8 CZERWCA – DZIEŃ INFORMATYKA
Jeszcze kilkanaście lat temu mianem informatyka określało się każdego, kto miał chociażby mętne pojęcie o komputerach – potrafił zainstalować system operacyjny, czy podłączyć drukarkę.
Odzyskiwanie danych jako specjalizacja w informatyce
Dziś informatyka stanowi niezwykle rozbudowaną dziedzinę, w ramach której wyodrębniło się szereg różnych specjalizacji, jak np. programowanie, grafika komputerowa, administrowanie systemami, sieci komputerowe, czy zabezpieczenia. Jest to oczywiście bardzo pozytywne zjawisko, bowiem lepiej być ekspertem w wąskim obszarze, niż po trochu znać się na wszystkim, jednak w niczym nie być wystarczająco dobrym.
Z drugiej zaś strony, mimo rosnącej z roku na rok świadomości użytkowników urządzeń nowych technologii, nadal większość osób nie potrafi poradzić sobie z zainstalowaniem oprogramowania, czy wymianą dysku twardego. W efekcie, osoby świadczące podstawowe wsparcie serwisowe nadal będą miały pełne ręce roboty, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż przeciętne gospodarstwo domowe posiada dziś co najmniej 4 urządzenia typu komputer, laptop, tablet, czy smartfon. W związku z tym, nawet pozornie proste skonfigurowanie domowej sieci internetowej dla większości osób stanowi spory problem. Nie mówiąc już o ustawieniach zabezpieczeń, czy skonfigurowaniu urządzenia do domowego backupu danych.
Odzyskiwanie danych w laboratorium data recovery jedynym ratunkiem dla firm i instytucji
Jedną ze specjalistycznych gałęzi informatyki stanowi odzyskiwanie danych. Jednak osiągnięcie w tej dziedzinie poziomu eksperckiego, który pozwala na realizację procesu przywracania dostępu do utraconych informacji w sposób bezpieczny i skuteczny, wymaga głębokiej wiedzy informatycznej, znajomości różnych systemów operacyjnych oraz systemów plików, specyfiki budowy zaawansowanych rozwiązań raidowych, a także niezwykłej determinacji oraz wielu lat zdobywania doświadczeń. W efekcie praca specjalisty z zakresu data rescue daje dużą satysfakcję, odzyskiwanie danych stanowi nieocenioną pomoc dla właścicieli cyfrowych zasobów, zwłaszcza, że jak pokazują najnowsze badania, w 2018 roku dane straciło nawet 65% użytkowników indywidualnych, o czym pisaliśmy w ostatnim artykule https://recovery.pl/blog-straciliscie-dane-w-dzisiejszych-czasach-to-nic-nadzwyczajnego-w-2018-roku-dane-utracilo-65-uzytkownikow.
Tym bardziej, bez danych nie mogą funkcjonować firmy i organizacje, dla których informacje cyfrowe stanowią często podstawową wartość, zaś bezpowrotna utrata danych wiąże się z definitywnym brakiem możliwości świadczenia usług, bądź prowadzenia sprzedaży, a to w wielu przypadkach skutkować może zamknięciem firmy, bądź rozpoczynaniem pracy niemalże od zera.
Skuteczne i bezpieczne odzyskiwanie danych przez specjalistów
Na szczęście umiejętności informatyków specjalizujących się w odzyskiwaniu danych, a także wykorzystywane przez nich specjalistyczne narzędzia, w zdecydowanej większości przypadków umożliwiają przywrócenie wiernej kopii zapisów sprzed usterki, w związku z czym użytkownicy praktycznie nie odczuwają skutków awarii (oczywiście poza kilkugodzinnym, bądź kilkudniowym przestojem).
Choć praca informatyka specjalizującego się w usługach odzyskiwania danych pełna jest wyzwań, może dawać jednocześnie dużo satysfakcji i zadowolenia. Przy okazji święta, wszystkim informatykom (nie tylko specjalistom z zakresu data recovery) życzymy wielu zawodowych sukcesów.