych – robimy zdjęcia, korzystamy z social mediów, realizujemy transakcje płatnicze, wysyłamy i odbieramy pocztę. Coraz rzadziej zdarza się nam sięgać po papier i długopis, by przygotować chociażby listę zakupów. Nie mówiąc już o ilości czynności wykonywanych przy użyciu komputerów na potrzeby biznesu. Dziś coraz mniej dokumentów archiwizuje się w postaci papierowej. Oczywiście nie ma się co temu dziwić, ponieważ dane wytwarzamy w takim tempie, że trudno wyobrazić sobie rozmiar powierzchni magazynowych, które byłyby potrzebne do ich przechowywania.

Przyzwyczajamy się, że dane zawsze mamy na wyciągnięcie ręki – nawet smartfony mają dziś tak rozbudowane funkcjonalności, że w wielu przypadkach z powodzeniem mogą zastąpić, bądź przynajmniej w dużej mierze uzupełnić pracę komputera. A dzięki dostępowi do plików w chmurze, wiele czynności można wykonywać zdalnie bez potrzeby przychodzenia do biura.

Wszystko to jednak sprawia, że wiele osób żyje w przekonaniu, że informacje cyfrowe są im dane raz na zawsze, że są niezniszczalne. Z wartości i znaczenia danych elektronicznych często nie zdajemy sobie sprawy, aż do momentu ich utraty. A ta potrafi być wyjątkowo dotkliwa, o czym przekonało się wiele firm, stających przed wyborem zamknięcia biznesu, bądź ponownego wytworzenia informacji. Proces odtwarzania danych bywa jednak bardzo żmudny i pracochłonny, czasami wręcz niemożliwy do zrealizowania. Można bowiem wyobrazić sobie architekta, tracącego niemal ukończony złożony projekt. Trudności w płynności świadczenia usług może mieć także biuro rachunkowe, tracące dane księgowe swych klientów. Zwykle odtworzenie cyfrowych zapisów finansowych jest możliwe na podstawie dokumentów papierowych, jednak ponowne wprowadzenie do pamięci komputera dużej ilości danych jest wymagającym przedsięwzięciem. Biorąc jednocześnie pod uwagę konieczność prowadzenia bieżących księgowań, przywrócenie płynności pracy biura rachunkowego wymaga ogromnych nakładów czasu. Przykłady można oczywiście mnożyć w nieskończoność, bowiem niezależnie od branży i profesji, niemal wszyscy pracują dziś na danych cyfrowych.

CZY WYOBRAŻACIE SOBIE NIEODWRACALNĄ UTRATĘ WASZYCH DANYCH?
Odzyskiwanie danych z dysku

 

ODZYSKIWANIE DANYCH

Problem utraty danych może stanowić zatem traumatyczne przeżycie dla ich właściciela, niezależnie od tego czy są to zdjęcia o wartości sentymentalnej, czy informacje o dużej wartości biznesowej. Kiedy człowiek zaczyna uświadamiać sobie jak ważne były dla niego utracone dane, dalsze funkcjonowanie bez nich wydaje się niemożliwe.

Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków utracone dane można odzyskać w profesjonalnym laboratorium. Najważniejsze, by w obliczu awarii urządzenia skutkującej brakiem dostępu do danych zachować zimną krew i nie podejmować czynności, które mogłyby być nieodwracalne w skutkach, czyli – nie odzyskiwać danych we własnym zakresie, nie instalować na nośniku żadnych programów do odzyskiwania danych, nie próbować raz po raz uruchamiać dysku.

Bowiem by odzyskiwanie danych mogło być skuteczne, konieczne jest przekazanie nośnika w ręce specjalistów.
MiP Data & Forensic świadczy usługi odzyskiwania danych z dysków twardych, macierzy RAID, telefonów komórkowych i smartfonów, kart pamięci oraz wszelkich innych urządzeń wyposażonych w pamięci cyfrowe.