single-post.php

LABORATORIUM ODZYSKIWANIA DANYCH
Posts

Blog

Laboratorium odzyskiwania danych

LABORATORIUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Nieodłącznym elementem wyposażenia każdej profesjonalnej firmy świadczącej usługi data recovery jest laboratorium odzyskiwania danych.

Laboratorium data recovery jako serce firmy

Laboratorium uważane jest przez specjalistów z branży za serce firmy data recovery, bowiem posiadanie odpowiedniej infrastruktury stanowi jeden z podstawowych czynników wpływających na skuteczność i bezpieczeństwo realizacji procesu przywracania dostępu do danych. Choć oczywiście nie wszystkie operacje na nośnikach muszą być prowadzone w warunkach pełnej sterylności, to biorąc pod uwagę konstrukcję współczesnych dysków twardych, całość prac związanych z ingerencją w ich układ mechaniczny, wiążących się z koniecznością otwarcia dysku, powinna być prowadzona w środowisku zapewniającym wysoki poziom czystości powietrza.

Co zatem składa się na podstawowe wyposażenie laboratorium odzyskiwania danych?

1.Przede wszystkim, podstawę pracy specjalistów odzyskujących dane z nośników noszących znamiona usterek fizycznych, w których zachodzi konieczność wymiany uszkodzonych podzespołów, stanowi komora laminarna (bezpyłowa). Komora to miejsce, w którym stosowane są filtry oczyszczające powietrze z unoszących się w nim nawet najmniejszych, niewidocznych gołym okiem drobinek. Komora laminarna może przybrać postać odrębnego pomieszczenia, w niektórych firmach data recovery jest to po prostu pojedyncze stanowisko wyposażone w filtr powietrza.

2.Rozwiązania programowo – sprzętowe, na które składają się specjalistyczne narzędzia i programy dedykowane firmom specjalizującym się w odzyskiwaniu danych. Jest to przede wszystkim sprzęt światowych producentów, na którym pracę swą opiera praktycznie cała branża data recovery. Z uwagi na specyfikę i niszowy charakter branży istnieje kilka podstawowych narzędzi wykorzystywanych w toku procesu odzyskiwania danych, bez których nie może się obyć żadne laboratorium. Pracę sprzętu wspiera także specjalistyczne oprogramowanie, dające szersze możliwości działania niż amatorskie rozwiązania dostępne w sieci bezpłatnie, bądź za symboliczną opłatą. Swoją drogą korzystanie przez użytkowników z takich darmowych programów wiąże się z dużym ryzykiem pogorszenia stanu nośnika i nadpisania danych. Tym bardziej, że osoby nie posiadajace chociażby nawet podstawowej wiedzy informatycznej, skuszone obietnicami producenta, bądź dystrybutora softu, co do jego wysokiej skuteczności, pod oprogramowanie podłączają nawet nośniki uszkodzone fizycznie. Działania takie z całą pewnością nie pomagają dyskom – wręcz przeciwnie, w większości przypadków powiększają rozmiar pierwotnej usterki, a czasami wręcz bezpowrotnie niszczą dane.

3.Narzędzia i sprzęt automatyzujące, bądź usprawniające pracę laboratorium odzyskiwania danych – na które składają się różnego rodzaju przejściówki, czytniki, zestawy śrubokrętów, czy zestawy grzebieni do bezpiecznej wymiany głowic z dysków twardych. Znaczna część pracy z dyskami twardymi wymaga wykonania czynności manualnych – biorąc pod uwagę delikatną naturę poszczególnych elementów w dysku, a także nieodwracalność niektórych działań, wszelkie operacje na otwartych nośnikach powinny być wykonywane przy użyciu sprawdzonych rozwiązań, które wspierają pracę człowieka.

Powyższe elementy stanowią podstawę pracy każdej firmy świadczącej usługi odzyskiwania danych- bez nich praca jest mało skuteczna i nie do końca bezpieczna dla danych. Jednak by móc obsłużyć jak najwięcej przypadków, przekazywanych przez klientów do serwisu, konieczne jest posiadanie wielu innych narzędzi, a także całego zbioru dysków, których podzespoły mogą być wykorzystywane w procesie odzyskiwania danych. Samo wyposażenie to jednak nic, w porównaniu z wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą specjalistów, sprawiających, że laboratorium jako pomieszczenie ożywa i dzieją się w nim rzeczy niemal magiczne, zmieniające uszkodzone urządzenia w platformę gotową oddać dane ich użytkownikom.

Komentarze do wpisu (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.