single-post.php

CZY NALEŻYCIE DBASZ O SWOJE DANE OSOBOWE
Posts

Blog

CZY NALEŻYCIE DBASZ O SWOJE DANE OSOBOWE

CZY NALEŻYCIE DBASZ O SWOJE DANE OSOBOWE ZAPISANE W SMARTFONIE, CZY LAPTOPIE?

Czternasty już raz obchodzimy dziś Dzień Ochrony Danych Osobowych. Z tej okazji na zainteresowanych czeka szereg imprez mających na celu przybliżenie tematu i przypomnienie o konieczności zapewnienia należytej ochronie danym osobowym.

 

CYFROWE DANE OSOBOWE

Szum sprzed niemal dwóch lat związany z wejściem w życie RODO wyostrzył zmysły Polaków na tematykę ochrony danych osobowych oraz zwiększył ich świadomość w zakresie konieczności zapewnienia należytego poziomu bezpieczeństwa dotyczących ich informacji. Ta zwiększona czujność jest istotna zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż znaczna część życia współczesnego człowieka przeniosła się do wymiaru wirtualnego, w którym czyha na niego mnóstwo zagrożeń.

Dobrze zatem, że dziś przywiązujemy już nieco większą, niż jeszcze kilka lat temu wagę, do tego kto i w jakim celu przetwarza nasze dane, bowiem funkcjonując w cyfrowej rzeczywistości niemal każdego dnia jesteśmy zmuszeni do przekazywania jakichś informacji o sobie – bez tego nie załatwimy dziś praktycznie żadnej spawy, nie zrealizujemy zakupów w sieci, nie uzyskamy potrzebnych nam informacji.

Ponadto wiele sklepów i usługodawców zachęca swoich klientów do pozostawienia informacji o sobie, oferując programy lojalnościowe obejmujące dodatkowe rabaty, czy indywidualne promocje w zamian za udostepnienie danych. W efekcie na każdym kroku zmuszeni jesteśmy do przekazywania swoich danych osobowych obejmujących w szczególności adres zamieszkania, numer telefonu i adres mailowy, a przy realizacji zakupów w sieci także parametry karty kredytowej. I o ile wobec administratorów przetwarzających nasze dane osobowe mamy wysokie oczekiwania, co do ich bezpieczeństwa, to niewiele osób w należyty sposób troszczy się o swoje dane osobowe zapisywane w pamięci urządzeń codziennego użytku.

 

INFORMACJE PRZECHOWYWANE PRZEZ UŻYTKOWNIKÓW W PAMIĘCIACH URZĄDZEŃ CYFROWYCH OBEJMUJĄ RÓWNIEŻ DANE OSOBOWE

W zasobach nośników elektronicznych przechowujemy zdecydowanie więcej różnego rodzaju informacji o sobie, niż przekazujemy na potrzeby zakupów w sieci – zapisana jest w nich często historia niemal całego naszego życia, przebieg różnego rodzaju schorzeń, informacje o diagnostyce i hospitalizacji, prywatne dokumenty, informacje finansowe, maile, czy fotografie z wielu lat życia. W urządzeniach gromadzone są często również informacje związane z pracą zawodową, naukową oraz rozwojem naszego biznesu, a więc również informacje stanowiące różnego rodzaju tajemnice przedsiębiorstwa.

Pomimo ogromu danych cyfrowych przechowywanych w pamięciach urządzeń przenośnych czasami można odnieść jednak wrażenie, że wielu użytkowników nowych technologii zupełnie nie zdaje sobie sprawy z ich rangi, a także z ryzyka jakie może pociągnąć za sobą przypadkowe zagubienie sprzętu, czy jego kradzież i w efekcie uzyskanie dostępu do danych przez osoby nieuprawnione. Większość osób nie stosuje bowiem praktycznie żadnych zabezpieczeń sprzętu na wypadek właśnie takich zdarzeń losowych.

 

NIEBEZPIECZEŃSTWA WYNIKAJĄCE Z WYKORZYSTANIA CUDZYCH DANYCH OSOBOWYCH PRZEZ OSOBY NIEUPRAWNIONE

Potencjalny złodziej, bądź osoba, w ręce której trafią dane osobowe mają niezwykle szerokie możliwości ich wykorzystania, w efekcie może dojść do wielu nadużyć, w tym:

  1. Kradzieży tożsamości i podszywania się pod osobę, której dane dotyczą
  2. Prób uzyskiwania kredytów, pożyczek, bądź zaciągania innych zobowiązań na rzecz osoby, której dane zostały wykradzione
  3. Uzyskiwania informacji o stanie zdrowia osoby, której dane osobowe dotyczą (w sytuacjach kiedy dane te można otrzymać telefonicznie, bądź przez internet po podaniu numeru pesel, ale bez konieczności legitymowania się dokumentem tożsamości)
  4. Tworzenia fikcyjnych profili w mediach społecznościowych z wykorzystaniem danych osobowych

To oczywiście tylko jedne z nielicznych przykładów jakie mogą wiązać się z użyciem informacji o osobie bez jej wiedzy i zgody, zaś konsekwencje takiego zdarzania mogą być odczuwane latami.

 

W celu zabezpieczenia własnych danych osobowych zapisywanych i przechowywanych w pamięci smartfona, czy laptopa warto stosować chociażby ogólnie dostępne rozwiązania w postaci np. uwierzytelniania, zdefiniowania hasła, które uniemożliwia dostęp do urządzenia bez jego znajomości, czy szyfrowania danych. Rozwiązania te są proste do zastosowania nawet przez użytkowników nie posiadających zaawansowanej wiedzy informatycznej, jednak mogą skutecznie uchronić przed negatywnymi skutkami utraty sprzętu zawierającego poufne treści. Tym bardziej, że wiele urządzeń ma fabryczne zaimplementowane narzędzia ochrony danych – wystarczy tylko zacząć z nich korzystać.

CHROŃMY WIĘC SWOJE DANE – NIE TYLKO OD ŚWIĘTA.