single-post.php

MAŁY PENDRIVE, WIELKI PROBLEM
Posts

Blog

Odzyskiwanie danych z pendrive

MAŁY PENDRIVE, WIELKI PROBLEM

Pendrive to niezwykle popularne i wygodne w użytkowaniu nośniki. Bez trudu mieszczą się w kieszeni spodni oraz w małej torebce damskiej i są w stanie pomieścić więcej informacji, niż jeszcze kilka lat temu dyski twarde.

Pendrive to popularne nośniki do przechowywania danych

Pendrive szturmem wdarły się do naszego życia i zyskały liczne grono użytkowników. Nośniki te są stosunkowo tanie – 16 GB pamięci kosztuje około 20 złotych i jest w stanie pomieścić tyle danych, ile przeciętnie znajduje się na komputerze wykorzystywanym do celów domowych, bądź biurowych. Oczywiście, pod warunkiem, że nie mówimy o koneserze kina, który na komputerze przechowuje kolekcję ulubionych filmów. Dobrej jakości, markowy nośnik o pojemności 256 GB to z kolei wydatek około 200 złotych. Póki co, 256 GB to największa dostępna na rynku pojemność, ale producenci wciąż pracują nad poprawą parametrów oraz zwiększaniem wydajności swoich produktów. Choć trudno to sobie wyobrazić, kiedy kilkanaście lat temu zaczynaliśmy pracę w branży odzyskiwania danych, większość dysków, która trafiała do naszego laboratorium nie przekraczała pojemności 80 GB. Pokazuje to, jak przez ten okres rozwinęła się technologia, a także trend dotyczący big data – w związku z globalną cyfryzacją ludzie zaczęli generować i przetwarzać coraz większe ilości danych, dlatego potrzebują większych i szybszych nośników.

Wszystko to sprawia, że na tak małym urządzeniu jakim jest pendrive – a zauważyć też należy, że producenci dążą do dalszej miniaturyzacji tych urządzeń – przechowywane są niezliczone ilości różnego typu danych. I w błędzie jest ten, komu wydaje się, że pendrive wykorzystywane są głównie przez użytkowników prywatnych do przechowywania mało istotnych informacji, bądź są używane wyłącznie na potrzeby przenoszenia danych na inne urządzenie. W dzisiejszych czasach pendrive stanowi często podstawowy nośnik do archiwizacji danych. Wiele osób wykorzystuje go także jako główny nośnik do przechowywania wszelkich danych w ogóle, zwłaszcza w sytuacji, kiedy wykonują pracę, w której konieczny jest ciągły dostęp do danych z wielu urządzeń, np. w ciągu dnia podczas pracy w biurze, a następnie wieczorem po godzinach w domu.

Typy uszkodzeń pendrive

W związku z tym, niezwykle często dochodzi do sytuacji, w których użytkownik traci dostęp do danych zapisanych na nośniku flash. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele – od wykasowania, bądź przypadkowego usunięcia danych, poprzez samoistne usterki nośników oraz fizyczne awarie spowodowane przez samych użytkowników. Złamanie pendrive to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w laboratorium data recovery. Czasami użytkownicy zwyczajnie zapominają, że nośnik połączony jest z komputerem poprzez gniazdo USB i zawadzają o wystające urządzenie, niszcząc je. Wiele przypadków uszkodzeń wynika także z nieprawidłowego odłączania urządzenia od komputera bez skorzystania z opcji bezpiecznego wysuwania nośnika. W efekcie dochodzi do przepięć powodujących uszkodzenia fizyczne, a często także zaburzenia spójności logicznej danych.

Biorąc pod uwagę specyfikę budowy tych nośników, a także możliwe typy usterek, uszkodzenia pendrive dzielą się na elektroniczne (fizyczne) oraz logiczne. Awarie fizyczne obejmują wszelkie usterki samego urządzenia, zaś usterki logiczne dotyczą przypadków, kiedy sam sprzęt jest sprawny, nie ma jednak dostępu do zapisanych na nim danych.

Odzyskiwanie danych z pendrive

Możliwość odzyskania danych z pendrive zależy od wielu czynników, w tym typu usterki, rodzaju zastosowanej przez producenta technologii, czy wykorzystanej przez laboratorium metodologii prac. Niezwykle skutecznym narzędziem w procesie odzyskiwania danych z nośników flash wyposażonych w pamięć NAND, do których pendrive się zaliczają, jest metoda CHIP OFF, pozwalająca na odzyskiwanie danych bezpośrednio z kości pamięci urządzenia. Pamięć odseparowywana jest od płyty głównej urządzenia w warunkach laboratoryjnych, a następnie dzięki specjalnym adapterom wyczytywane są kolejne jej obszary. Technologia CHIP OFF jest stosowana w przypadkach najpoważniejszych usterek fizycznych pamięci, w których tradycyjne metody zawodzą, np. nośnik jest na tyle uszkodzony, że nie komunikuje się z narzędziami stosowanymi w data recovery. CHIP OFF jest póki co na tyle nowatorską techniką, że stosowany jest tylko przez niektóre – profesjonalne laboratoria odzyskiwania danych.

Na skuteczność odzyskiwania danych z pendrive duży wpływ ma również zachowanie użytkownika po stwierdzeniu braku dostępu do danych. Niezwykle często zdarza się bowiem, że w obliczu przypadkowego wykasowania użytkownicy w pierwszej kolejności szukają pomocy w internecie. Kuszeni poradami na forach internetowych korzystają z amatorskich programów do odzyskiwania danych, niejednokrotnie niszcząc pierwotne zapisy. W efekcie utrudniają prace specjalistom, a niekiedy wręcz na tyle skutecznie nadpisują dane, że proces data recovery kończy się niepowodzeniem. Jeśli zatem dane na pendrivie mają istotną dla użytkownika wartość, lepiej nie podejmować samodzielnych prób ich odzyskiwania, tylko od razu oddać w ręce profesjonalistów. Jeśli nośnik trafi do laboratorium tuż po stwierdzeniu pierwotnej usterki, szanse na ich odzyskanie są bliskie 100%.