single-post.php

NAPRAWA DYSKU CZY ODZYSKIWANIE DANYCH
Posts

Blog

Naprawa dysku czy odzyskiwanie danych

NAPRAWA DYSKU CZY ODZYSKIWANIE DANYCH

W dzisiejszych czasach niemalże wszystkie dobra konsumpcyjne mamy na wyciągnięcie ręki, nie ma co się zatem dziwić, że ludzie przywykli już, że popsute urządzenie po prostu zastępuje się nowym sprawnym egzemplarzem. Tym bardziej, że wiele współcześnie użytkowanych sprzętów psuje się niemal tuż po zakończeniu okresu gwarancyjnego.

Łatwość dostępu do elektroniki użytkowej oraz przystępne ceny nowych urządzeń sprawiają, że dziś nikt nie myśli o naprawie uszkodzonych urządzeń. Zwłaszcza, że obecnie coraz trudniej znaleźć serwisy specjalizujące się w naprawie małych urządzeń AGD, czy RTV, poza tym często koszt naprawy przekracza cenę zakupu nowego urządzenia.

Czy naprawa dysku jest możliwa?

Choć reguła ta ma zastosowanie do niemal wszystkich urządzeń wykorzystywanych w życiu codziennym, w tym również sprzętu komputerowego, to nie do końca odnosi się do dysków twardych. Co prawda, w obliczu awarii dysku twardego konieczny jest zakup nowego egzemplarza, by w ogóle możliwa była jakakolwiek dalsza praca na komputerze, pozostaje jednak problem braku dostępu do danych zawartych na nośniku uszkodzonym. Dlatego, w takiej sytuacji, wielu użytkowników w pierwszym odruchu szuka pomocy właśnie w zakresie naprawy nośnika, nie zaś odzyskiwania z niego danych. Jest to oczywiście zrozumiała reakcja – pomimo rosnącej z roku na rok ilości urządzeń wyposażonych w elektroniczne nośniki danych oraz zwiększającej się świadomości wyedukowanego informatycznie społeczeństwa w zakresie kopii zapasowych – wiele osób nie słyszało o usługach odzyskiwania danych, póki nie dotknął ich problem utraty danych.

Dyski twarde to jednak urządzenia, których praktycznie się nie naprawia. A jeśli specjalista z laboratorium data recovery mówi o konieczności naprawy, to wyłącznie w kontekście przywrócenia nośnikowi sprawności na potrzeby uzyskania dostępu do strefy danych. W tym znaczeniu naprawa polega zatem np. na czasowym uruchomieniu niedziałającego dysku, czy wymianie uszkodzonych podzespołów na sprawne, by przy ich użyciu, przy wsparciu specjalistycznych rozwiązań programowo – sprzętowych, wyczytać dane.

Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim ze specyfiki założeń konstrukcyjnych oraz budowy dysków twardych, a także metodologii zapisu danych na talerzach nośników. Wszystko to sprawia, że dyski twarde produkowane są w warunkach zapewniających wysoką czystość powietrza, tak by żadne zanieczyszczenia nie dostały się do ich wnętrza. Podobnie wszelkie prace laboratoryjne związane z otwarciem dysku oraz wymianą elementów układu mechanicznego powinny odbywać się w warunkach możliwie zbliżonych do tych towarzyszących procesowi produkcji. Już nawet najmniejsze drobinki kurzu unoszące się w powietrzu, niewidoczne nawet gołym okiem mogą uszkodzić głowice dysku. W związku z tym, dysk z którego odzyskiwane były dane utracone na skutek usterki mechanicznej, nie będzie się już nadawał do dalszej pracy, w serwisie data recovery nie można już mu bowiem przywrócić sprawności.

naprawa dysku 93446713 small
MiP Data & Forensic – odzyskiwanie danych, informatyka śledcza i computer forensic

Naprawa dysków przez producentów w warunkach fabrycznych

Choć firmy data recovery nie mają warunków pozwalających na naprawę dysków, to praktycznie wszyscy producenci dysków twardych realizują tzw. refurbished (recertified), czyli fabryczne naprawy uszkodzonych dysków, powracających do nich z rynku w wyniku realizacji przez użytkowników uprawnień gwarancyjnych. W procesie takiego odświeżania dysku i nadawania mu drugiego życia producenci zachowują oczywiście standardy zapewniające trwałość i bezpieczeństwo procesu. Tak naprawione dyski wracają do ponownego obiegu, w efekcie na runku mnóstwo ofert sprzedaży dysków naprawianych fabrycznie. Co więcej, wiele z nich sprzedawanych jest jako nowe, a część nabywców zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że właśnie kupiło nośnik, który był już używany. Dyski takie są zwykle odpowiednio oznaczane przez producenta, zatem łatwo je rozpoznać – Western Digital wprowadza dodatkowy symbol wśród oznaczeń dysku, zaś Seagate nadrukowuje na etykiecie seledynową ramkę. Z punktu widzenia użyteczności dysku, fakt jego naprawy nie ma większego znaczenia dla użytkownika, naprawiony w ten sposób nośnik powinien działać jak nowy.

Dyski twarde – ich proces produkcji, specyfika działania HDD, a przede wszystkim fakt, że na tak niewielkiej powierzchni mieszczą się terabajty danych – to dla wielu osób prawdziwa magia. I właśnie ta magia poparta zaawansowaną technologią sprawia, że w kontekście dysków twardych nie mówi się o ich naprawie, lecz wyłącznie o odzyskiwaniu danych.