single-post.php ODZYSKIWANIE ZDJĘĆ – RATUNEK DLA AMATORÓW SELFIE I PROFEJSNALNYCH FOTOGRAFÓW
Posts

Blog

Odzyskiwanie zdjęć

ODZYSKIWANIE ZDJĘĆ – RATUNEK DLA AMATORÓW SELFIE I PROFEJSNALNYCH FOTOGRAFÓW

Za nami półmetek wakacji – czasu beztroski, bliższych i dalszych wyjazdów, spotkań z przyjaciółmi, a także zdobywania nowych doświadczeń i nawiązywania znajomości. Wiele z tych chwil uwieczniamy na pamięciach aparatów fotograficznych, zaś biorąc pod uwagę fakt, iż w dzisiejszych czasach każdy posiadacz smartfona ma przy sobie aparat, zdjęć wykonujemy naprawdę dużo.

FOTOGRAFIA CYFROWA – MIŁA PAMIĄTKA, CZĘSTO NIEMOŻLIWA DO POWTÓRZENIA

W zależności od pojemności pamięci aparatu, zdjęcia przechowywane są na karcie, bądź przenoszone na inny nośnik w celu zwolnienia przestrzeni na nowe fotografie. W większości fotki docelowo przechowywane są na płytach CD, bądź DVD, a także na zewnętrznych dyskach twardych. I choć zwykle przeglądamy je stosunkowo rzadko, to wystarczy sama świadomość, że są w zasięgu ręki i w każdej chwili można do nich zajrzeć.

Jednak zdjęcia to nie tylko wspomnienia wakacyjne – to także część historii naszego życia, dokumentacja pierwszych dni i dorastania dzieci, najważniejszych wydarzeń rodzinnych, czy jedyna pamiątka po bliskich. Fotografie obejmują również projekty zawodowe – dokumentację postępów budowlanych, element dokumentacji medycznej, czy stomatologicznej, bądź produktów stanowiących ofertę sklepu internetowego.

UTRATA FOTOGRAFII – AWARIA KARTY I WYKASOWANIE ZDJĘĆ

Niezależnie od tematyki zdjęć, ich utrata jest zwykle bolesna dla ich właściciela. O ile bowiem utracone dokumenty, przy odpowiednim nakładzie czasu i pracy, można czasami odtworzyć, to nie da się cofnąć czasu, powtórzyć tych samych ujęć i jeszcze raz sfotografować te same osoby, rzeczy i miejsca. Strata jest tym bardziej dotkliwa, im bardziej doniosłe i ważne dla nas wydarzenie dokumentowała – można przeboleć reportaż z wypadu na działkę, jednak już utrata sesji zdjęciowej z ceremonii weselnej może stanowić niepowetowaną stratę.

PRZYCZYNY UTRATY ZDJĘĆ

Przyczyn utraty zdjęć może być wiele – od przypadkowego, czy omyłkowego usunięcia plików przez użytkownika, po sformatowanie nośnika, a także jego awarie fizyczne – zarówno te samoistne, jak również zawinione przez operatora sprzętu. Bardzo często zdarza się, że podczas przeglądania zdjęć i plików multimedialnych zapisanych na dysku przenośnym podłączanym do komputera przez USB, użytkownik niechcący pociągnie za kabel, zrzucając nośnik ze stołu czy biurka. Do usterek dysków zewnętrznych dochodzi także na skutek ich niedbałego przenoszenia, przepięć, a także użycia niewłaściwego zasilacza.

Także karty pamięci ulegają usterkom skutkującym brakiem dostępu do zdjęć, związanym najczęściej z awarią procesora, czy modułów pamięci umiejscowionych na płycie głównej karty. Również sami użytkownicy przyczyniają się do zniszczenia zapisów na karcie poprzez jej sformatowanie, czy wykasowanie zdjęć. Odzyskiwanie danych z karty pamięci sprowadza się zatem w wielu przypadkach do zastosowania metody CHIP OFF, czyli wyczytywania danych bezpośrednio z kości pamięci urządzenia.

ODZYSKIWANIE ZDJĘĆ W LABORATORIUM DATA RECOVERY

Technologia jest dziś jednak na tak zaawansowanym poziomie, że utrata danych z nośników elektronicznych w większości przypadków jest procesem odwracalnym. Odzyskiwanie zdjęć z kart pamięci, czy odzyskiwanie fotografii z dysku zewnętrznego to zadanie dla profesjonalnego laboratorium data recovery. Skuteczność procesu uzależniona jest od wielu czynników, w tym faktu użytkowania karty z aparatu, po usunięciu z niej danych. Zapisywanie nowych zdjęć na opróżniony z danych nośnik może spowodować nadpisanie poprzedniej zawartości, co czyni operację odzyskiwania danych trudną, a czasami niemożliwą do wykonania. Dlatego jeśli stwierdzimy, że usunięte dane są nam jednak potrzebne, nie należy więcej korzystać z nośnika.

Choć bardzo często fotografie mają dla swych właścicieli głównie wartość sentymentalną, to w wielu sytuacjach ich utrata może pociągnąć za sobą także konsekwencje biznesowe, np. w przypadku profesjonalnego fotografa. W takich przypadkach realizacja procesu przywracania dostępu do danych przez specjalistyczne laboratorium może okazać się jedynym wyjściem z opresji.